Nowa Prawica zbiera podpisy i zachęca do zasilania swoich struktur

24.08.2012, 11:01

Pszczyna

Pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania Straży Miejskiej w Pszczynie podpisało się do tej pory niemal 1500 osób (dane z piątku, z godz. 10.00). A Kongres Nowej Prawicy (jego prezesem jest Janusz Korwin-Mikke) zbiera je dopiero tydzień.


Kongres Nowej Prawicy chce doprowadzić do likwidacji Straży Miejskich. W tym celu jego członkowie działają w Rybniku i Pszczynie, kolejne będą najprawdopodobniej Cieszyn i Skoczów.

Na zebranie ponad 4 tys. podpisów w gminie Pszczyna (10% osób uprawnionych do głosowania) inicjatorzy przeprowadzenia referendum mają 60 dni. Jeżeli im się uda, listy z podpisami trafią do Urzędu Miejskiego, gdzie specjalnie w tym celu powołana komisja przeprowadzi ich weryfikację (będzie sprawdzane m.in. czy na listach podpisali się faktycznie gminy Pszczyna, czy są oni pełnoletni oraz czy podane numery Pesel należą do osoby, która podpisała się na liście). By referendum było ważne, do urn musi pójść 30% osób uprawnionych do głosowania.

Inicjatorzy odwołania pszczyńskiej Straży Miejskiej, są pewni swego, bo już zamieszczają ogłoszenia o naborze do komisji referendalnej.

„Poszukujemy pełnoletnich osób zameldowanych w gminie Pszczyna, przychylnych inicjatywie, chętnych do udziału w pracach komisji referendalnych w gminie Pszczyna podczas referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej. Referendum odbędzie się prawdopodobnie na przełomie października i listopada br. Komisje zostaną powołane oficjalnie po akceptacji wniosku inicjatora, natomiast chęć udziału w komisjach należy zgłaszać jak najszybciej do pełnomocnika. Na każdą komisję przysługuje nam ok 3 miejsc. My, jako inicjator, nie płacimy za pracę w komisjach, ale każdemu członkowi przysługuje zryczałtowana, nieopodatkowana dieta w wysokości 160 zł ( za jeden dzień pracy). Jeżeli ktoś zostanie powołany na przewodniczącego, to nawet 200 zł” – ogłoszenie takiej treści znaleźliśmy na portalu wolnebielsko.pl”

Do tego pojawiają są ogłoszenia o spotkaniach, podczas których będzie można m.in. zasilić struktury partii.

Burmistrz Dariusz Skrobol podkreśla, że o funkcjonowaniu Straży Miejskiej chce rozmawiać, ale z mieszkańcami, a nie partiami politycznymi. - Happening ze zbieraniem podpisów podczas Dni Pszczyny to była ostra nagonka polityczna partii Janusza Korwina Mikke. Chcę wysłuchać argumentów merytorycznych, a nie politycznych – mówił burmistrz „Gazecie Pszczyńskiej” i podkreślał, że pomysł z odwoływaniem Straży Miejskich to akcja marketingowa, która ma przysporzyć partii Korwina-Mikke członków i sympatyków. Burmistrz dodaje też, że przeprowadzenie referendum w Pszczynie może kosztować gminny budżet od 80 do 100 tys. zł.

A oto jak Kongres Nowej Prawicy - Koło Pszczyna na Facebooku argumentuje swój pomysł likdiwacji pszczyńskiej Straży Miejskiej

Dlaczego uważamy, że Straż Miejska jest zbędna ?
1.wydatki na SM w budżecie gminy na rok 2012 to: 1 366 900 zł
(ma się rozumieć, że pieniądze te pochodzą z naszych podatków)
2 korzyści z istnienia SM są nieproporcjonalne małe w porównaniu z kosztami (wyżej wymienione), istnienie SM sprowadza się jedynie do nakładania mandatów na kierowców, handlarzy, itp. itd. Tymczasem mizerna i pozorna jest walka SM z chuligaństwem oraz dbałość o porządek np. cisza nocna, tymi sprawami z resztą może zajmować się POLICJA
3.dużo aktywność za to SM wykazuje w wykorzystywaniu fotoradaru, co opisywały swego czasu media ogólnokrajowe
4.pieniądze, które zaoszczędzimy na likwidacji Straży, można przeznaczyć na bardziej potrzebne sprawy np.:
-dofinansowanie policji
-remonty dróg
-szkoły, przedszkola, żłóbki
5.wydatki na drogi w budżecie na 2012 rok wynosiły 2 550 000 zł, dzięki pieniądzom zaoszczędzonym na likwidacji SM, można więc wydać na tą naglącą potrzebę więcej, jak wiemy drogi są często w opłakanym stanie, lepsze drogi to większe bezpieczeństwo i komfort dla kierowców na którym przecież GMINIE bardzo zależy.
6.można oczywiście te pieniążki wydać inaczej np. na edukację i wypoczynek naszych milusińskich. Obecnie GMINA wydaje:
- 996.900 zł na żłobki
- 27.200 zł na kluby dziecięce
- 50.000 zł kolonie i obozy wypoczynkowe
- 397.150 zł pomoc materialna dla uczniów
zatem wniosek nasuwa się, dzięki likwidacji SM można zwiększyć te wydatki dwukrotnie co będzie z pewnością lepiej służyć mieszkańcom niż sama instytucja, która nie cieszy się zbytnim szacunkiem i popularnością wśród mieszkańców.
7.inna opcją, którą mogą podjąć władze gminy po likwidacji SM to obniżenie podatku od nieruchomości o 25%, część ta stanowi de facto kwotę, którą potrzeba by SM utrzymać z budżetu gminy.
8.uważamy, że miasto i gmina jest dosyć spokojną okolicą, więc POLICJA przy odpowiednim wsparciu gminy spokojnie sobie poradzi w utrzymaniu porządku jak i dbaniem o bezpieczeństwo mieszkańców.


A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Komentujcie!

ram

T G+ F

Zobacz także

Zebrali podpisy
Zebrali podpisy
Pszczyna puszki zbiera
Pszczyna puszki zbiera
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18