(fot. powiat)

Od 20 lat uczy, wzrusza i rozwija pasje

Pszczyna07.10.2020, 08:07

Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie już od 20 lat służy realizacji potrzeb dzieci i młodzieży oraz ubogaca życie kulturalne powiatu pszczyńskiego.

Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie od 20 lat wspiera rozwój dzieci i młodzieży z powiatu pszczyńskiego. Obecnie 23 nauczycieli rozwija pasje i talenty ponad 1000 uczestników zajęć wokalno-instrumentalnych, plastycznych, technicznych, sportowo-rekreacyjnych oraz korekcyjnych, a także kół językowych, polonistycznych, historycznych oraz matematycznych.

- Tak niewiele powiatów prowadzi Ogniska Pracy Pozaszkolnej, a to właśnie tutaj dzieci i młodzież mogą rozwijać swoją twórczość i zainteresowania. W pielęgnowaniu pasji wpierają ich nauczyciele, którym zależy na rozwoju uzdolnień swoich podopiecznych - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński. I dodaje, że placówka to prawdziwa kuźnia talentów tworząca kulturalną mapę powiatu.

Największymi sukcesami może pochwalić się chóralistyka, która w ostatnim czasie zrealizowała wiele ciekawych projektów. Jednym z nich była współpraca chóru Per Spasso i Piano-Forte z Czesławem Mozilem. Dzięki aktywnej działalności mieli okazję zaśpiewać m. in. w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonii Szczecińskiej, Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Przez ostatnie 10 lat w placówce prężnie rozwijał się teatr. Najdłużej działającą grupą teatralną była „KÓrtyna”. Od 2010 roku zaprezentowała wiele ciekawych spektakli i montaży słowno-muzycznych. Sporą dawkę śmiechu i emocji przyniosło także koło regionalno-teatralne, które przedstawiało spektakle w śląskiej gwarze.

W przeszłości przy POPP działały Młode Pszczynioki i Gryfne Bajtle. To dwa dziecięce zespoły, które wielokrotnie zostały nagrodzone podczas konkursów twórczości regionalnej. Obecnie zespoły Jedynka i Radość w formie tańca i śpiewu podczas występów gminnych, powiatowych, wojewódzkich oraz ogólnopolskich pielęgnują tradycje kulturowe regionu Ziemi Pszczyńskiej.

- Działalność naszej placówki nabiera blasku, dzięki współpracy z lokalną społecznością oraz zaangażowaniu nie tylko wielu osób, ale także instytucji, za co dziękuję - mówi Marcin Bienioszek, dyrektor Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie.

Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej powstało w październiku 2000 r., w wyniku przejęcia trzech Ognisk Pracy Pozaszkolnej działających w gminach naszego powiatu: w Pszczynie, Goczałkowicach-Zdroju i Pawłowicach. Prowadzeniem POPP zajął się powiat pszczyński. Od razu ofertę zajęć rozszerzono także na uczniów szkół ponadpodstawowych.

Oprócz rozwijania zainteresowań dzieci i młodzieży, POPP organizuje wiele imprez kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych skierowanych do wszystkich mieszkańców powiatu pszczyńskiego. Do tego liczne konkursy m. in. plastyczne, historyczne, matematyczne, recytatorskie oraz zawody sportowe i rekreacyjne.

Do 2012 r. dyrektorem POPP była Barbara Sopot-Zembok. Obecnie na czele placówki stoi Marcin Bienioszek.

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Zobacz także

Materiały dydaktyczne do wspólnej domowej nauki
Materiały dydaktyczne do wspólnej domowej nauki
Rozmawiają o jakości edukacji w gminie Pszczyna
Rozmawiają o jakości edukacji w gminie Pszczyna
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18