Do Hiszpanii pojechał m.in. żubr Posek (fot. Elżbieta Wójtowicz, Nadleśnictwo Kobiór)

Żubry z Jankowic pojechały do Hiszpanii

Jankowice06.11.2018, 10:59

Końcem października kolejne żubry z jankowickiej zagrody wyjechały do Hiszpanii. Dzięki temu ma powstać nowa hodowla tego gatunku.

W Polsce jeszcze 20 lat temu żyło 700 żubrów. Gatunek był na skraju wymarcia. Obecnie jest ich prawie 1,9 tys. To niemal 1/3 całej światowej populacji tego gatunku! Liczba ta rośnie, a to wszystko dzięki działaniom podejmowanym w celu wzrostu liczby stad. Jednym z takich działań jest projekt „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe” finansowany ze środków Funduszu Leśnego i realizowany przy wsparciu naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Specjaliści podkreślają, że coraz większe zagęszczenie zwierząt w stadzie powoduje, że warunki życia są gorsze, zwiększa się zagrożenie chorobowe. Dlatego istotnym aspektem projektu jest rozprzestrzenienie żubrów i tworzenie metapopulacji. „Bardzo ważne jest zmniejszenie zagęszczenia istniejących populacji i zwiększenie zasięgu gatunku. Istotnym elementem tego zadania będzie eksport żubrów do wybranych hodowli w Europie – planuje się wywieźć ponad 100 żubrów. Rozprzestrzenienie zwierząt zwiększy bezpieczeństwo całej populacji” - czytamy w założeniach projektu.

JDo Hiszpanii pojechał m.in. żubr Posek (fot. Elżbieta Wójtowicz, Nadleśnictwo Kobiór)est on realizowany też przez Nadleśnictwo Kobiór. Żubry przecież są jednym z symboli powiatu pszczyńskiego. Przedstawiciele tego gatunku mieszkający na ziemi pszczyńskiej już w grudniu ub. roku wyjechali do Hiszpanii. Był to pierwszy tego typu transport. Wówczas jedno-, dwu- i trzyletnie krowy z hodowli w rezerwacie Żubrowisko w Nadleśnictwie Kobiór, razem z osobnikami z Nadleśnictwa Niepołomice zostały umieszczone w dwóch zagrodach zlokalizowanych w prowincji Valencia, gdzie biorą udział w tworzeniu nowej hodowli, oraz w Castilla Leon, gdzie dołączyły do istniejącego stada.

Drugi transport miał miejsce końcem października. Kolejnych pięć żubrów – dwa młode byki oraz trzy krowy w wieku dwóch i trzech lat z hodowli w rezerwacie Żubrowisko w Nadleśnictwie Kobiór wyjechało do Hiszpanii. Zostały umieszczone w ośrodku Finca La Serreta w prowincji Segovia, gdzie wezmą udział w tworzeniu nowej hodowli.

- Stały kontakt z placówkami, gdzie trafiają nasze żubry ma koordynator projektu, prof. Wanda Olech. Wiemy, że nasze żubry dojechały do Hiszpanii całe i zdrowie. Nie wiadomo, czy będą kolejne transporty, nie zapadła jeszcze decyzja – mówi Elżbieta Wójtowicz z Nadleśnictwa Kobiór.

Jak podkreśla Nadleśnictwo, za każdym razem przygotowania do transportu trwają kilka tygodni. Najpierw wybierane są odpowiednie osobniki, które następnie poddawane są stosownym badaniom, w szczególności pod kątem nosicielstwa prątka gruźlicy bydlęcej. Warunkiem wyjazdu zwierząt było potwierdzenie ich dobrego stanu zdrowotnego.

 

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

pako

T G+ F

Zobacz także

Tadeusz Harazin nagrodzony Żubrem Starosty Pszczyńskiego
Tadeusz Harazin nagrodzony Żubrem Starosty Pszczyńskiego
Żubr od sportu, żubr od kultury
Żubr od sportu, żubr od kultury
Wakacyjne konkursy w goczałkowickiej bibliotece
Wakacyjne konkursy w goczałkowickiej bibliotece
Policyjne patrole wodne i rowerowe gotowe do sezonu
Policyjne patrole wodne i rowerowe gotowe do sezonu
Nieudany manewr skrętu doprowadził do kolizji
Nieudany manewr skrętu doprowadził do kolizji
W najbliższą niedzielę odbędzie się inauguracja obchodów 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich!
W najbliższą niedzielę odbędzie się inauguracja obchodów 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich!

Komentarze:

Klempa 2018-11-07 godz. 19:03
Adios.
treść:
autor:

SQL: 18