Centrum przesiadkowe z nominacją do finału Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa Roku XXI w."

Powiat17.03.2020, 10:43

"Obiekt Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Pszczynie jako najciekawsza modernizacja ukończona do 2019 roku, przeszedł pomyślnie procedury konkursowe i zakwalifikował się do udziału w Finale Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego "Modernizacja Roku & Budowa XXI w." - informuje Roman Pikuła, prezes Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego.

Inwestycja zrealizowana końcem ubiegłego roku przy ul. Sokoła w Pszczynie jest jedną z ok. 200 najlepszych modernizacji i budów, które wezmą udział w I etapie Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa Roku XXI w.”.

Pszczyńskie centrum znajdziemy w kategorii „nowy obiekt użyteczności publicznej”. Ten plebiscyt internetowy na najpopularniejsze budowy i modernizacje w Polsce ruszy 23 marca o godz. 12.00 i potrwa do 29 marca do godz. 12.00. Głosować będzie można na stronie: www.modernizacjaroku.org.pl/pl/edition/1691/object/1900/powiatowe-centrum-przesiadkowe-w-pszczynie

Celem plebiscytu „Modernizacja Roku& Budowa XXI w." jest wyłonienie i nagrodzenie realizacji przedsięwzięć budowlanych wyróżniających się szczególnymi walorami.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego, patronat nad konkursem sprawują: Minister Edukacji Narodowej, przewodniczący Komisji Infrastruktury Sejmu RP, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Przypomnijmy, że największa w historii powiatu pszczyńskiego inwestycja polegała na budowie centrum przesiadkowego oraz przebudowie prowadzącego do niego układu drogowego i budowie parkingów dla samochodów i rowerów. W listopadzie 2019 r. oddano do użytku obiekt do obsługi pasażerów z poczekalnią, pomieszczeniami do kierowania ruchem, ogólnodostępnymi toaletami i pokojem dla rodziców z dzieckiem. Przy budynku znajduje się wiata przystankowa z sześcioma stanowiskami, z których odjeżdżają autobusy kilkunastu lokalnych, regionalnych, a od marca 2020 r. także międzynarodowych linii. Inwestycja powstała w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego, w niezagospodarowanej dotąd dzielnicy Pszczyny. To nowoczesny obiekt, a jednocześnie nawiązujący architekturą, stylem i materiałami do zabytkowego budynku dworca.

Obiekt jest energooszczędny. Został wyposażony w elektroniczne rozkłady jazdy, tablice informacyjne, a także infokioski, z których pasażerowie pozyskują informacje o powiecie i komunikacji. Na placu przed budynkiem został wyeksponowany fragment schronu przeciwlotniczego z czasów II wojny światowej.

Przy centrum przesiadkowym powstał parking dla rowerów na 180 miejsc, parkingi dla samochodów na niemal 200 miejsc oraz nowy, siedmiostanowiskowy postój taksówek. Gruntownie przebudowany został układ drogowy w rejonie ulic Sokoła, Plac Dworcowy i Kościuszki. Przebudowano instalacje, ulice oraz chodniki, powstały nowe ciągi pieszo-rowerowe i pieszo-jezdne.

Budowa centrum przesiadkowego oraz prowadzący do niego układ drogowy kosztowały ponad 17,8 mln zł. Niemal 15,2 mln zł powiat pszczyński pozyskał na ten cel z funduszy europejskich.

Inwestorem był powiat pszczyński, wykonawcą konsorcjum firm - lider: Przedsiębiorstwo Budowlane Mazur Sp. z o.o. Sp. k. oraz partnerzy - Firma Budowlana „Mazur” Sławomir Mazur oraz PB Mazur Sp. z o.o. Obiekt zaprojektowała firma Szafron Szendzielorz Projekt ze Studzienic.

(źródło: powiat)

Reklama

KK

T G+ F

Zobacz także

Centrum przesiadkowe wyróżnione w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna
Centrum przesiadkowe wyróżnione w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna
Zagłosuj na powiatowe centrum przesiadkowe!
Zagłosuj na powiatowe centrum przesiadkowe!
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19