fot. Andrzej Grynpeter

Złote Laury 2019 dla przedsiębiorców. Znamy zwycięzców

Pszczyna30.09.2019, 11:00

W piątek, 27 września przyznano już po raz 11. Złote Laury Przewodniczącego Rady Powiatu i Starosty Pszczyńskiej dla najlepszych przedsiębiorców. Nagrody trafiły do prężnie działających i dynamicznie rozwijających się firm.

Laureaci Złotych Laurów 2019:

- Kategoria Produkcja: Firma KRYSTMAR - przetwórstwo owoców, warzyw i pieczarek z Rudziczki

- Kategoria Handel: Zakład Mięsno-Wędliniarski MIR-MAX Penkala z Pielgrzymowic

- Kategoria Usługi: Tomasz Sobocik, właściciel zakładu fryzjerskiego w Pawłowicach, mistrz świata we fryzjerstwie męskim, który ostatnio na Mistrzostwach Świata Fryzjerstwa OMC Paris 2019 zdobył Puchar Świata i złoty medal.

Laur specjalny otrzymało Stowarzyszenie LGD Ziemia Pszczyńska. Głównym trzonem działalności jest wsparcie lokalnych przedsiębiorstw na terenie 11 gmin z powiatów: pszczyńskiego, mikołowskiego oraz bieruńsko-lędzińskiego. Stowarzyszenie działa od 2008 roku i jego celem jest łączenie podmiotów gospodarczych, samorządów, organizacji pozarządowych oraz osób fizycznych we wspólnym działaniu na rzecz rozwoju lokalnego, w tym w szczególności pobudzanie przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Na realizację zdań od 2010 roku w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pozyskało ponad 30 mln zł. W ramach strategii LGD na działalność gospodarczą przeznaczono ponad 11 mln zł. Do tej pory z pomocy tej skorzystało co najmniej 70 przedsiębiorców, w tym także osób prowadzących działalność rolniczą, co przyczyniło się do stworzenia ponad 90 miejsc pracy. LGD realizuje także szereg inicjatyw mających na celu działania prospołeczne czyli mające na celu aktywizację społeczności lokalnych poprzez tzw. małe granty, na rzecz których LGD przeznaczyło w ramach lokalnej strategii kwotę 800 tys. zł.

 

 

Podczas gali Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie przyznał wyróżnienia dla młodych i dynamicznych mikroprzedsiębiorstw, działających od ponad 36 miesięcy, które środki na otwarcie działalności otrzymały ze środków publicznych lub europejskich.

Wyróżnienia otrzymały:

- firma „Elektromax” Bogdana Adamczyka z Goczałkowic-Zdroju, która utrzymuje się na rynku od 10 lat

- Szkółka Jeździecka „Hellada” Ewy Sojki z Suszca, która działa od 5 lat.

Rada Powiatu podczas gali przyznała już po raz 8 medal "Za Zasługi dla Powiatu Pszczyńskiego” braciom Dawidowi i Szymonowi Godziek z Suszca. Bracia Godziek to najbardziej utytułowani w Polsce zawodnicy freestylu BMX i MTB.

Dawid Godziek to zawodnik freestyle BMX. Swoją przygodę z ewolucjami rowerowymi rozpoczął w wieku 12 lat. Ma na swoim koncie mistrzostwa Polski oraz zwycięstwa w wielu zagranicznych zawodach. W sierpniu zakończył sezon rowerowy brązowym medalem Pucharu Świata podczas Crankworx Whistler w Kanadzie. Uczestniczył w najbardziej prestiżowej imprezie BMX Dirt w Stanach Zjednoczonych - Red Bull Dreamline, gdzie zajął piąte miejsce. Dawid jako pierwszy i jedyny BMX-owiec na świecie wykonuje Twistera i jako pierwszy wykonał także poczwórnego tailwhipa.

Szymon Godziek to najbardziej rozpoznawalny polski zawodnik MTB i jeden z najbardziej rozpoznawalnych riderów w Europie. Ma na swoim koncie liczne osiągnięcia w Polsce i na świecie. Został wybrany najlepszym riderem sezonu 2013 w plebiscycie zorganizowanym przez federację FMB World Tour. Do historii freestyle’u przeszedł jego występ na zawodach Red Bull District Ride w Norymberdze i wykonany przez niego po raz pierwszy backflip tsunami. W sezonie 2014 i 2015 został wybrany najlepszym riderem w plebiscycie FMB World Tour. Jako jedyny zawodnik zdobył dwukrotnie to prestiżowe wyróżnienie. W 2017 roku na trasie przejazdu Tour de Pologne w Bukowinie Tatrzańskiej wykonał backflipa (salto w tył) nad przejeżdżającym peletonem.

Nagrody wręczyli Starosta Pszczyńska, Barbara Bandoła oraz Przewodniczący Rady Powiatu, Paweł Sadza.

Tego wieczoru wspomniano dawnego starostę pszczyńskiego, Józefa Tetlę, który zmarł w ostatnich dniach. To właśnie Józef Tetla był inicjatorem nagrody Złoty Laur.

Galę uświetniły wykonawczynie z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie - Ewa Wrona i Maja Kitrasiewicz. Piosenki z repertuaru Ireny Jarockiej oraz Anny Jantar wykonało trio Barbary Brody-Malon w recitalu „Wymyśliłam pejzaż ten”.

Celem konkursu "Złote Laury" jest promocja przedsiębiorczości oraz popularyzacja osiągnięć najlepszych firm w powiecie pszczyńskim. Nagrodzeni otrzymują statuetkę, której autorem jest goczałkowicki plastyk, Stanisław Hochuł. Laureatami są przedsiębiorcy, dla których celem są nie tylko sukcesy biznesowe, ale również działania mające na celu wspieranie i rozwój lokalnych społeczności oraz promocja powiatu w kraju i za granicą. W dotychczasowych edycjach uhonorowanych zostało 40 firm mających swoją siedzibę w powiecie pszczyńskim.

(źródło: powiat)

ar

T G+ F

Zobacz także

Statuetka Żubra Pszczyńskiego w rękach Amatorskiego Zespołu Teatralnego z Suszca
Statuetka Żubra Pszczyńskiego w rękach Amatorskiego Zespołu Teatralnego z Suszca
LGD Ziemia Pszczyńska zaprasza na godziny doradcze dla grantobiorców
LGD Ziemia Pszczyńska zaprasza na godziny doradcze dla grantobiorców
„Cała Polska czyta dzieciom”
„Cała Polska czyta dzieciom”
Ponad 12 mln zł już u lokalnych przedsiębiorców
Ponad 12 mln zł już u lokalnych przedsiębiorców
375 zakażeń w powiecie pszczyńskim
375 zakażeń w powiecie pszczyńskim
Plenerowe Kino Skansenowe
Plenerowe Kino Skansenowe
PCKul i MPBP zdobyły granty z Ministerstwa Kultury
PCKul i MPBP zdobyły granty z Ministerstwa Kultury
400 nowych sadzonek krzewów i pnączy
400 nowych sadzonek krzewów i pnączy
Rozmowy o dalszym finansowaniu wymazobusa
Rozmowy o dalszym finansowaniu wymazobusa
ARiMR: Materiał siewny 2020 – ruszył nabór wniosków
ARiMR: Materiał siewny 2020 – ruszył nabór wniosków
Koncert Sebastiana Riedla i Bartka Miarki
Koncert Sebastiana Riedla i Bartka Miarki

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18