Nasila sie plaga włamań i kradzieży!

19.11.2009, 17:04


POWIAT

Zwracamy się z apelem do mieszkańców powiatu pszczyńskiego o wzmożenie swojej czujności w związku z nasilającymi się w ostatnim czasie włamaniami do samochodów, domów mieszkalnych, sklepów i barów.


Doświadczenie uczy, że sprawcy tego typu kradzieży starannie się do nich przygotowują obserwując wytypowane obiekty i ich właścicieli. Przyglądają się zwyczajom domowników: notują godziny opuszczania przez nich domów, to, czy jest pies, alarm, jak daleko są najbliższe zabudowania, czy sąsiedzi są wystarczająco czujni, jakimi samochodami jeżdżą właściciele, czy na placu jest oświetlenie, ilu jest domowników, szacują wstępnie stan majątkowy przyszłych pokrzywdzonych oceniając wygląd domu, ogrodu, samochodów, itd. Często, jednym z punktów takich przygotowań do włamania jest osobista wizyta sprawcy w domu, barze, sklepie przyszłego pokrzywdzonego. Rabuś przedstawia się wówczas jako sprzedawca dywanów, kartek świątecznych, filtrów do uzdatniania wody, pracownika gazowni, itp. Nie bez znaczenia pozostaje również obserwacja obiektu przez sprawcę z zaparkowanego nieopodal samochodu.

Ostatnio, pomoc mieszkańców naszego powiatu okazała się nieoceniona w schwytaniu przestępców, którzy do Pszczyny przyjeżdżali na tzw. „ gościnne występy”. Mamy nadzieję, że i tym razem przekazane informacje przyczynią się do zatrzymania złodziei

Takie dane jak:

* rysopisy podejrzanych osób, które ostatnio odwiedziły nasze domy,
* numery rejestracyjne samochodów, które przez dłuższy czas parkowały pod
naszym domem,
* podejrzani klienci w sklepie, raczej rozglądający się po ścianach w poszukiwaniu zamontowanych kamer i alarmów, niż interesujący się artykułami oferowanymi do sprzedaży.


MOŻNA ANONIMOWO PRZESYŁAĆ NA SKRZYNKĘ MAILOWĄ WPISUJĄC TREŚĆ INFORMACJI W RAMCE „ Powiadom nas” ZNAJDUJĄCĄ SIĘ NA STRONIE INTERNETOWEJ KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W PSZCZYNIE.

Wszystkie uzyskane w ten sposób informacje zostaną sprawdzone i poddane wnikliwej analizie. Można również dzwonić na nasz numer telefonu 32 4493200 lub alarmowy 997.

Chcąc ułatwić Państwu analizę tego co Państwo zauważą, i co wyda się Państwu podejrzane i dalece niepokojące, podajemy podstawowe pytania pomocne w sformułowaniu pełnej, wyczerpującej i niezwykle cennej dla nas informacji:

Co widzę/widziałem?

Kiedy? ( dokładny lub przynajmniej orientacyjny czas )

Kto? Kogo? ( dane lub rysopis podejrzanie zachowującej się lub wyglądającej osoby)


Ilu? ( liczba opisywanych przez nas osób)

Gdzie? ( wskazanie dokładnego miejsca zdarzenia )

Przebieg ? ( opis klatka po klatce jak przebiegało zdarzenie )

Z czym? W jaki sposób? ( opis użytych narzędzi, samochodu z podaniem numerów rejestracyjnych, rekwizytów oferowanych do sprzedaży, itp. )

Na koniec kilka rad, które pozwolą nam uniknąć kradzieży:

* nigdy nie pozostawiaj w samochodzie kosztownych rzeczy: torebki z dokumentami i pieniędzmi, o ile jest to możliwe, sprzętu do nawigacji satelitarnej, radioodtwarzaczy, laptopów, itp.

* pamiętaj, czujny sąsiad to dobry sąsiad

* szczekanie w nocy psa jest sygnałem dla Ciebie i najbliższych sąsiadów, że ktoś obcy zbliżył się do ogrodzenia

* nie pozostawiaj uchylonych lub otwartych okien, kiedy wychodzisz z domu

* zamykaj drzwi wejściowe; nawet jeśli jesteś w domu

* nie chowaj kluczy do domu pod wycieraczką, doniczką czy za skrzynką na parapecie


PAMIĘTAJ! Obcy= nieufność i wzmożona czujność!

(KPP Pszczyna)

akm

T G+ F

Zobacz także

Plaga kradzieży
Plaga kradzieży
Seria włamań i kradzieży
Seria włamań i kradzieży
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18