Zastępca burmistrza apeluje do radnych

24.04.2012, 13:58

Pszczyna

W najbliższy czwartek, 26 kwietnia Rada Miejska będzie decydować o przyjęciu lub odrzuceniu projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gminy Pszczyna. Aktualnie radni dyskutują nad projektem studium podczas posiedzeń komisji, a zastępca burmistrza na stronie Urzędu Miejskiego opublikowała oświadczenie. Prosi w nim radnych, by nie kierowali się względami osobistymi, wybranych osób, firm, instytucji czy partii.


Oświadczenie zastępcy burmistrza, Grażyny Goszcz:

W komisjach trwa dyskusja nad studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Pszczyna.

Nowe studium to jeden z najważniejszych dokumentów kierunkowych dla gminy Pszczyna. Prace nad nim zainicjowała uchwała Rady Miejskiej z 26 marca 2009 r. Zawiadomienie o przystąpieniu do sporządzenia studium ukazało się obwieszczeniem Burmistrza Pszczyny w dniu 25 września 2009 r. Aby powiadomić o tym fakcie jak największą liczbę mieszkańców wykorzystano Internet, lokalne media oraz tablice ogłoszeń. W wyznaczonym do 23 października 2009 r. terminie wnioski do studium mogły zgłaszać osoby indywidualne, podmioty gospodarcze, instytucje i organizacje społeczne. Takich wniosków wpłynęło wówczas 265, a po terminie kolejnych 66. Dotyczyły one przede wszystkim przekształcenia gruntów rolnych na budowlane, wskazania terenów inwestycyjnych, usługowych i rolnych.

Dodatkowo zostały w projekcie studium rozpatrzone wszystkie wnioski, jakie w ostatnich latach zostały złożone w Urzędzie Miejskim do planów miejscowych. Było ich ok. 300.

Pozytywnie zostały rozpatrzone 194 wnioski. Negatywnie, głównie ze względu na położenie na terenach rolnych oddalonych od zabudowy – 39. Reszta wniosków pozostała do rozpatrzenia w dalszych pracach planistycznych.

W prace nad studium zaangażowani byli urbaniści, architekci, w tym z Wydziału Urbanistyki i Architektury UM w Pszczynie, instytucje i organy właściwe do uzgadniania i opiniowania projektu studium, członkowie Gminnej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Pszczynie, przedstawiciele większości jednostek organizacyjnych i pomocniczych gminy.

Efekt wielomiesięcznej pracy tego wielkiego zespołu ludzi został wyłożony do publicznego wglądu w dniach od 11 kwietnia do 13 maja 2011 r. i poddany publicznej dyskusji w dniu 12 maja 2011 r. Mimo zawiadomienia wszystkich radnych, sołtysów i przewodniczących osiedli, w publicznej dyskusji wziął udział tylko jeden radny. W dniu 12 czerwca 2011 r. upłynął termin zgłaszania uwag.

Po przedstawieniu dokładnej analizy, burmistrz pozytywnie rozpatrzył 399 (w tym kilka częściowo) z ogólnej liczby 604 zgłoszonych uwag.

W związku z dużą ilością uwag dotyczących ważnych społecznie kwestii, takich jak lokalizacja cmentarza przy Katolickiej Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Boskiej Częstochowskiej, planowany przebieg linii 400 kV i obwodnicy południowej Pszczyny, a także przedłużenie obwodnicy północnej w kierunku wschodnim, burmistrz podjął decyzję o przeprowadzeniu szerokich konsultacji społecznych.

Dokładając wszelkich starań, aby zaspokoić oczekiwania jak największej liczby mieszkańców, burmistrz podjął decyzję o dodatkowym, ponadustawowym publicznym wyłożeniu projektu studium. Miało ono miejsce w dniach od 23 listopada 2011 r. do 4 stycznia 2012 r. W tym okresie złożono kolejne 216 uwag, z których pozytywnie rozpatrzono 121 (w tym kilka częściowo). Ze względów proceduralnych burmistrz nie mógł przychylić się do uwag w formie wniosków o zmianę przeznaczenia terenu w stosunku do wyłożonego projektu.

