fot. archiwum

Co dalej z wiaduktem w Suszcu?

Suszec04.12.2019, 07:54

Modernizacja wiaduktu w ciągu ul. Piaskowej w Suszcu to kluczowa inwestycja, którą przewidziano w projekcie budżetu powiatu. O jej dofinansowanie powiat zwrócił się do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która planuje utworzenie strefy ekonomicznej na obszarze po KWK Krupiński. Do czasu remontu wójt gminy Suszec chce wznowić przez wiadukt ograniczony przejazd dla ciężarówek. Ma zostać przeprowadzona ekspertyza.

Przypomnijmy, że ostatni przegląd wiaduktu na ul. Piaskowej wykluczył możliwość przejazdu tamtędy samochodami kilkudziesięciotonowymi. Nośność mostu została ograniczona do 15 ton. Ciężarówki muszą jeździć przez centrum Suszca. Objazd miał obowiązywać do zakończenia remontu wiaduktu. Wójt gminy Suszec wydał zezwolenia na przejazdy w godzinach niezakłócających komunikacji mieszkańców, w tym dzieci i młodzieży w drodze do szkół. Przez objazdy niszczeją drogi gminne, a przejazdy ciężarówek stwarzają niebezpieczeństwo.

Jak podała starosta Barbara Bandoła na sesji Rady Powiatu 27 listopada, Zarząd Powiatu zapoznał się z informacją na temat prac podejmowanych w ramach przygotowania dokumentacji projektowej dotyczącej przebudowy wiaduktu w Suszcu. Obecnie trwają uzgodnienia prowadzone z PKP i przedsiębiorstwem Wody Polskie. Do końca stycznia 2020 roku planowane jest opracowanie projektu, aby możliwe było uzyskanie pozwolenia na budowę i wystąpienie z wnioskiem o dofinansowanie inwestycji ze środków budżetu państwa. Termin składania wniosków upływa 7 lutego 2020. Zgodnie ze sporządzonym kosztorysem wartość zadania oszacowano na  ok. 3,5 mln zł. Przy założeniu że uda się uzyskać  50% dofinansowania do tej kwoty, należy zapewnić środki w wysokości 1mln 750 tys. zł. W projekcie budżetu powiatu przewidziano na ten cel kwotę 250 tys. zł.

13 listopada br. odbyło się w tej sprawie spotkanie z udziałem przedstawicieli powiatu pszczyńskiego zorganizowane przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, na którym wstępnie zostały omówione sprawy związane z planowanym utworzeniem strefy ekonomicznej na obszarze po KWK Krupiński. Obszar ten jest administrowany obecnie przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Podczas spotkania przedstawiciele powiatu przedstawili harmonogram prac zmierzających do przywrócenia pełnej nośności wiaduktu w Suszcu i zasygnalizowali potrzebę dofinansowania do inwestycji w wysokości brakującej kwoty.  Rozmowy na ten temat trwają.

Starostwo i Gmina Suszec starają się o jak najszybsze pozyskanie środków na remont wiaduktu. Wójt gminy Suszec chce tymczasowo wznowić ruch ciężarówek przez wiadukt, by ograniczyć przejazdy ciężarówek przez centrum Suszca. 28 listopada podczas sesji Rady Gminy wójt poinformował, iż jest szansa, że do czasu remontu wiaduktu ruch może zostać wznowiony dla jednego ciężarowego samochodu. Do 2 tygodni ma zostać wykonana ekspertyza, czy stan techniczny mostu na to pozwala.

Remont wiaduktu jest ważny dla przyszłych inwestycji na terenie po kopalni Krupiński. – Zależy nam, żeby teren pokopalniany jak najszybciej zaczął funkcjonować, zwłaszcza, że w tym rejonie istnieje bardzo dobra infrastruktura. Myślę, że nie tylko Jastrzębskie Zakłady Remontowe, ale też inne firmy zechcą tam inwestować, dlatego zapewnienie dojazdu jest jedną z najważniejszych spraw – mówił Grzegorz Nogły podczas sesji Rady Powiatu 27 września. 

Powiat zwrócił się niedawno o wsparcie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, która przejęła majątek zlikwidowanej kopalni, argumentując, że uszkodzenia wiaduktu spowodowane są szkodami górniczymi.  Niestety obecnie spółka nie posiada funduszy i temat pomocy z ich strony został zamknięty.

ar

T G+ F

Zobacz także

Co powstanie na terenie KWK „Krupiński”?
Co powstanie na terenie KWK „Krupiński”?
Kiedy wyremontują wiadukt w Suszcu?
Kiedy wyremontują wiadukt w Suszcu?
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18