Elektrownia ma być mniej uciążliwa niż kopalnia

17.04.2014, 20:10

Wola

Pewne obawy mieszkańców są. Ale to nic niezwykłego w przypadku tak dużej inwestycji. Obawy te wyrażono podczas wczorajszego spotkania, które zorganizowano w ramach konsultacji społecznych.


Mieszkańcy pytali, czy funkcjonowanie elektrowni nie będzie wiązało się z uciążliwościami dla nich. Inwestor oraz przedstawiciele partnera Kompanii Węglowej zapewniali, że elektrownia w Woli ma być obiektem nowoczesnym, który ma spełniać wszystkie przepisy i normy, krajowe oraz europejskie dotyczące oddziaływania na środowisko. Elektrownia ma bezpośrednio nie oddziaływać na przyrodę, jedynie pośrednio, np. poprzez hałas, ale w dopuszczalnych normach.
Elektrownia ma spalać 3 mln t węgla rocznie, kopalnia była projektowana na 5 mln t. Zgodnie podkreślano, że nowy obiekt ma być mniej uciążliwy, niż funkcjonująca wcześniej w Woli kopalnia oraz obecnie ciepłownia. - W strefie zabudowy mieszkalnej w Woli np. stężenie maksymalne pyłu wynosi 16-30 mg/MN3 w przypadku ciepłowni i 3-6 w przypadku elektrowni, SO2 to 120-200 - ciepłownia, 30-40 – elektrownia. Mniejsze oddziaływanie wykazano też w pomiarach hałasu – argumentował Przemysław Iwanyszczuk z firmy Lemitor, który prowadził prace, związane z przygotowaniem raportu oddziaływania na środowisko.

Ale to nie uspokoiło wszystkich. - Na czas budowy i eksploatacji to my, mieszkańcy osiedla Wola II będziemy najbardziej narażeni na uciążliwości, bo mieszkamy bardzo blisko. Już dziś na osiedlu jest problem ze zbytem mieszkań, a nie wiadomo, co będzie w przyszłości. Co my z tej inwestycji będziemy mieć? Może rekompensatę albo tańszy prąd? - pytał Piotr Sikora. Usłyszał jednak, że nie ma póki co kalkulacji, jaka będzie cena energii, produkowanej w Woli, choć powinna być tańsza.

Okazuje się, że zlikwidowana ma być asfaltownia, która budzi spore kontrowersje wśród mieszkańców pobliskiego osiedla Wola II. Teren ma zostać sprzedany na potrzeby elektrowni.

Partnerem Kompanii Węglowej przy budowie elektrowni będzie prawdopodobnie japońskie konsorcjum Mitsui & Co Ltd. Jeszcze w tym roku planowane jest wyłonienie wykonawcy, budowa ma potrwać cztery lata, a obiekt powinien zacząć pracować na przełomie lat 2019-2020. Na etapie budowy w Woli zatrudnienie ma znaleźć 2-3 tys. osób, a na etapie eksploatacji – ok. 200 osób.

pako

T G+ F

Zobacz także

Mniej niż zapowiadano
Mniej niż zapowiadano
Suszec: Pawlas będzie zarabiał mniej niż Pastuszka
Suszec: Pawlas będzie zarabiał mniej niż Pastuszka
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18