Krystian Czypek i działacze sportowi z Łąki (od lewej: S. Łuszczek i z tyłu B. Danisz) nie przekonali Rady Miejskiej do budowy boiska ze sztuczną nawierzchnią w tym sołectwie

Zrobią dwa boiska? Radni: ustalmy priorytety

Pszczyna, Łąka13.09.2017, 09:24

Działacze sportowi prosili i przekonywali, że dzieci nie mają już gdzie trenować. Ale radni nie zgodzili się na budowę boiska ze sztuczną nawierzchnią w Łące za ponad 2 mln zł. Przynajmniej na razie. Dlaczego?

W projekcie uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Pszczyna podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 24 sierpnia wpisano budowę boiska ze sztuczną nawierzchnią w Łące za 2,1 mln zł.

O wykreślenie tej inwestycji zawnioskowała Komisja Gospodarki. Ale w Łące postanowili walczyć o boisko. Na sesji pojawili się działacze tamtejszego klubu. - W imieniu dzieci i młodzieży proszę o przyznanie tych pieniędzy na budowę boiska. Ten projekt nie jest tylko dla Łąki. Tam będą mogły ćwiczyć Wisła Wielka czy Brzeźce - apelował Bronisław Danisz, prezes LKS Łąka. Jak mówił, są już dwa boiska, ale i tak nie ma gdzie grać, a w okolicy nie ma takiego ze sztuczną nawierzchnią.

- W Łące trenuje ok. 130 dzieci, od lipca br. nawiązaliśmy współpracę z LKS-em Brzeźce, skąd dochodzi do nas ok. 60 dzieciaków. Jednocześnie trenują po 3-4 grupy. Organizujemy turnieje. Boisko ze sztuczną nawierzchnią bardzo by nam się przydało, bo w okresie jesienno-zimowym nie mamy gdzie się pomieścić – zauważył Sebastian Łuszczek, trener juniorów. - Idziemy w dobrym kierunku i bardzo proszę, byście pomogli Państwo stworzyć warunki dla dzieciaków, byśmy dalej robili dobrą pracę – stwierdził.

Burmistrz: rada nagle zmienia zdanie

Nowego boiska bronili też Krystian Czypek, radny z Łąki oraz burmistrz. Jak mówił Dariusz Skrobol, w 2016 r. w budżecie gminy radni zdecydowali o przeznaczeniu ponad 26 tys. zł na wykonanie dokumentacji projektowej. Na realizację inwestycji nie udało się pozyskać dofinansowania z Ministerstwa Sportu, ale w czerwcu zgłoszono zadanie do innego programu.

- Wniosek jest procedowany. Można pozyskać 50% dofinansowania, czyli 1 mln zł. W ramach WPF państwo decydujecie, że jeśli nie będzie dofinansowania z ministerstwa, to tego boiska nie będziemy robić, bo nie mamy na to środków. Niepodejmowanie tej uchwały byłoby nierozsądne – pokazywałoby to, że po dokumentacji, którą zrobiliśmy stoimy w rozkroku. Co ja mam zrobić jako burmistrz? Z jednej strony mam decyzję rady o wykonaniu dokumentacji, rozpoczynamy cały proces poszukiwania pieniędzy i nagle okazuje się, że rada zmienia zdanie. Ciągłość decyzyjności powinna być w tej kwestii – mówił.

To nie przekonało radnych, którzy zdecydowali o wykreśleniu inwestycji w Łące (12 głosów za, 7 przeciw i 2 wstrzymujące się). Skąd taka decyzja? - Chcemy dać pierwszeństwo Stadionowi Miejskiemu im. Jana Larysza – tłumaczy tę decyzję Jacek Kubis, przewodniczący Komisji Gospodarki. W przypadku tego obiektu też jest problem z brakiem miejsca na treningi czy z zapleczem, o czym mówi się od lat. - Z tego, co wiemy bardzo małe jest prawdopodobieństwo, że gminie uda się pozyskać dofinansowanie na dwa zadania sportowe – w Łące i właśnie w Pszczynie. W przypadku stadionu od lat zabiegamy o modernizację, opracowano nawet kilka koncepcji – przyznaje.

