Złomiarze chcą rozebrać wiadukt

25.01.2007, 10:40

Pszczyna


W dwa tygodnie i to w czynie społecznym – taką propozycję złożył jeden ze złomiarzy wicestaroście Zygmuntowi Jeleniowi na rozbiórkę wiaduktu przy ul. Bielskiej. Prosił też o wydrukowanie jego listu w gazecie.

„Zwracam się do Pana radnego (wicestarosta jest też radnym – przyp. red.) z propozycją oszczędności. My złomiarze rozbierzemy wiadukt przy ul. Bielskiej za darmo w dwa tygodnie społecznie. Po co jeszcze narażać podatników na dodatkowe koszty? Już i tak głupie głowy chcą budować tam tunel zamiast wiaduktu, który już jako prowizorka się sprawdził przez wiele lat. A jak będzie tunel w najniższym miejscu drogi, to Pszczyna która leży na bagnach to wiadomo, co się będzie działo i ciągle będzie go topiło, a za to wszystko będą płacić podatnicy. Złomiarz Z. (adres do wiadomości redakcji).

- Każda propozycja jest dobra – mówi wicestarosta Zygmunt Jeleń. - Ale powinna trafić do właściciela drogi, czyli Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Powiatowi nie wolno podejmować takich decyzji – mówi.

Sprawę przedstawiliśmy dyrektorowi ZDW, Zbigniewowi Taborowi. Jego odpowiedź jest jednoznaczna. – Ustawa „Prawo budowlane” normuje projektowanie, budowę, utrzymanie i rozbiórkę obiektów budowlanych oraz szczegółowo określa zasady działania organów administracji publicznej. W świetle tej ustawy rozbiórka wiaduktu nad czynną trakcją kolejową wymaga pozwolenia na rozbiórkę. A tę mogą wykonać jedynie osoby posiadające uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie – stwierdza Zbigniew Tabor.

Co prawda autor listu nie napisał, co stałoby się z rozebraną konstrukcją (a próbowaliśmy się z nim skontaktować, jednak pod wskazanym adresem nie ma takiego nadawcy), ale można się domyślać, że trafiłaby do najbliższego skupu złomu, w zamian za odpowiednią gratyfikację dla niego samego. Podpisana początkiem grudnia ubiegłego roku umowa na projekt i rozbiórkę wiaduktu i kładki dla pieszych opiewa na prawie 2 mln zł. - Droga i jej elementy składowe są własnością województwa. Więc środki finansowe uzyskane ze złomowania konstrukcji wiaduktu zostaną wpłacone do budżetu województwa – mówi Zbigniew Tabor.

Jak widać, wiadukt i budowa tunelu wywołuje duże emocje. Wielu osobom wydaje się, że wiedzą lepiej, co, jak, kiedy, a zwłaszcza za ile powinno stanąć w miejscu obecnego mostu. A w tym wypadku prawo jest jednoznaczne i ucina wszelkie „gdybania”. Ten pomysł z rozbiórką wiaduktu upadł, ale na pewno znajdzie się jeszcze coś, co można zrobić w czynie społecznym.

Źródło: ”Gazeta Pszczyńska

Infopres

T G+ F

Zobacz także

Można już jeździć przez wiadukt w Kobiórze
Można już jeździć przez wiadukt w Kobiórze
Złomiarze okradają cmentarze
Złomiarze okradają cmentarze
Złóż informację o dochodach i deklarację roczną w terminie
Złóż informację o dochodach i deklarację roczną w terminie
gorący temat
Uczniowie, nauczyciele, rodzice prosili. Radni nie posłuchali
Uczniowie, nauczyciele, rodzice prosili. Radni nie posłuchali
Odwołują wydarzenia w związku z żałobą narodową
Odwołują wydarzenia w związku z żałobą narodową

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18