Złoty Talizman dla Radostowic

19.09.2011, 11:03

Pawłowice

Złoty Talizman z Pawłowic wyjechał, ale pozostanie w powiecie pszczyńskim. A konkretnie w Radostowicach.

W I Ogólnopolskim Przeglądzie Śpiewaków i Zespołów Ludowych „Złoty Talizman wzięło udział 13 zespołów oraz 3 solistów. W sobotę, 17 września odbyły się przesłuchania konkursowe zespołów. Następnego dnia na pawłowickim rynku ogłoszono wyniki, a laureaci zaprezentowali się przed publicznością.
I miejsce i Złoty Talizman przyznano zespołowi Radostowice. II miejsce ex aequo zajęły: zespół Małokończanie z Kończyc Małych oraz zespół Harmonia z Krzyżowic. III miejsce wyśpiewały Jarząbkowianki z Jarząbkowic oraz zespół Mszanianka z Mszany. Z kolei w kategorii soliści I miejsce zdobyła pani Gabriela Orlik z Wisły Małej. Ten werdykt to decyzja jury, w skład którego wchodzili: Joanna Glenc, folklorystka z Uniwersytetu Śląskiego, Magdalena Szymańska, etnograf, dziennikarka oraz Alojzy Lysko, znawca i miłośni historii Śląska.

Celem konkursu, który Gminny Ośrodek Kultury w Pawłowicach organizował po raz pierwszy, jest przede wszystkim ochrona tradycji śpiewania ludowego z zachowaniem lokalnej gwary oraz autentycznego stroju oraz zapoznanie się z wartościami folkloru z różnych regionów Polski. Chodzi też o to, by popularyzować dorobek artystyczny zespołów i przekazywać tradycje różnych regionów Polski młodemu pokoleniu.

(więcej czytaj w najbliższym wydaniu Gazety Pszczyńskiej”, nr 18 z 20 września br.)

jack

T G+ F

Zobacz także

Złoty Talizman dla zespołu Klepisko
Złoty Talizman dla zespołu Klepisko
W Pawłowicach wręczono Złoty Talizman
W Pawłowicach wręczono Złoty Talizman
Wielki sukces GKS-u Pniówek
Wielki sukces GKS-u Pniówek
Samorządowcy pytają o czerwoną strefę
Samorządowcy pytają o czerwoną strefę
Nowa nawierzchnia na "Orliku" przy POSiRze
Nowa nawierzchnia na "Orliku" przy POSiRze

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18