Art. spons. Zapach idealny - jak go wybrać?

Kraj10.01.2020, 17:07

Mówi się, że perfumy to drugie ubranie człowieka. Ich wybór staje się coraz bardziej świadomy. Powoli odchodzą w zapomnienie czasy, kiedy decydowano się na jakikolwiek wyrób - byleby pachniał. Obecnie stawiamy na wysoką jakość produktu, prestiż marki, intrygujące połączenia nut, a nawet estetykę flakonika. Mamy wysokie wymagania, ale też ciężki orzech do zgryzienia, bo drogeryjne półki wprost uginają się od pachnideł z całego świata. Jak w tym bogactwie odnaleźć zapach idealny dla siebie?

Do zakupu pachnidła najlepiej podejść bez pośpiechu i z pewną dawką niezbędnej wiedzy. Woń, na którą się zdecydujesz, powinna być dopełnieniem Ciebie – pasować do osobowości, podnosić atrakcyjność, podkreślać wizerunek. Perfumy są niczym puzzle – ich komponenty połączono ze sobą tak, aby całość była spójna i harmonijna. Warto jednak mieć świadomość tego, w jaki sposób „pracuje” zapach, aby uniknąć późniejszych rozczarowań.

Wyobraź sobie taką sytuację: testujesz produkt w drogerii, korzystając z blottera (podłużnego paska papieru, który skrapiasz esencją). Wydaje Ci się on spełnieniem marzeń o perfekcyjnym aromacie. Niestety, kiedy następnym razem sięgasz po pachnidło, aplikując je na skórę, nie jest ono już tak zachwycające, jak za pierwszym razem. Co więcej, masz wrażenie, że wyczuwasz coś innego. Dlaczego tak się dzieje?

Każdy bukiet posiada trzy poziomy, na które składają się nuty zapachowe (od jednej do kilku):

Głowa, czyli pierwsze wrażenie. Nie bez powodu mówi się, że często bywa mylące. Jest fazą wstępną pachnidła. Trwa stosunkowo krótko – od kilkunastu sekund do maksymalnie 30 minut. To właśnie od niej najczęściej uzależniamy swoją decyzję o nabyciu wody perfumowanej bądź toaletowej, nieświadomi tego, że wkrótce kompozycja ujawni swoje...

Serce. Tworzące je nuty to głębia bukietu. Zaczyna być wyczuwalna już po kilkunastu minutach i może trwać nawet do kilku godzin – wszystko zależy od natężenia składników.

Podstawa. Jest najbardziej stabilna i najdłużej wyczuwalna. Będzie utrzymywać się na skórze także wtedy, gdy dawno już zapomnisz o pierwszych akordach. Dlatego podczas zakupu dobrze jest się sugerować właśnie nią, a nie nietrwałą nutą głowy. Zazwyczaj dzieje się jednak na odwrót.

Dużym błędem jest także testowanie zapachu na kartoniku, zamiast na ciele. Blotter nie rozwinie kompozycji w taki sposób, aby możliwe było poznanie wszystkich niuansów. Istotne jest również to, że aromat rozwija się pod wpływem ciepła, dlatego najlepiej aplikować go w miejsca, w których krew krąży intensywniej, np. na nadgarstku albo szyi. Co więcej, woń komponuje się z naturalnym zapachem skóry – czasami okazuje się, że piękny bukiet w kontakcie z ciałem staje się mało atrakcyjny.

Testując perfumy w drogerii, warto też mieć świadomość tego, że stojący na półce tester może być otwarty od bardzo długiego czasu i jego zawartość pod wpływem powietrza mogła już ulec zmianie.

A co z intensywnością woni? Ta przede wszystkim zależy od stężenia olejków eterycznych w kosmetyku. Wyróżniamy:

Perfumy – najbardziej wartościowe, a co za tym idzie najdroższe w całym zestawieniu. Obecność substancji zapachowych wynosi w nich aż 20-40%!

Woda perfumowana – posiada o połowę mniej olejków, czyli 10-20%. Standardowo na skórze utrzymuje się od kilku do kilkunastu godzin.

Woda toaletowa – natężenie o wysokości 5-10% wystarczy maksymalnie na kilka godzin intensywnego pachnienia.

Woda kolońska – od 3 do 5% olejków eterycznych sprawia, że jej aromat bardzo szybko ulatnia się ze skóry.

Wysokiej jakości kosmetyki oferuje wiele renomowanych światowych marek np. Lacoste. Mając odrobinę teoretycznej wiedzy oraz świadomość tego, w towarzystwie jakiego zapachu czujemy się najlepiej, zakup pachnidła będzie znacznie prostszy i… trafny – a o to przecież chodzi!

T G+ F

Zobacz także

Od 25 maja obsługa beneficjentów w placówkach ARiMR
Od 25 maja obsługa beneficjentów w placówkach ARiMR
Informacja o organizacji pracy urzędu oraz powiatowych jednostek
Informacja o organizacji pracy urzędu oraz powiatowych jednostek
„Cała Polska czyta dzieciom”
„Cała Polska czyta dzieciom”
Ponad 12 mln zł już u lokalnych przedsiębiorców
Ponad 12 mln zł już u lokalnych przedsiębiorców
375 zakażeń w powiecie pszczyńskim
375 zakażeń w powiecie pszczyńskim
Plenerowe Kino Skansenowe
Plenerowe Kino Skansenowe
PCKul i MPBP zdobyły granty z Ministerstwa Kultury
PCKul i MPBP zdobyły granty z Ministerstwa Kultury
400 nowych sadzonek krzewów i pnączy
400 nowych sadzonek krzewów i pnączy
Rozmowy o dalszym finansowaniu wymazobusa
Rozmowy o dalszym finansowaniu wymazobusa
SQL: 16