fot. Hospicjum św. Ojca Pio

Zbliża się Światowy Dzień Hospicjów

Pszczyna05.10.2018, 09:10

Co roku, w drugą sobotę października, obchodzony jest Światowy Dzień Hospicjów. Z tej okazji Hospicjum Ojca Pio w Pszczynie przygotowało trzy inicjatywy – inaugurację akcji „Znaki nadziei”, Nocny Bieg po Pszczynie i koncert poetycki.

Światowy Dzień Hospicjów ma na celu zwrócenie uwagi na opiekę paliatywną, podniesienie świadomości społecznej na temat misji hospicjów, a także pozyskiwanie funduszy na wsparcie i rozwój opieki hospicyjnej i paliatywnej.

W środę, 10 października hospicjum zainauguruje akcję „Znaki nadziei”, polegającą na sadzeniu cebulek żonkili. Akcja rozpocznie się około godz. 18.40 po wieczornej mszy św. przed kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pszczynie. Wezmą w niej udział parafianie, zaproszeni goście i wolontariusze hospicjum. Do „Znaków nadziei” mogą przyłączyć się osoby prywatne, instytucje, władze samorządowe, parafie, firmy i placówki oświaty, zasadzając rabatkę żonkili w miejscu ogólnie dostępnym i ustawić przy niej tabliczkę z napisem „Znaki nadziei” przekazaną przez hospicjum. Wiosną, gdy żonkile zakwitną można zrobić ich zdjęcie i przesłać do hospicjum, które planuje stworzyć mapę żonkilowych znaków.

W sobotę, 13 października o godz. 19.00 wystartuje Nocny Bieg po Pszczynie. Będzie to trzecia edycja imprezy, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród biegaczy i kijkarzy w okolicy i regionie. Na starcie pojawi się 550 zawodników. Wszyscy otrzymają pamiątkowe, ręcznie robione medale, a najlepsi ─ puchary i nagrody finansowe ufundowane przez sponsora. „Lotanie po ćmoku”, bo tak również tytułowana jest ta impreza, to niepowtarzalna okazja, by na ponad 7-kilometrowej trasie dać się zaskoczyć atrakcjami wizualnymi i muzycznymi w scenerii pięknej zabytkowej części Pszczyny, w tym parku wokół słynnego zamku. Organizatorzy przygotowali także program dla kibiców, chętnie gromadzących się na rynku ─ obok linii startu i mety biegu, gdzie stanie estrada. Wieczorem, przed startem z koncertem wystąpi hip-hopowiec Jacek „Mezo” Mejer (m.in. dwukrotnie nominowany do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyka”).

Niedziela, 14 października, będzie dniem koncertu pt. „Ja to widzę w kolorze płomienia” w wykonaniu artystów inicjatywy „Krakowskie Przedmieście” z Krakowa. Początek wydarzenia godz. 17.00 w Pszczyńskim Centrum Kultury. Program koncertu powstał z okazji beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej. Przybliża on postać błogosławionej i niezwykle pojmowaną przez nią misję pielęgniarki i opiekunki. Osią koncertu są fragmenty jej „Pamiętnika”, film „Świadkowie” z wypowiedziami przyjaciół i uczniów Chrzanowskiej oraz piosenki do wierszy wybitnych współczesnych poetów nurtu sacrum. Program zawiera także fragmenty utworów Karola Wojtyły.

Wejściówki-cegiełki, wspierające budowę Domu Ojca Pio, dostępne są w hospicjum i Pszczyńskim Centrum Kultury. Możliwa jest także rezerwacja telefoniczna w hospicjum (nr tel. 32 738 62 62) i odbiór tuż przed koncertem.

man

T G+ F

Zobacz także

Nowy kontrakt dla pszczyńskiego hospicjum
Nowy kontrakt dla pszczyńskiego hospicjum
Hospicjum zdobyło półtora miliona zł dla chorych
Hospicjum zdobyło półtora miliona zł dla chorych
Zespół Mole zagra na Bankowej
Zespół Mole zagra na Bankowej
W pawłowickiej podstawówce powstanie patio
W pawłowickiej podstawówce powstanie patio
Nowy kontrakt dla pszczyńskiego hospicjum
Nowy kontrakt dla pszczyńskiego hospicjum
Wandale wyrwali młode drzewka
Wandale wyrwali młode drzewka

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18