Czy gmina wreszcie przejmie dworzec?

26.07.2012, 09:23

Goczałkowice-Zdrój

Gmina Goczałkowice-Zdrój chce nabyć budynek dworca kolejowego. Warunek jest jeden – za darmo.


Chodzi o budynek znajdujący się przy ul. Uzdrowiskowej 74. Nie należy on do wizytówek miejscowości, a wręcz stanowi jej przygnębiający obrazek. Według informacji podanych na portalu goczałkowickiego Urzędu Gminy, wreszcie jest szansa na bezpłatne nabycie tej nieruchomości.

„We wrześniu ubiegłego roku PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Katowicach wystąpił do Gminy o rozważenie możliwości nabycia budynku dworca. W odpowiedzi Wójt Gminy, Gabriela Placha, poinformowała PKP, że Gmina jest nadal zainteresowana nabyciem budynku dworca kolejowego, ale wyłącznie w formie nieodpłatnego przekazania nieruchomości na rzecz Gminy Goczałkowice-Zdrój” - czytamy na portalu goczalkowicezdroj.pl

W drugiej połowie czerwca br. w goczałkowickim urzedzie doszło do spotkania w tej sprawie. Wzięli w nim udział: dyrektor Projektu z Centralnego Biura Nieruchomości w Warszawie, Roman Nowacki, zastępca dyrektora ds. Handlowo-Eksploatacyjnych, Jolanta Michalska, wójt gminy, Gabriela Placha oraz sekretarz gminy, Maria Ożarowska. Rezultatem spotkania jest pismo z dnia 27.06.2012r. potwierdzające wolę nieodpłatnego przekazania nieruchomości. W piśmie podano wstępne warunki oraz orientacyjne terminy transakcji ( IV kwartał 2012r.- I kwartał 2013r.)

Jak czytamy na portalu goczałkowickiego Urzędu Gminy, teren dworca jest objęty strefą ścisłej ochrony konserwatorskiej, a dworzec kolejowy postulowany jest do wpisania do rejestru zabytków. Obecnie jednak obiekt jest chroniony ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

O przejęcie tej nieruchomości gmina Goczałkowice-Zdrój starała się jeszcze w 2004 roku. Żadne jednak spotkania w tej sprawie nie przyniosły rozstrzygnięcia. Do tej pory PKP podchodziło do kwestii zagospodarowania dworca z czysto biznesowego punktu widzenia.

Najbliżej rozwiązania tego problemu gmina była w 2006 roku. Rada Gminy przyjęła wówczas uchwałę w sprawie podjęcia działań zmierzających do nabycia budynku dworca kolejowego. Plany te spaliły jednak na panewce, bo i wtedy negocjacje nie przyniosły rezultatów. W międzyczasie nastąpił jeszcze szereg zmian – zarówno w strukturze PKP, jak i w kwestii przepisów dotyczących zbywania nieruchomości kolejowych. Teraz jednak – na mocy ustawy – jest możliwość nieodpłatnego nabywania budynków dworców przez gminy. (źródło: goczalkowicezdroj.pl)

nas

T G+ F

Zobacz także

Kiedy muzeum przejmie stajnie?
Kiedy muzeum przejmie stajnie?
Kto przejmie most?
Kto przejmie most?
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18