Kiedyś było tu zielono. Czy odtworzenie takiego krajobrazu jest możliwe?

Zostanie betonowa pustynia?

Pszczyna14.09.2018, 10:40

Jak będzie wyglądać po przebudowie ul. Słonecznej tamtejsza okolica? Mieszkańcy mają obawy, że z powodu wycięcia drzew miejsce to bezpowrotnie straci swój urok.

Ulica Słoneczna była charakterystycznym miejscem w Pszczynie. Dwa pasy jezdni oddzielone były szeroki pasem zieleni (od 3 do 5 metrów), na którym rosły drzewa i krzewy. W wyniku rozpoczęcia przebudowy ul. Słonecznej  wycięto ponad 150 różnych gatunków drzew oraz ok. 700 m2 krzewów.

Mieszkańcy w kwietniu br.  wystosowali apel (103 podpisy) do Urzędu Miejskiego w Pszczynie, żeby po zakończeniu inwestycji wykonać nasadzenia zastępcze, ponieważ projekt inwestycji tego nie przewiduje.

Już w marcu br. Arkadiusz Gardiasz, radny i przewodniczący osiedla Kolonia Jasna (tam jest ul. Słoneczna) wystosował wniosek do burmistrza w sprawie przygotowania kompleksowego projektu zagospodarowania terenów zielonych (nasadzeń) wokół przebudowywanych dróg i zabezpieczenia środków w budżecie gminy na ten cel. Taki projekt jednak nie powstał.

- Gmina rozważała możliwość pozyskania środków zewnętrznych, jednak preferowano przede wszystkim inwestycje na dużych obszarach – tłumaczy Piotr Łapa, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Pszczynie. Dodaje jednak, że po zakończeniu inwestycji planowane jest nasadzenie nowych drzew. Jakich i w jakiej ilości? Na ten temat rzecznik milczy.

- Taki projekt powinien powstać dużo wcześniej, na etapie projektowania całości inwestycji. Ludzie cieszą się, że na ul. Słonecznej będzie nowy asfalt, ale cały czas pytają, czy będą tu rosły drzewa. Do tej pory nie wiadomo, co i kiedy będzie tu rosło? – mówi Arkadiusz Gardiasz. Przewodniczący os. Kolonia Jasna planuje zorganizować w drugiej połowie września zebranie w sprawie zagospodarowania terenów zielonych na osiedlu. Chce na nie zaprosić ekspertów w tej dziedzinie – ogrodników i architektów.

Jedna z mieszkanek, która zadzwoniła do naszej redakcji, twierdzi, że odtworzenie dawnego krajobrazu ul. Słonecznej może być już niemożliwe. A to z tego powodu, że w pasie, na którym rosły drzewa wybudowano nową kanalizację i postawiono latarnie.

Więcej na ten temat czytaj w najnowszym wydaniu "Gazety Pszczyńskiej", nr 17 z 11 września br.

 

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Klub Gaja włącza się do walki o ochronę dębów
Klub Gaja włącza się do walki o ochronę dębów
Czy Antonik dokona kolejnego cudu?
Czy Antonik dokona kolejnego cudu?
„Cała Polska czyta dzieciom”
„Cała Polska czyta dzieciom”
Ponad 12 mln zł już u lokalnych przedsiębiorców
Ponad 12 mln zł już u lokalnych przedsiębiorców
375 zakażeń w powiecie pszczyńskim
375 zakażeń w powiecie pszczyńskim
Plenerowe Kino Skansenowe
Plenerowe Kino Skansenowe

Komentarze:

DDD 2018-09-17 godz. 08:41
O widzę, że przeciwników zieleni jest dużo. Drzewa niech sobie rosną w lesie, my chcemy więcej BETON-u...Wypuzlowac cały plac, zostawić mały trawniczek (żeby nam jakieś liście nie spadały na idealny trwaniczek), zapalić grila w sobotę, w niedzielę samochodem do kościoła -taka wizja miasta po pszczyńsku. Nieprzypadkowo jesteśmy w czołówce jeśl chodzi o smog. Przede wszystkim smog umysłowy.
mieszkaniec 2018-09-15 godz. 20:38
Zasadzenie krzewów i drzew kosztuje. Kosztuje też ich utrzymanie. Drzewa to sobie w lesie możecie posadzić, a zamiast wydawać kasę na drzewka i tworzyć obietnice wyborcze typu ja się nie zgadzam ja bym zrobił inaczej przeznaczcie kasę która byłaby na to wyrzucona na inne drogi bo tych do zrobienia jest jeszcze wiele. A może jeszcze latarnie kute i złote kosze na śmieci ....no bo nikt ich w projekcie nie przewidział
jeszcze jedno 2018-09-14 godz. 21:34
tradycyjnie ścieżka rowerowa od strony posesji - i teraz weź tu przeżyj na rowerze, gdzie co 10 metrów jest wyjazd z podwórka :(. To jest bardzo niebezpieczne rozwiązanie. Wszyscy jeżdżą po świecie a sprawdzownych rozwiązań nie potrafią zastosować.
to typowe 2018-09-14 godz. 21:31
urzędnicy mają wyj...ne na projekty, projektów nie konsultuje się wcześniej z mieszkańcami, projekty robią firmy - ludzie, którzy nie znają okolicy i oczekiwań ludności i ciągle powstają takie buble.
Michał 2018-09-14 godz. 13:27
Tam tym ludzią nie wygodzi. Wiecznie źle. Cieszczie się ,że macie nową drogę i chodnik, drogę rowerową. A drzewa sami se możecie posadzić w swojej granicy działki.
niefachowiec (he, he) 2018-09-14 godz. 13:03
Oczywiście, że odtworzenie zadrzewień na osi ulicy Słonecznej jest już niemożliwe do wykonania. Wszystko jest związane z tym, że zainstalowane na środku pasa rozgraniczającego jezdnie nowych lamp oświetlenia ulicy, powoduje, że poniżej nich nie można prowadzić nasadzeń. Nowe nasadzenia spowodowałyby brak możliwości pełnego doświetlenia jezdni przez te lampy (korony drzew poniżej lamp tworzyłyby cienie na jezdni na przemian z rozświetlonym,i punktami, co jest bardzo niebezpiecznym efektem dla kierowców poruszających się ulicą). Aż dziw, że nikt w urzędzie na to nie wpadł, a teraz nie potrafi przyznać się do błędów w założeniach projektowych (o samym projekcie już nie wspominając, gdzie projektant powinien to przewidzieć). Tak więc zieleń na pasie rozdzielającym ulicy Słonecznej ograniczy się pewnie do krzewów płożących, lub najwyżej do bratków.
treść:
autor:

SQL: 19