Zespoły to skarb

07.12.2009, 12:53

PSZCZYNA.

W gminie działa 10 zespołów folklorystycznych. Przez cały rok zdobywają laury na festiwalach i rozsławiają tym samym ziemię pszczyńską.
W podzięce miasto i Pszczyńskie Centrum Kultury końcem roku organizują dla zespołów folklorystycznych gminy Pszczyna biesiadę andrzejkową. To okazja do tego, by podsumować sezon, zaprezentować umiejętności i pobawić się we wspólnym gronie.
Tegoroczna biesiada andrzejkowa była już jedenastą i odbyła się 26 listopada w restauracji „Kuchnia i Wino” w Pszczynie. Jej gospodarzem był Zespół Regionalny „Pszczyna, który w przyszłym roku będzie obchodził 50-lecie działalności.

Co udało się osiągnąć naszym zespołom w 2009 r.? Wyróżnień i nagród było naprawdę sporo. Przytaczamy więc tylko te najważniejsze.
Zespół Regionalny „Ćwiklice” zdobił I miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych „Wici 2009” w Chorzowie, a obecnie jest w trakcie przygotowań do egzaminu kwalifikującego do członkostwa w polskiej sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki.

„Jankowiczanki” zajęły I miejsce w II Paradzie Ludowego Stroju Śląskiego w Woli.
„Dolanie” z Łąki to I miejsce dla solistki Roksany Gogol na międzynarodowym przeglądzie „Złoty Kłos” w Zebrzydowicach oraz na „Wiciach”, a także II miejsce w kategorii „widowisko obrzędowe” na przeglądzie w Wodzisławiu.

„Wiślanie” z Wisły Małej zajęli I miejsce na VI Turnieju Zespołów Ludowych Ziemi Pszczyńskiej im. Mariana Cieśli „Jak ze Suszca powędruję”.

Zespół Pieśni i Tańca „Rudołtowice” brał udział w Spotkaniach pod Brzymem i występował na Dniach Pszczyny.

„Studzieńczanie” nagrali płytę i teledysk z pieśniami, zdobyli II m. na „Wiciach”, a Otylia Trojanowska została Ślązaczką Roku.

„Pioskowianie” mogą się pochwalić I miejscem na „Wiciach”, a ich solistka Helena Fuchs zajęła I miejsce na przeglądzie „Złoty Kłos”. Zespół był tam drugi.

„Brzeźczanie” z okazji 15-lecia wydali płytę, zdobyli też wyróżnienie podczas „Wici”.

„Czarkowianki” brały udział w przeglądach, a zespół „Pszczyna” zdobył wyróżnienie na „Wiciach”, wraz z kapelą „Piłatyki” z Frydku przygotowuje się do nagrania płyty, która ukaże się na jubileusz 50-lecia.

Dorobek pszczyńskich zespołów jest ogromny i można śmiało stwierdzić, że są one prawdziwym skarbem naszej ziemi.

(mag)

mag

T G+ F

1

1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1

Zobacz także

Skarb Kibica od wtorku w sprzedaży!
Skarb Kibica od wtorku w sprzedaży!
Skarb Kibica już na rynku!
Skarb Kibica już na rynku!
Konkurs plastyczny "Przyleciały Anioły"
Konkurs plastyczny "Przyleciały Anioły"
Trwa mikołajkowa zrzutka Fundacji Zwierzęca Arkadia na bezdomne zwierzęta
Trwa mikołajkowa zrzutka Fundacji Zwierzęca Arkadia na bezdomne zwierzęta

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18