Opłata śmieciowa od kwietnia?

17.01.2008, 11:16

Pszczyna

Pięć złotych miesięcznie zapłaci mieszkaniec gminy za wywóz śmieci z posesji. Najniższą ofertę złożyła sosnowiecka firma Remondis.


Przetarg na wywóz nieczystości nie został jeszcze rozstrzygnięty, ma to nastąpić do końca miesiąca, ale po otwarciu ofert okazało się, że najniższą cenę zaproponowała firma Remondis (4,91 zł). Gdy ponad rok temu była mowa o wprowadzeniu tzw. „podatku śmieciowego”, mówiło się, że wyniesie on w granicach 3,80-4 zł miesięcznie od mieszkańca. Uchwała, jaką w grudniu przyjęła Rada Miejska głosi, że będzie to 5 zł. - Wszyscy powinni mieć świadomość, że zmieniają się koszty. Pierwsze kalkulacje były robione ponad rok temu. Zmieniły się warunki zewnętrzne, m.in. od nowego roku zostanie wprowadzona opłata marszałkowska – 75 zł od wywozu tony odpadów niesegregowanych. 5 zł to zdecydowanie niższa cena od ceny proponowanej w innych rozwiązaniach. W sąsiednich gminach kwota za wywóz jednego kubła jest co najmniej dwukrotnie wyższa. Jednorazowy wywóz kubła 110 l to 26 zł, taki kubeł wystarcza na dwie osoby, czyli jedną osobę kosztuje to 13 zł. W PIK-u za wywóz kubła trzeba płacić 24 zł, czyli 12 zł od osoby. U nas będzie 5 zł, więc każdy niech sobie odpowie, co będzie tańsze – argumentuje burmistrz Pszczyny, Krystian Szostak i dodaje, że w ramach opłaty będzie też prowadzona selektywna zbiórka odpadów, a także dwa razy do roku wywóz odpadów wielkogabarytowych.

W ramach tej kwoty, firma, która wygra przetarg, zobowiąże się do wyposażenia nieruchomości w kontenery na śmieci (jak poinformował nas burmistrz Krystian Szostak kontener o pojemności 110 l przypadnie na dwie osoby), utrzymywania ich w odpowiednim stanie oraz wywóz zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych stałych.

Kiedy zatem nowa opłata wejdzie w życie? Mieszkańcy ciągle mają podpisane umowy z innymi firmami na wywóz nieczystości (obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia). Dopiero kiedy Urząd Miejski podpisze umowę z firmą, która wygra przetarg, zostaną one wypowiedziane. - Najbliższym możliwym terminem jest 1 kwietnia, może miesiąc później. Ale to już rozwiązanie graniczne. Mam nadzieję, że inni kontrahenci nie odwołają się od przetargu – dodaje Szostak.

Opłatę będą uiszczane kwartalnie w kasie Urzędu Miejskiego lub przelewem na konto. (źródło: Gazeta Pszczyńska)

ram

T G+ F

Zobacz także

Śmieciowa zawierucha
Śmieciowa zawierucha
Od maja rusza opłata śmieciowa
Od maja rusza opłata śmieciowa
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18