Zmiana czasu - weź udział w konkursie!

21.03.2007, 10:09

Pszczyna, region

Mimo anomalii pogodowych i różnych widoków za oknem, kalendarzowa wiosna nadchodzi do nas wielkimi krokami, a wraz z nią wiosenna zmiana czasu na letni.


Na całej kuli ziemskiej nie może obowiązywać jeden czas, dlatego zostało wprowadzonych 12 stref czasowych, dzięki którym na całym świecie Słońce wstaje w godzinach porannych, a zachodzi wieczorem.

W Polsce czas zimowy obowiązuje od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca. Dlatego już w najbliższą niedzielę 25 marca o godzinie 2:00 przestawimy swoje zegarki o godzinę do przodu, wprowadzając tym samym czas letni.

Oznacza to niestety krótszy sen oraz zaburzenie naturalnego rytmu biologicznego, zwłaszcza u dzieci i osób starszych. Jednak zmiana ta ma swoje zalety, takie jak: oszczędność energii, zwiększone bezpieczeństwo na drodze, czy aktywność człowieka dopasowana do światła słonecznego. Swój stracony sen będziemy mogli jednak nadrobić w październiku, kiedy z powrotem wprowadzimy czas zimowy przesuwając zegarki w tył. Podwójny czas letni i zimowy obecnie stosowany jest prawie we wszystkich krajach Europy z wyjątkiem Islandii i w około 70 krajach na całym świecie. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło czasu letniego, jest Japonia.

ZAGDKA
Jedziemy pociągiem z Pszczyny do Katowic. Wsiadamy w pociąg w nocy z soboty na niedzielę o godzinie 1:55. Podróż jak zawsze dłuży się i znudzeni zasypiamy. Po wyjściu z pociągu na dworcowym zegarze widzimy godzinę 3:40. Czy pociąg aż tak bardzo się spóźnił? Pytamy przechodnia o datę - co nam odpowie? Jak wytłumaczyć to zjawisko bez korzystania z teorii Einsteina?

Na odpowiedzi czekamy do końca marca pod adresem e-mail: pka.altair@op.pl
Nagrodę ufunduje Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie.

Cezary Filipiuk, Pszczyński Klub Astronomiczny ALTAIR

pin

T G+ F

Zobacz także

Weź udział w konkursie piosenki
Weź udział w konkursie piosenki "Sentymenty"
Noc poetów - weź udział w konkursie
Noc poetów - weź udział w konkursie
Jak zagłosować poza miejscem zamieszkania?
Jak zagłosować poza miejscem zamieszkania?
ZO ŚZGiP proponuje zmiany w finansowaniu i organizacji oświaty
ZO ŚZGiP proponuje zmiany w finansowaniu i organizacji oświaty
Mniej zdarzeń na drogach, ale więcej kradzieży
Mniej zdarzeń na drogach, ale więcej kradzieży

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18