Zbigniew Wodecki zachwycony Goczałkowicami

15.06.2013, 22:00

Goczałkowice-Zdrój

W piątek, 14 czerwca Gminna Biblioteka Publiczna w Goczałkowicach-Zdroju obchodziła jubileusz 65-lecia. Gwiazdą obchodów był Zbigniew Wodecki.


Goście byli zachwyceni miejscem, w którym świętowano 65-lecie goczałkowickiej biblioteki. Ogrody Pokazowe Kapias” zachwyciły nawet gwiazdę wieczoru, Zbigniewa Wodeckiego, który przyznał, że gdyby wiedział, że jest tu tak pięknie, przyjechałby do Goczałkowic z rodziną.
Najpierw goczałkowicka młodzież w różnych miejscach ogrodów odegrała scenki znane z literatury. Goście jubileuszu, by spotkać się z literaturą, spacerowali po ogrodach.

Następnie odbyła się oficjalna uroczystość. Jadwiga Król, dyrektorka biblioteki przedstawiła jej historię, wręczyła także tytuły honorowych czytelników goczałkowickiej biblioteki.


Wójt Goczałkowic, Gabriela Placha podkreślała, że biblioteka to instytucja, która ubogaca życie gminy i jej mieszkańców. Wręczyła również dyrektorce Jadwidze Król order Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Dyrektorka Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie, Teresa Musik podkreślała, że goczałkowicka biblioteka niesamowicie się rozwinęła. A sukces jednej biblioteki, jest sukcesem wszystkich bibliotek w powiecie pszczyńskim.

Gwiazdą jubileuszu był Zbigniew Wodecki, wspaniały muzyk i wokalista. Jego recital bardzo spodobał się publiczności zgromadzonej w Ogrodach Kapiasów. Artysta miał świetny kontakt z widzami, pokazał, że potrafi opowiadać kawały oraz że ma do siebie ogromny dystans. Przyznał też, że bardzo podoba mu się miejsce, w którym występuje.

Z historii...
Goczałkowicka biblioteka założona została w 1948 r. działając jako punkt biblioteczny. Jej lokal mieścił się do 1953 r. w budynku Domu Zdrojowego, a księgozbiór liczył początkowo zaledwie 865 pozycji.

Pierwszą bibliotekarką była Helena Bernhard, następnie Jadwiga Leszowa, Helena Konwerska, i Maria Wróbel.

Po roku 1953 na potrzeby biblioteki oddane zostało pomieszczenie na parterze nowo wybudowanej Szkoły Podstawowej, zaś po wybudowaniu budynku Ochotniczej Straży Pożarnej – umieszczona została jego murach.

W roku, 1975 gdy przerwana została samodzielność gminy, którą włączono do Pszczyny, biblioteka stała się filią Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie i działała tak do roku 1992, kiedy to na nowo powstała Gmina Goczałkowice – Zdrój. W tym samych roku w związku z potrzebami lokalowymi utworzonej gminy biblioteka ponownie przeniesiona została do Szkoły Podstawowej i zaczęła funkcjonować jako Gminna Biblioteka Publiczna.

Od 2001 r. GBP na mocy uchwały Rady Gminy Goczałkowice-Zdrój działa w formie instytucji kultury, jej dyrektorem od 1987 roku jest Jadwiga Król

Od 2008 roku Gminna Biblioteka Publiczna mieści się przy ul. Uzdrowiskowej 61 na parterze w budynku „Górnik” - Gminnego Ośrodka Kultury.

Jej księgozbiór liczy ok. 14000 woluminów i jest dostosowany dla wszystkich grup czytelniczych. Nieodpłatnie można także skorzystać z Internetu - czytelnia internetowa, daje szansę na zmianę oblicza biblioteki publicznej oraz przywrócenie bibliotekom ich pierwotnej oświeceniowej roli - miejsca kojarzonego z wiedzą, informacją i postępem.

Gminna Biblioteka Publiczna w Goczałkowicach – Zdroju bierze udział w Programie Rozwoju Bibliotek, oraz kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

Oprócz tego corocznie pozyskuje dotację z Fundacji Orange na zakup szerokopasmowego Internetu oraz z Biblioteki Narodowej w ramach programu „ Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek”.

ram

T G+ F

Zobacz także

Zbigniew Wodecki na rozdaniu nagród Burmistrza
Zbigniew Wodecki na rozdaniu nagród Burmistrza
Nadwiślan wygrywa w Dankowicach i z Goczałkowicami
Nadwiślan wygrywa w Dankowicach i z Goczałkowicami
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18