Do Hiszpanii pojechał m.in. żubr Posek (fot. Elżbieta Wójtowicz, Nadleśnictwo Kobiór)

Żubry z Jankowic pojechały do Hiszpanii

Jankowice06.11.2018, 10:59

Końcem października kolejne żubry z jankowickiej zagrody wyjechały do Hiszpanii. Dzięki temu ma powstać nowa hodowla tego gatunku.

W Polsce jeszcze 20 lat temu żyło 700 żubrów. Gatunek był na skraju wymarcia. Obecnie jest ich prawie 1,9 tys. To niemal 1/3 całej światowej populacji tego gatunku! Liczba ta rośnie, a to wszystko dzięki działaniom podejmowanym w celu wzrostu liczby stad. Jednym z takich działań jest projekt „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe” finansowany ze środków Funduszu Leśnego i realizowany przy wsparciu naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Specjaliści podkreślają, że coraz większe zagęszczenie zwierząt w stadzie powoduje, że warunki życia są gorsze, zwiększa się zagrożenie chorobowe. Dlatego istotnym aspektem projektu jest rozprzestrzenienie żubrów i tworzenie metapopulacji. „Bardzo ważne jest zmniejszenie zagęszczenia istniejących populacji i zwiększenie zasięgu gatunku. Istotnym elementem tego zadania będzie eksport żubrów do wybranych hodowli w Europie – planuje się wywieźć ponad 100 żubrów. Rozprzestrzenienie zwierząt zwiększy bezpieczeństwo całej populacji” - czytamy w założeniach projektu.

JDo Hiszpanii pojechał m.in. żubr Posek (fot. Elżbieta Wójtowicz, Nadleśnictwo Kobiór)est on realizowany też przez Nadleśnictwo Kobiór. Żubry przecież są jednym z symboli powiatu pszczyńskiego. Przedstawiciele tego gatunku mieszkający na ziemi pszczyńskiej już w grudniu ub. roku wyjechali do Hiszpanii. Był to pierwszy tego typu transport. Wówczas jedno-, dwu- i trzyletnie krowy z hodowli w rezerwacie Żubrowisko w Nadleśnictwie Kobiór, razem z osobnikami z Nadleśnictwa Niepołomice zostały umieszczone w dwóch zagrodach zlokalizowanych w prowincji Valencia, gdzie biorą udział w tworzeniu nowej hodowli, oraz w Castilla Leon, gdzie dołączyły do istniejącego stada.

Drugi transport miał miejsce końcem października. Kolejnych pięć żubrów – dwa młode byki oraz trzy krowy w wieku dwóch i trzech lat z hodowli w rezerwacie Żubrowisko w Nadleśnictwie Kobiór wyjechało do Hiszpanii. Zostały umieszczone w ośrodku Finca La Serreta w prowincji Segovia, gdzie wezmą udział w tworzeniu nowej hodowli.

- Stały kontakt z placówkami, gdzie trafiają nasze żubry ma koordynator projektu, prof. Wanda Olech. Wiemy, że nasze żubry dojechały do Hiszpanii całe i zdrowie. Nie wiadomo, czy będą kolejne transporty, nie zapadła jeszcze decyzja – mówi Elżbieta Wójtowicz z Nadleśnictwa Kobiór.

Jak podkreśla Nadleśnictwo, za każdym razem przygotowania do transportu trwają kilka tygodni. Najpierw wybierane są odpowiednie osobniki, które następnie poddawane są stosownym badaniom, w szczególności pod kątem nosicielstwa prątka gruźlicy bydlęcej. Warunkiem wyjazdu zwierząt było potwierdzenie ich dobrego stanu zdrowotnego.

 

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

pako

T G+ F

Zobacz także

Tadeusz Harazin nagrodzony Żubrem Starosty Pszczyńskiego
Tadeusz Harazin nagrodzony Żubrem Starosty Pszczyńskiego
Żubr od sportu, żubr od kultury
Żubr od sportu, żubr od kultury
Nie żyje Fryderyk Szendera
Nie żyje Fryderyk Szendera
Wypadek w Porębie: drzewo, dachowanie i pobyt w szpitalu
Wypadek w Porębie: drzewo, dachowanie i pobyt w szpitalu
Noga z gazu! Dziś prędkość sprawdza kilka patroli po sobie
Noga z gazu! Dziś prędkość sprawdza kilka patroli po sobie

Komentarze:

Klempa 2018-11-07 godz. 19:03
Adios.
treść:
autor:

SQL: 18