Najpierw stadion w Pszczynie

W podobnym tonie wypowiada się Maciej Stieber, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. - Nikt nie przekreśla tej inwestycji w Łące, jednak gmina powinna określić priorytety. Jeśli chodzi o obiekty sportowe należy położyć nacisk na modernizację Stadionu Miejskiego ze szczególnym uwzględnieniem infrastruktury lekkoatletycznej. Niestety w gminie brakuje strategii rozwoju infrastruktury sportowej – mówi.

Radni zawnioskowali do burmistrza o priorytetowe potraktowanie modernizacji stadionu przy ul. Bogedaina w Pszczynie. Okazuje się, że gmina przeznaczy 50 tys. zł na aktualizację dokumentacji projektowej. Jak tłumaczył burmistrz, wszystko po to, by podzielić inwestycję na etapy. Ma to pozwolić na pozyskanie większych środków zewnętrznych. Modernizacja ma pochłonąć ponad 11 mln zł.

 

Reklama

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Jest umowa, czas na przebudowę stadionu
Jest umowa, czas na przebudowę stadionu
gorący temat
Coraz bliżej przebudowy Stadionu Miejskiego
Coraz bliżej przebudowy Stadionu Miejskiego
66-latek ukradł telefon, bo chciał "znaleźne"
66-latek ukradł telefon, bo chciał "znaleźne"
Policja szuka świadków wypadku w Górze
Policja szuka świadków wypadku w Górze
6-letni chłopiec wypadł z okna
6-letni chłopiec wypadł z okna
Muzeum Zamkowe w Pszczynie wyróżnione przez Marszałka Województwa Śląskiego
Muzeum Zamkowe w Pszczynie wyróżnione przez Marszałka Województwa Śląskiego
Pijana kobieta zamknęła psa w paczkomacie
Pijana kobieta zamknęła psa w paczkomacie
Podczas Biegu Pszczyńskiego możemy pomóc chorej Dominice
Podczas Biegu Pszczyńskiego możemy pomóc chorej Dominice

Komentarze:

Myślenie nie boli. 2017-09-17 godz. 10:00
Kolejne boisko dla kopaczy? Żenada! Skupcie się na bieżni dla lekkoatletów w Pszczynie, na pewno to będzie lepsza inwestycja niż na boisko dla piłkarzy. Piłkarze nie mają żadnych sukcesów! Popieram radnych!
Kibic 2017-09-17 godz. 08:41
Mamy w Pszcynie lekkoatletów z medalami MISTRZOSTW POLSKI I ŚLASKA, a piłkarze jakie odnosza sukcesy? Popieram decyzje radnych. Priorytetem powinien być Stadion Miejski!
działacz 2017-09-15 godz. 10:40
TAK do Łąki wszystko ładujcie,pieniądze na utrzymanie boisk trenerów ,zawodników, a inne kluby w Gminie to resztki dostają bo nie ma pieniędzy mają dwa boiska to niech zakasają rękawy i lepiej utrzymują to będą gdzie mieć trenować i grać a nie SZTUCZNE SIĘ IM MARZY. Inne wsie też by chciały sztuczne ,a co dlaczego w ŁĄCE MA BYĆ
Bogdanow 2017-09-13 godz. 20:35
W pierwszej kolejności stadion miejski gdzie jest większa potrzeba ta Łąka tylko widzi swój nos, bardzo dobrze rada zrobiła
Markus 2017-09-13 godz. 19:42
Nikt nie kwestionuje potrzeby boisk,Łaka ma dwa boiska trawiaste które utrzymuje urząd miasta , w porównaniu z innymi wsiami to jest kosmos, natomiast miejski obiekt woła o pomste do nieba czwartki lekooatletyczne , imprezy ogólnogminne to jest wstyd do miasta za taki obiekt, przenieście wszystko do tej zapyziałej wsi i bedzie git a Czypka zróbcie PIS-owskim burmistrzem
ok 2017-09-13 godz. 16:16
2,1 melona na boisko w łace, a boisko iskra stoi odłogiem!!!
ekopalacz 2017-09-13 godz. 15:26
Wy lepiej dajcie dotacje do walki ze smogiem a nie boiska. W każdej wsi jest przynajmniej 1 boisko po co to budować
Pszczyniok 2017-09-13 godz. 14:56
http://www.pless.pl/1561-projekt-koncepcyjny-hali-sportowej-gotowy-pszczyna To już ponad 14 lat. Pod wodzą obecnego dyrektora MORiS to i za 20 lat stadion miejski w Pszczynie nie doczeka się remontu
treść:
autor:

SQL: 20