Policja ostrzega: z rozsądkiem w lany poniedziałek!

18.04.2014, 10:34

Powiat

Zbliżające się Święta Wielkanocne dla wielu oznaczają nie tylko możliwość spotkań w gronie rodzinnym, ale także szaloną zabawę w śmigus-dyngus. Warto w tym wypadku pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku.


Policjanci już dziś apelują, aby w lany poniedziałek nie przekraczać granic zwyczaju, bo w przeciwnym razie konsekwencją chuligańskiego postępowania może być odpowiedzialność za wykroczenie a nawet przestępstwo.
Oto treść apelu, jaki zamieszczony został na stronie internetowej pszczyńskiej komendy:

Polewanie się wodą w poniedziałek wielkanocny można uznać za zachowanie mieszczące się w granicach świętowania, o ile nie przekracza ono norm ogólnie przyjętych w danym środowisku. Zachowanie przekraczające te normy może powodować odpowiedzialność sprawcy za popełnione wykroczenie, a w skrajnych przypadkach, nawet za przestępstwo.

Przykładowo, oblanie wodą szyby jadącego samochodu lub rowerzysty albo rzucanie w szyby samochodów woreczkami trudno uznać za normy pożądane, ponieważ takie zachowanie może w konsekwencji doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Nie wolno również zrzucać worków z wodą z dużych wysokości. Wyrzucony przez okno, nawet mały woreczek wypełniony wodą, spadając, może poważnie zranić przechodnia lub uszkodzić samochód.

Dawniej śmigus-dyngus kojarzony był ze symbolicznym biciem witkami wierzby i wzajemnym oblewaniem się wodą. Dzisiaj, szczególnie w miastach, świętowanie nabrało innego, często chuligańskiego charakteru. Zgodnie z tradycją, niestety już prawie zapomnianą, istnieje możliwość wykupienia się pisankami od podwójnego lania. Z poniedziałkowymi tradycjami związane są także inne obyczaje. W niektórych rejonach Polski, przykładowo, sąsiedzi robili sobie psikusy chowając sprzęt domowy lub narzędzia rolnicze.

Może warto zatem powrócić do dawnych zwyczajów, przypomnieć sobie piękną tradycję i wyprzeć w ten sposób niechciane nowoczesne praktyki?

pako

T G+ F

Zobacz także

Lany Poniedziałek w Bednarskiej
Lany Poniedziałek w Bednarskiej
Piłkarski Lany Poniedziałek
Piłkarski Lany Poniedziałek
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18