fot. Artur Gawle, źródło: tarnow.pl

Żołnierz bitwy pod Pszczyną skończył 100 lat

Powiat13.07.2020, 18:47

Pułkownik Zdzisław Baszak pseudonim „Pirat”, ostatni żyjący tarnowski uczestnik bitwy pod Pszczyną, obchodzi swoje 100. urodziny.

W środę, 8 lipca w Katedrze Tarnowskiej odbyła się msza święta z okazji setnej rocznicy urodzin pułkownika Zdzisława Baszaka. W obchodach 100. jubileuszu urodzin uczestniczył sekretarz powiatu pszczyńskiego, Szymon Sekta, który w imieniu mieszkańców oraz samorządu powiatu pszczyńskiego złożył solenizantowi życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności i pogody ducha oraz optymizmu na dalsze, szczęśliwe lata.

- Pułkownik Baszak przeżył cały wiek naszej historii - często wyjątkowo bolesnej. Ten piękny jubileusz to szczególna sposobność, abyśmy i my mogli wyrazić wdzięczność za trud i poświęcenie, jakie włożył w walkę o obronę Polski i ratowanie Ojczyzny - mówi Szymon Sekta, sekretarz powiatu.

Zdzisław Baszak urodził się 8 lipca 1920 roku w Woli Gręboszowskiej, uczył się w szkole powszechnej i Prywatnym Gimnazjum Koedukacyjnym w Dąbrowie Tarnowskiej. Po złożeniu egzaminów maturalnych w 1938 roku w II Gimnazjum im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie wstąpił do armii i został przydzielony do 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej.

W pierwszych dniach września 1939 roku uczestniczył w bitwie pod Pszczyną pomiędzy wojskami III Rzeszy a wojskami polskimi. Przez cały okres II wojny światowej działał w szeregach Armii Krajowej Inspektoratu Tarnów, był oficerem dywersji przy Komendzie Obwodu Dąbrowa Tarnowska, dowodził placówką Dąbrowa Tarnowska-Radgoszcz. Zorganizował wiele akcji wymierzonych w okupanta, uczestniczył także w słynnej operacji „MOST III”.

Pułkownik Zdzisław Baszak otrzymał wiele odznaczeń za zasługi dla kraju. Nadano mu m.in. tytuł „Weterana walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej” oraz złotą odznakę zasługi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Zobacz także

Inauguracja obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich
Inauguracja obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich
Na rynku stanie brama z 1922 roku!
Na rynku stanie brama z 1922 roku!
Wielki sukces GKS-u Pniówek
Wielki sukces GKS-u Pniówek
Samorządowcy pytają o czerwoną strefę
Samorządowcy pytają o czerwoną strefę
Nowa nawierzchnia na "Orliku" przy POSiRze
Nowa nawierzchnia na "Orliku" przy POSiRze

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18