Nowe miejsca w przedszkolach pojawiły się dzięki uruchomieniu placówki przy ul. Skłodowskiej-Curie w Pszczynie (fot. UM Pszczyna)

Czy wystarczy miejsc w przedszkolach?

Pszczyna24.02.2019, 12:46

Coroczna rekrutacja do przedszkoli to problem dla rodziców, którzy często zastanawiają się nie tylko czy ich dziecko dostanie się do placówki, ale też w jakiej miejscowości znajdzie się dla niego miejsce?

Liczby są bowiem nieubłagane. Jak informuje Sławomir Kowalski, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Pszczynie, rzeczywista liczba wolnych miejsc w przedszkolach będzie znana po zakończeniu składania deklaracji o woli kontynuacji wychowania przedszkolnego (etap ten w gminie Pszczyna zakończy się 3 marca).

- Ze wstępnych szacunków wynika natomiast, że gmina będzie dysponowała 637 miejscami (tyle dzieci zakończy roczne obowiązkowe wychowanie przedszkolne) oraz 100 całkowicie nowymi miejscami – przyznaje Sławomir Kowalski. Do tego dochodzą miejsca w przedszkolach niepublicznych (póki co, nie wiadomo ile).

Czy wystarczy? Na terenie gminy urodzonych i zameldowanych dzieci w rocznikach 2013-2016 (im gmina musi zapewnić miejsca) jest 2 467. W tym jest 630 dzieci trzyletnich. Nie wiadomo jednak, rodzice ilu z nich zdecydują się na wysłanie dzieci do przedszkoli. Obecne do przedszkoli publicznych i niepublicznych uczęszcza 2 294 dzieci, w tym ok. 78% dzieci w wieku trzech lat.

- Zaznaczyć należy, że do przedszkoli zapisują się również, na podstawie oświadczenia rodziców, dzieci zamieszkałe (niezameldowane) na terenie gminy – zauważa S. Kowalski. Dochodzą do tego dzieci 4- i 5-letnie, których rodzice mogą, ale nie muszą zdecydować o wysłaniu po raz pierwszy swoich pociech do przedszkoli. A także im gmina musi zagwarantować miejsce. Tak więc, jak co roku, o tym, czy miejsc wystarczy, wiadomo będzie po podjęciu decyzji przez rodziców.

Pytanie jednak brzmi nie tylko „czy?”, ale także „gdzie?”. - Jak co roku wystąpią z pewnością problemy ze względu na wybory dokonywane przez rodziców. Są przedszkola, które cieszą się większą popularnością wśród rodziców od innych. W trakcie rekrutacji rodzice mają możliwość wskazania trzech wybranych placówek. W przypadku niezakwalifikowania się do żadnego z nich, burmistrz wskazuje inne miejsce realizacji wychowania przedszkolnego – informuje naczelnik Wydziału Oświaty.

Urzędnicy przewidują, że najłatwiej będzie dostać się do przedszkoli w Studzionce i na os. Stara Wieś. Natomiast największy problem z miejscami może być w Wiśle Wielkiej, Łące, Czarkowie, Porębie, Brzeźcach i Studzienicach. Jak przyznaje S. Kowalski, żeby poprawić sytuację rozbudowywane są placówki na os. Stara Wieś w Pszczynie oraz w Studzionce.

Od 25 lutego do 3 marca rodzice mogą składać deklaracje o kontynuowaniu przez dziecko wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym. Składanie wniosków o przyjęcie będzie możliwe od 5 marca.

 

Harmonogram postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego na rok szkolny 2019/2020 do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych

25 lutego-3 marca: złożenie pisemnej deklaracji o kontynuowaniu przez dziecko wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym

4 marca: udostępnienie w systemie rekrutacyjnym oferty przedszkoli i szkół podstawowych

5-18 marca: rejestracja w systemie wniosków o przyjęcie

5-19 marca: złożenie w przedszkolu/szkole pierwszego wyboru podpisanego wniosku o przyjęcie oraz dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów rekrutacyjnych

2 kwietnia: opublikowanie list dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych

2 -8 kwietnia: złożenie potwierdzenia woli zapisania dziecka w przedszkolu/szkole, do której dziecko zostało zakwalifikowane

12 kwietnia: opublikowanie list dzieci przyjętych i nieprzyjętych

od 12 kwietnia: w terminie 7 dni od dnia opublikowania list dzieci przyjętych i nieprzyjętych rodzic może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia. W terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia rodzic może wnieść do dyrektora przedszkola/szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej.

Postępowanie uzupełniające do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych rozpocznie się 6 czerwca.

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Zakończyły się odbiory robót w pawłowickim przedszkolu
Zakończyły się odbiory robót w pawłowickim przedszkolu
Wybudują nowe przedszkole, bo stare nie spełnia norm
Wybudują nowe przedszkole, bo stare nie spełnia norm
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19