Zespoły to skarb

07.12.2009, 12:53

PSZCZYNA.

W gminie działa 10 zespołów folklorystycznych. Przez cały rok zdobywają laury na festiwalach i rozsławiają tym samym ziemię pszczyńską.
W podzięce miasto i Pszczyńskie Centrum Kultury końcem roku organizują dla zespołów folklorystycznych gminy Pszczyna biesiadę andrzejkową. To okazja do tego, by podsumować sezon, zaprezentować umiejętności i pobawić się we wspólnym gronie.
Tegoroczna biesiada andrzejkowa była już jedenastą i odbyła się 26 listopada w restauracji „Kuchnia i Wino” w Pszczynie. Jej gospodarzem był Zespół Regionalny „Pszczyna, który w przyszłym roku będzie obchodził 50-lecie działalności.

Co udało się osiągnąć naszym zespołom w 2009 r.? Wyróżnień i nagród było naprawdę sporo. Przytaczamy więc tylko te najważniejsze.
Zespół Regionalny „Ćwiklice” zdobił I miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych „Wici 2009” w Chorzowie, a obecnie jest w trakcie przygotowań do egzaminu kwalifikującego do członkostwa w polskiej sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki.

„Jankowiczanki” zajęły I miejsce w II Paradzie Ludowego Stroju Śląskiego w Woli.
„Dolanie” z Łąki to I miejsce dla solistki Roksany Gogol na międzynarodowym przeglądzie „Złoty Kłos” w Zebrzydowicach oraz na „Wiciach”, a także II miejsce w kategorii „widowisko obrzędowe” na przeglądzie w Wodzisławiu.

„Wiślanie” z Wisły Małej zajęli I miejsce na VI Turnieju Zespołów Ludowych Ziemi Pszczyńskiej im. Mariana Cieśli „Jak ze Suszca powędruję”.

Zespół Pieśni i Tańca „Rudołtowice” brał udział w Spotkaniach pod Brzymem i występował na Dniach Pszczyny.

„Studzieńczanie” nagrali płytę i teledysk z pieśniami, zdobyli II m. na „Wiciach”, a Otylia Trojanowska została Ślązaczką Roku.

„Pioskowianie” mogą się pochwalić I miejscem na „Wiciach”, a ich solistka Helena Fuchs zajęła I miejsce na przeglądzie „Złoty Kłos”. Zespół był tam drugi.

„Brzeźczanie” z okazji 15-lecia wydali płytę, zdobyli też wyróżnienie podczas „Wici”.

„Czarkowianki” brały udział w przeglądach, a zespół „Pszczyna” zdobył wyróżnienie na „Wiciach”, wraz z kapelą „Piłatyki” z Frydku przygotowuje się do nagrania płyty, która ukaże się na jubileusz 50-lecia.

Dorobek pszczyńskich zespołów jest ogromny i można śmiało stwierdzić, że są one prawdziwym skarbem naszej ziemi.

(mag)

mag

T G+ F

1

1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1

Zobacz także

Skarb Kibica od wtorku w sprzedaży!
Skarb Kibica od wtorku w sprzedaży!
Skarb Kibica już na rynku!
Skarb Kibica już na rynku!
Dozowniki dezynfekujące w starostwie, szkołach oraz  pozostałych jednostkach
Dozowniki dezynfekujące w starostwie, szkołach oraz pozostałych jednostkach
Pociąg potrącił 25-letniego mężczyznę
Pociąg potrącił 25-letniego mężczyznę
Akcja wolontariacka w firmie Ambra
Akcja wolontariacka w firmie Ambra

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18