Podsumowując należy z całą mocą podkreślić, że zdecydowana większość złożonych wniosków i uwag została rozpatrzona pozytywnie dla zainteresowanych. Oznacza to, mają oni szanse, często po wielu latach, zrealizować swe życiowe plany i aspiracje, a gmina może rozwijać się w sposób planowy i uporządkowany. Dziś projekt studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Pszczyna jest gotowy do uchwalenia. Jego losy są teraz w rękach Rady Miejskiej w Pszczynie, która zadecyduje o jego przyjęciu lub odrzuceniu na sesji w dniu 26 kwietnia 2012 r.

Przebieg dotychczasowej dyskusji w komisjach skłania burmistrza do zaapelowania do wszystkich Radnych, aby w sposób odpowiedzialny, kierując się dobrem większości mieszkańców, pozytywnie zaopiniowali przedłożony im projekt poprzez jego uchwalenie. Ważne jest, aby pamiętać, że ani dziś, ani w przyszłości nie powstanie dokument, który sprostałby wszystkim oczekiwaniom, potrzebom, a co więcej - możliwościom gminy.

W naszym kraju trwa wielki wyścig miast i gmin o pozyskanie jak największej liczby inwestorów, którzy zapewnią im stabilny rozwój oraz możliwość finansowania coraz większej ilości zadań publicznych, cedowanych przez państwo. Bez zdefiniowanej polityki przestrzennej, bez studium, które jest wstępem do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, gmina nie ma szans uczestniczyć w tym wyścigu na miarę potencjału, który posiada. Nie zachęci biznesu do inwestowania, ani ludzi do zamieszkania. Bez zwiększenia wpływów z podatków lokalnych, podatków PIT i CIT, coraz trudniej będzie finansować pszczyńską oświatę, do której tylko w ubiegłym roku budżet gminny dołożył 32 mln zł., czy też opiekę społeczną, której subwencję gmina uzupełniła o kolejne 4 mln. Za kilka lat, kiedy skończą się środki unijne, niezależnie od tego, kto będzie sprawował władzę w Pszczynie, będzie zmuszony ograniczać inwestycje.

Przedłożone przez burmistrza studium daje gwarancję wieloletniego rozwoju gminy w zakresie mieszkalnictwa wielorodzinnego i jednorodzinnego, usług i produkcji, rekreacji i sportu. Uchwalenie studium umożliwi złożenie w zarządzie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, do końca czerwca tego roku, wniosku o powstanie pszczyńskiej podstrefy na powierzchni ok. 56 ha., co ma szansę w bardzo istotny sposób wpłynąć na miejscowy rynek pracy i wpływy do budżetu gminy. Nieprzyjęcie tego dokumentu spowoduje zablokowanie rozwoju gminy na trudny do przewidzenia czas, stagnację ekonomiczną i odpływ ludności, zwłaszcza młodszej wiekowo. Bez przyrzeczonej możliwości aktualizacji uchwalonego w 2011 r. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pozostaną mieszkańcy Ćwiklic i Rudołtwic.

Radni winni w swej pracy kierować się dobrem ogółu, które jest wartością nadrzędną i jednym z fundamentów demokracji. W tym szczególnym przypadku, jakim jest uchwalenie studium prosimy, abyście nie powodowali się względami osobistymi, wybranych osób, firm, instytucji czy partii. Bądźcie orędownikami lepszej przyszłości gminy i jej mieszkańców!


Zastępca Burmistrza Pszczyny
Grażyna Goszcz


ram

T G+ F

Zobacz także

G. Wanot od poniedziałku będzie II zastępcą burmistrza
G. Wanot od poniedziałku będzie II zastępcą burmistrza
Nowy zastępca burmistrza
Nowy zastępca burmistrza
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18