Jak dobrze przeżyć starość?

Powiat10.09.2019, 13:24

W poniedziałek, 9 września odbył się pierwszy wykład z cyklu "Dobra starość, długie życie”. W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu seniorów.

Pierwszy z wykładów adresowany był do seniorów, którzy mogli się dowiedzieć, jak postępować, żeby zmniejszyć ryzyko bycia osobą niesprawną. - Co zrobić, żeby dobrze się zestarzeć? Większość ludzi nie umiera na starość. Starość nie jest chorobą. Zwykle ludzie umierają na choroby związane z miażdżycą i nowotworami. Tylko nieliczna grupa osób umiera jako osoby 120-letnie. Natomiast to zjawisko będzie się zmieniało w czasie, ponieważ już teraz wiemy, że dzieci, które obecnie się rodzą, będą średnio żyły 95 lat. W związku z tym należy się nastawić, że starość jest najdłuższym okresem życia człowieka, dlatego musimy go wykorzystać najlepiej, jak potrafimy - mówiła dr n. med. Agnieszka Jabłeka, specjalista geriatrii i chorób wewnętrznych.

Prelegentka zwróciła uwagę, że 70% wszystkich chorób, które dotyczą osób w starszym wieku, da się leczyć. Można im także skutecznie zapobiegać. - Jeżeli chcemy dożyć 90, czy nawet 100 lat, możemy każdego dnia pracować na to, żeby te schorzenia, które dotyczą całej populacji, nie występowały. Zarówno procesowi starzenia, nowotworom, chorobom związanym z nieprawidłową funkcją układu krążenia można zapobiegać na trzy sposoby - stosując właściwą dietę, właściwą aktywność fizyczną i rezygnując z używek - podkreślała.

Podała też zatrważające dane potwierdzające, że bardzo dużo osób w starszym wieku jest niesprawnych ruchowo. W Polsce połowa 70-latków i 70% 80-latków to osoby, które nie mogą same wyjść z domu. - Najważniejsza jest aktywność fizyczna, ale podejmowana w sposób mądry. Ruch może naprawić naczynia krwionośne, serce, mózg, ale pod warunkiem, że odpowiednio go dawkujemy. Spacery szybkim krokiem, z kijkami, jazda rowerem, pływanie czy gry zespołowe mogą być dobrą formą aktywności dla osób starszych. Do tego dieta bogata w warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, nieprzetworzone, przygotowane w domu - mówiła dr Jabłeka i zachęcała także, do regularnego wykonywała badań profilaktycznych, bo wtedy można uchwycić chorobę, kiedy jest ona całkowicie uleczalna. - Najważniejsze jest nasze nastawienie. Starość wcale nie jest taka najgorsza. Trzeba sobie stawiać cele, bo celem każdego 70- czy 80-latka nie jest zestarzeć się i umrzeć. Trzeba wychodzić z domu, nauczyć się czegoś nowego, spotkać z ludźmi - mówiła.

Kolejna prelekcja pt. „Pacjent geriatryczny w praktyce lekarskiej POZ” odbędzie się 21 października i będzie skierowana głównie do lekarzy POZ i personelu medycznego pracującego z osobami w podeszłym wieku. Z kolei 4 listopada wykład pt. „Organizacja opieki nad schorowanym seniorem w domu. Praktyczne wskazówki na co dzień” adresowany będzie do seniorów, opiekunów osób starszych oraz wszystkich zainteresowanych problematyką dobrego i godnego starzenia.

Prelekcje odbywają się w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie, ul. 3 Maja 10, I piętro, pok. 44. Początek o godz. 15.00. Spotkania mają charakter otwarty. Program pod patronatem starosty Barbary Bandoły został w całości sfinansowany z budżetu powiatu.

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Zobacz także

Cykl wykładów na temat kirkutu
Cykl wykładów na temat kirkutu
Pawłowickie Dni Promocji Zdrowia
Pawłowickie Dni Promocji Zdrowia
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18