Marek Szołtysek opowiadał uczniom o dawnych zabawach

24.03.2013, 11:26

Miedźna

Uczniowie szkół podstawowych z Miedźnej i Frydku wzięli udział w spotkaniu autorskim z Markiem Szołtyskiem. Marcowe spotkanie poświęcone było graczkom – czyli dawnym zabawkom i zabawom.


Gość opowiadał o tym, jak ważne jest by najpierw dogłębnie poznać swoje otoczenie, swoją „Małą Ojczyznę „ i dopiero z tej perspektywy spojrzeć na bliższe i dalsze kraje.
Dzieciństwo wspomina jako fantastyczny czas, w którym nie było mowy o „nudzeniu się”, na co dzisiejsze dzieci i młodzież się skarżą. Dawniej młodzi nie mieli czasu, żeby się nudzić. Nie było „umilaczy” czasu takich jak komputer, czy też całodobowych programów telewizyjnych, nowoczesnych zabawek i gier. Ludzie żyli skromnie i nie było ich stać na zakup zabawek, gdyż były bardzo drogie. Mimo tego, dzieci bawiły się w przeróżne zabawy, używając samodzielnie zrobionych zabawek. Dawne gry uczyły współpracy i rywalizacji i, co może wydawać się nieprawdopodobne - przygotowywały do edukacji szkolnej.

Dziewczynki szyły sobie szmaciane lalki tzw. „bachroczki” , chłopcy grali w piłkę nożną, którą też sobie przygotowywali z niepotrzebnych kawałków materiału. Ale nie tylko piłka nożna interesowała chłopców. Z kawałka drewna przygotowywali sobie pistolety, a „nabojami” były specjalnie zakrzywione druciki – i tak można było rywalizować w „szczylaniu”.

Super zabawą była tzw. klipa. Mogła się w nią bawić duża grupa dzieci, a potrzebne były dwa patyki o lekko zaostrzonych końcówkach. Klipa uczyła zręczności, współpracy, „rachowania” i ćwiczenia pamięci - trzeba było zapamiętać ilość punktów i na bieżąco je podliczać.

Jedną z ciekawszych zabawek był bąk, którym kręcenie wymagało niemałej zręczności. Dzieciom bardzo podobała się też mysz, którą każdy może sobie sam zrobić, pod warunkiem, że posiada materiałową chusteczkę do nosa.

W czasie spotkania pisarz nie tylko opowiadał, ale pokazywał stare zabawki, prezentując w jaki sposób można zagrać np. w klipę czy bąka.

Proste zabawki i zabawy zachwyciły uczestników spotkań. Jest więc nadzieja, że dzieci będą się przynajmniej trochę mniej „nudzić” i wykorzystają pomysły dziadków na zabawę.

Spotkanie było zrealizowane ze środków, jakie pozyskała Gminna Biblioteka Publiczna w Miedźnej z/s w Grzawie na realizację projektu „Z tradycją za pan brat” z programu Aktywna Biblioteka.

Biblioteka

T G+ F

Zobacz także

Marek Szołtysek w Pawłowicach
Marek Szołtysek w Pawłowicach
Marek Szołtysek w Radostowicach
Marek Szołtysek w Radostowicach
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18