fot. Hospicjum św. Ojca Pio

Zbliża się Światowy Dzień Hospicjów

Pszczyna05.10.2018, 09:10

Co roku, w drugą sobotę października, obchodzony jest Światowy Dzień Hospicjów. Z tej okazji Hospicjum Ojca Pio w Pszczynie przygotowało trzy inicjatywy – inaugurację akcji „Znaki nadziei”, Nocny Bieg po Pszczynie i koncert poetycki.

Światowy Dzień Hospicjów ma na celu zwrócenie uwagi na opiekę paliatywną, podniesienie świadomości społecznej na temat misji hospicjów, a także pozyskiwanie funduszy na wsparcie i rozwój opieki hospicyjnej i paliatywnej.

W środę, 10 października hospicjum zainauguruje akcję „Znaki nadziei”, polegającą na sadzeniu cebulek żonkili. Akcja rozpocznie się około godz. 18.40 po wieczornej mszy św. przed kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pszczynie. Wezmą w niej udział parafianie, zaproszeni goście i wolontariusze hospicjum. Do „Znaków nadziei” mogą przyłączyć się osoby prywatne, instytucje, władze samorządowe, parafie, firmy i placówki oświaty, zasadzając rabatkę żonkili w miejscu ogólnie dostępnym i ustawić przy niej tabliczkę z napisem „Znaki nadziei” przekazaną przez hospicjum. Wiosną, gdy żonkile zakwitną można zrobić ich zdjęcie i przesłać do hospicjum, które planuje stworzyć mapę żonkilowych znaków.

W sobotę, 13 października o godz. 19.00 wystartuje Nocny Bieg po Pszczynie. Będzie to trzecia edycja imprezy, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród biegaczy i kijkarzy w okolicy i regionie. Na starcie pojawi się 550 zawodników. Wszyscy otrzymają pamiątkowe, ręcznie robione medale, a najlepsi ─ puchary i nagrody finansowe ufundowane przez sponsora. „Lotanie po ćmoku”, bo tak również tytułowana jest ta impreza, to niepowtarzalna okazja, by na ponad 7-kilometrowej trasie dać się zaskoczyć atrakcjami wizualnymi i muzycznymi w scenerii pięknej zabytkowej części Pszczyny, w tym parku wokół słynnego zamku. Organizatorzy przygotowali także program dla kibiców, chętnie gromadzących się na rynku ─ obok linii startu i mety biegu, gdzie stanie estrada. Wieczorem, przed startem z koncertem wystąpi hip-hopowiec Jacek „Mezo” Mejer (m.in. dwukrotnie nominowany do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyka”).

Niedziela, 14 października, będzie dniem koncertu pt. „Ja to widzę w kolorze płomienia” w wykonaniu artystów inicjatywy „Krakowskie Przedmieście” z Krakowa. Początek wydarzenia godz. 17.00 w Pszczyńskim Centrum Kultury. Program koncertu powstał z okazji beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej. Przybliża on postać błogosławionej i niezwykle pojmowaną przez nią misję pielęgniarki i opiekunki. Osią koncertu są fragmenty jej „Pamiętnika”, film „Świadkowie” z wypowiedziami przyjaciół i uczniów Chrzanowskiej oraz piosenki do wierszy wybitnych współczesnych poetów nurtu sacrum. Program zawiera także fragmenty utworów Karola Wojtyły.

Wejściówki-cegiełki, wspierające budowę Domu Ojca Pio, dostępne są w hospicjum i Pszczyńskim Centrum Kultury. Możliwa jest także rezerwacja telefoniczna w hospicjum (nr tel. 32 738 62 62) i odbiór tuż przed koncertem.

man

T G+ F

Zobacz także

Biegali po ćmoku dla hospicjum
Biegali po ćmoku dla hospicjum
Stanisław Gazda dla Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie
Stanisław Gazda dla Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie
Stracili prawo jazdy, bo jechali zdecydowanie za szybko
Stracili prawo jazdy, bo jechali zdecydowanie za szybko
W Pawłowicach powstanie spalania odpadów? Urząd: to plotki
W Pawłowicach powstanie spalania odpadów? Urząd: to plotki
Nowa droga łącząca ul. Sokoła z ul. Bogedaina gotowa
Nowa droga łącząca ul. Sokoła z ul. Bogedaina gotowa
W Pawłowicach samochód zderzył się z ciągnikiem
W Pawłowicach samochód zderzył się z ciągnikiem

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18