materiały promocyjne

Znamy wyniki I Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego

Region23.12.2019, 13:00

Blisko 24 tysiące ważnych głosów oddano podczas I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. W 2020 roku zostaną zrealizowane 43 zadania regionalne i podregionalne na łączną kwotę ponad 9 milionów złotych. Jakie projekty dotyczą powiatu pszczyńskiego?

W pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy regionu decydowali o rozdysponowaniu 10 milionów złotych. W lipcu mogli składać propozycje zadań, natomiast w listopadzie wybierali najciekawsze i najpotrzebniejsze spośród 85 zgłoszonych zadań o zasięgu wojewódzkim  i  podregionalnym. Głosowano elektronicznie za pośrednictwem strony eBO.slaskie.pl. Listę zadań do realizacji w ramach I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego zatwierdził już Zarząd Województwa Śląskiego. Znajdują się na niej 43 zadania na łączną kwotę ponad 9 milionów złotych, które zostaną zrealizowane przez Samorząd Województwa w 2020 roku.

O wszystkich zatwierdzonych projektach można przeczytać na stronie https://bo.slaskie.pl/bo/projekty/1?stage=5%3E

Wśród zadań, które dotyczą powiatu pszczyńskiego znalazły się:

- Pociąg do kultury - zadanie o zasięgu wojewódzkim - tańszy o 50% bilet kolejowy na przejazdy Kolejami Śląskimi w około 100 miastach i miejscowościach z całego województwa do kin, teatrów, muzeów, ośrodków kultury, opery, filharmonii, galerii sztuki, na festiwale i przeglądy filmowe, muzyczne, teatralne, folklorystyczne itp.. Projekt rozpocznie się w II kwartale 2020 r. i potrwa do wyczerpania środków. Po zakupie biletu kolejowego „tam” (całego lub z ulgą ustawową bądź handlową) oraz biletu do wybranej instytucji kultury, w kasie kolejowej lub u konduktora zostanie wystawiony bezpłatny bilet powrotny ważny do 1 dnia po zakończeniu wydarzenia kulturalnego.

- Dni Wielkowiślanina - impreza plenerowa w dniach 29 - 30 sierpnia 2020 dla mieszkańców sołectwa Wisła Wielka, powiatu pszczyńskiego oraz powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Organizatorami imprezy będzie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Wisła Wielka przy współpracy z sołtysem, Radą Sołecką oraz KGW. Jednym z głównych celów inicjatywy jest promowanie lokalnych elementów kultury. Zaplanowano spotkania z kulturą, wystawy, taniec. Zaproszone zostaną KGW z powiatu bieruńsko-lędzińskiego. W ramach projektu szczególne znaczenie będą miały działania podkreślające szacunek dla dorobku kulturowego poprzednich pokoleń. Projekt zakłada nie tylko promowanie tradycji, ale i zagospodarowanie wolnego czasu dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych - ich aktywne uczestnictwo w życiu społeczno-kulturalnym.  Kontynuacja programu w następnych latach wpłynie pozytywnie na integrację i afirmację lokalnej wspólnoty.

- Mobilna Poradnia Ekologiczna – darmowe wykłady, prezentacje, warsztaty dla uczestników w każdym wieku.  (np. Zero Waste, przygotowywanie kosmetyków i chemii, szycie eko-woreczków, up-cycling, eko-gotowanie, ogrodnictwo balkonowe, warsztaty dla dzieci, wymienianie odzieży). Zajęcia mają odbywać się w różnych instytucjach na terenie powiatów bieruńsko-lędzińskiego, pszczyńskiego, w Katowicach, Mysłowicach oraz Tychach.

Koncertowa ekologia - jednodniowe  warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych o tematyce ekologicznej, połączone z koncertami dla osób w różnym wieku. Wydarzenia będą promować ekologiczne zachowania w codziennym życiu – właściwą segregację odpadów, racjonalne korzystanie z transportu i surowców (mniejsze zużycie, niemarnowanie żywności), szacunek do środowiska naturalnego. Wydarzeniom towarzyszyć będą animacje i przedstawienia teatralne dla dzieci. Będzie można posilić się ekologiczną żywnością z foodtrucków.

Początek II edycji Budżetu Marszałkowskiego planowany jest już na przełom lutego i marca.

Reklama

Reklama
 

ar

T G+ F

Zobacz także

Kiedy na tory wyjedzie Pociąg do Kultury? Do teatru, czy muzeum pojedziemy za połowę ceny
Kiedy na tory wyjedzie Pociąg do Kultury? Do teatru, czy muzeum pojedziemy za połowę ceny
Jeszcze tylko 5 dni głosowania w Pszczyńskim Budżecie Obywatelskim
Jeszcze tylko 5 dni głosowania w Pszczyńskim Budżecie Obywatelskim
Dni EKO Sąsiada
Dni EKO Sąsiada
Dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego. Nawet 18 tys. złotych
Dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego. Nawet 18 tys. złotych
Sześć pomp infuzyjnych trafiło na Oddział Neonatologiczny pszczyńskiego szpitala
Sześć pomp infuzyjnych trafiło na Oddział Neonatologiczny pszczyńskiego szpitala
Ponad czteromilionowa inwestycja drogowa w Kobiórze
Ponad czteromilionowa inwestycja drogowa w Kobiórze
Lecimy na wakacje z suszeckim GOKiem!
Lecimy na wakacje z suszeckim GOKiem!
Złodziej złapany przez proboszcza
Złodziej złapany przez proboszcza

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20