(fot. UM)

Mobilne Biuro Programu Czyste Powietrze w Pszczynie

Pszczyna09.07.2020, 14:56

W czwartek na pszczyńskim rynku trasę wojewódzką rozpoczęło Mobilne Biuro programu „Czyste Powietrze”. To kolejny z projektów, którego celem jest eliminacja zanieczyszczeń związanych z niską emisją i smogiem. Mieszkańcy Pszczyny również mogą z niego skorzystać.

Akcja Czyste Powietrze organizowana jest pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Dostajemy sygnały, że jest bardzo wiele osób, zainteresowanych wymianą starych kotłów i termomodernizacją swojego domu, które chętnie skorzystałyby z dofinansowania na ten cel, ale przyjazd do siedziby Funduszu w Katowicach lub naszych biur w Bielsku-Białej i Częstochowie, to dla nich często zbyt duże obciążenie - powiedział Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach, objaśniając pomysł Mobilnego Biura.

O tym jak ważna jest ochrona środowiska i walka o czyste powietrze mówiła zastępca burmistrza Pszczyny, Barbara Sopot-Zembok. - Jestem za wszystkim, co pozwoli nam, aby powietrze w Pszczynie było czyste, żebyśmy mogli łatwiej oddychać i abyśmy nie znajdowali się na niechlubnych miejscach w ekologicznych rankingach. Ważna jest wymiana starych pieców na nowe i docieplanie budynków, ale dużą uwagę należy poświecić także proekologicznej edukacji dzieci, młodzież i dorosłych. Ostatecznie to czy mamy czyste powietrze zależy w głównej mierze od nas samych.

Program Czyste Powietrze to program rządowy. W ramach promocji projektu na pszczyńskim Rynku pojawili się również posłowie na Sejm RP: Grzegorz Gaża, Grzegorz Puda i Przemysław Drabek.

Gmina Pszczyna równolegle realizuje także inne projekty związane z ochroną środowiska. To przede wszystkim kolejny etap Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE), w ramach którego już dotychczas wymienionych zostało ponad 650 pieców, a teraz wymienionych zostanie kolejnych kilkaset. Przeprowadzonych zostało też kilkaset termomodernizacji. To również program „Stop Smog”, którego realizacji gmina Pszczyna podjęła się jako jeden z pierwszych samorządów w kraju.

Z każdym kolejnym rokiem działania mające na celu poprawę jakości powietrza są w Pszczyna intensyfikowane. Dzięki realizowanym programom finansowe wsparcie może trafić do osób najuboższych, które samodzielnie nie są w stanie podjąć się inwestycji.

 W ostatnich latach zmodernizowane zostały również systemy ogrzewania we wszystkich gminnych budynkach administracyjnych. Obecnie w każdej komórce i jednostce Urzędu Miejskiego w Pszczynie funkcjonują wyłącznie systemy oparte na ogrzewaniu gazowym.

(źródło: UM)

KK

T G+ F

Zobacz także

Dofinansowanie na wymianę i montaż źródeł ciepła oraz termomodernizację
Dofinansowanie na wymianę i montaż źródeł ciepła oraz termomodernizację
Dotacje do zbiorników na deszczówkę
Dotacje do zbiorników na deszczówkę
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18