Królowa Beskidów z UKST „Diablak”

12.09.2011, 10:50

Powiat

11 września br. odbyła się kolejna wycieczka Uczniowskiego Klubu Sportowo-Turystycznego „Diablak” realizującego cele w ramach działalności prowadzonej przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie i współpracującego z PTTK Oddziałem Ziemi Pszczyńskiej.

Tym razem udaliśmy się w Beskid Żywiecki z zamiarem zrealizowania następującej trasy: Zawoja Markowa – Markowe Szczawiny – Babia Góra (1725 m n.p.m.) – Sokolica (1367 m n.p.m.) – Przełęcz Lipnicka (1012 m n.p.m.).
Trasa wycieczki dobrana została pod predyspozycje i oczekiwania grupy, liczyła tylko 12 km, ale przy przewyższeniu przekraczającym 1000 m i przysporzyła uczestnikom bardzo wielu wrażeń. Grupa okazała się sprawna i na tyle dobrze przygotowana, że weszła bez większych trudności na szczyt Percią Akademików, czyli najtrudniejszym technicznie szlakiem w Beskidach, zabezpieczonym łańcuchami i klamrami – oczywiście wszystko odbyło się przy zachowaniu należytej ostrożności, dbając o bezpieczeństwo uczestników. W trakcie wycieczki wszyscy mieli możliwość zapoznać się z florą występującą w tym terenie, a także formami jej ochrony. Tym razem będąc na szczycie uczestnicy mieli przypadkową możliwość zobaczenia, jak w praktyce przebiega akcja ratunkowa w górach, czyli zaopatrzenie poszkodowanego, właściwe przyjęcie śmigłowca, transport i ułożenie poszkodowanego na pokładzie oraz procedurę startu śmigłowca. Niestety w górach zdarzały się, zdarzają i będą się zdarzać wypadki i na taki nieszczęśliwy zbieg okoliczności grupa natrafiła. Akurat w tym czasie na Babiej Górze odbywała się msza św. w intencji Ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i praktycznie większość z Nich była o właściwej porze we właściwym miejscu. Cała ta sytuacja pokazała młodzieży, że w górach należy przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo i być bardzo rozważnym, chociaż i tak pewnych sytuacji nie da się przewidzieć. Wędrując po utworzonym w 1954 roku Babiogórskim Parku Narodowym młodzież poznała charakterystyczny piętrowy układ roślinności, a także budowę geologiczną terenu. Jak zwykle wszystkim dopisał bardzo dobry humor i zadowolenie z mile i aktywnie spędzonego wolnego czasu.

Korzystając z okazji zapraszamy młodzież do wzięcia udziału w XIII Rajdzie Górskim Młodzieży Szkolnej Powiatu Pszczyńskiego, który organizowany jest przez PTTK Oddział Ziemi Pszczyńskiej. Chcemy zachęcić jak największą liczbę młodych osób do aktywnego uprawiania turystyki, stąd też również prowadzimy zapisy chętnych na wspomniany rajd. Zapraszamy młodzież do udziału w wycieczkach koła!

Więcej informacji nt. działalności Klubu znaleźć można na www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl

Agnieszka i Artur Wojciechowie

jack

T G+ F

Zobacz także

Królowa Beskidów z UKST „Diablak”
Królowa Beskidów z UKST „Diablak”
UKST „Diablak” wyróżniony
UKST „Diablak” wyróżniony
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18