Mieszkańcy Pszczyny żyją w smogu

Pszczyna20.05.2016, 13:05

Pszczyna znalazła się w czołówce miast o największym zanieczyszczeniu powietrza w Europie. Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej przegłosowana została uchwała w sprawie podjęcia działań dotyczących poprawy jakości powietrza w Pszczynie.

Według opublikowanego 13 maja raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Pszczyna znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast nie tylko regionu, ale i Europy. Sytuacja ta dotyka nie tylko Pszczyny, ale i całego województwa śląskiego. Wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miejscowości Europy, aż 33 pochodzi z terenów województwa śląskiego. Niechlubną listę otwiera Żywiec, a Pszczyna plasuje się na drugim miejscu. Jak podkreślają specjaliści oraz władze miasta - przyczyn tego stanu jest wiele. Ma na niego wpływ sąsiedztwo DK1, dużych przedsiębiorstw i położenie części miasta w kotlinie. Sytuacji winni są również sami mieszkańcy miasta, którzy w piecach spalają słabej jakości paliwo oraz śmieci.

W trakcie ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 19 maja, podjęty został temat raportu WHO.  Przygotowana została także uchwała, która jednomyślnie została przyjęta przez radnych. 

W projekcie uchwały znalazł się zapis działań, które mają pomóc walczyć z zanieczyszczonym powietrzem. Nowa uchwała zakłada między innymi: przyśpieszenie przez Sejmik Województwa Śląskiego prac nad określeniem wymagań emisyjnych wobec domowych kotłowni, czy też wsparcie finansowe dla gmin. Pieniądze te mają pomóc w utworzeniu systemów stacji automatycznego pomiaru stanu zanieczyszczenia powietrza. Takie działania pomogłyby nie tylko w ciągłym monitorowaniu stanu powietrza, ale i w informowaniu mieszkańców o poziomie zagrożenia.

- Dopóki na poziomie prawnym nie będzie decyzji zakazu palenia opału niskiej jakości to mieszkańcy zawsze będą stawać przed dylematem – ekologia czy ekonomia. Z powodu raportu WHO bardzo straciliśmy wizerunkowo, bo od lat staraliśmy się pokazać Pszczynę jako zieloną perłę Śląska. Tym raportem nasze starania zostały zniweczone do zera – dodaje Dariusz Skrobol.

Wysoki poziom stężenia pyłów przyczynia się do chorób związanych z układem oddechowym oraz nadciśnieniem. Jak pokazują statystyki, mieszkańcy całego województwa żyją o 10 miesięcy krócej.

Film przygotowany został przez Urząd Miejski w Pszczynie.


Więcej informacji na temat raportu WHO pojawi się w najbliższym wydaniu "Gazety Pszczyńskiej", która będzie dostępna w sprzedaży od 24 maja.

 

Reklama

Reklama

az

T G+ F

Zobacz także

Zielone czeki 2019 dla troszczących się o środowisko
Zielone czeki 2019 dla troszczących się o środowisko
„Zielone światło” dla rodzin z Pszczyny i Miedźnej
„Zielone światło” dla rodzin z Pszczyny i Miedźnej
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony

Komentarze:

ABC 2016-05-27 godz. 12:15
Ciekawe, że Pan Burmistrz reaguje dopiero kiedy o Pszczynie stało się głośno dzięki WHO. Natomiast przez kilka lat pozostawał całkowicie obojętny na sygnały od samych mieszkańców dotyczące zanieczyszczenia powietrza w mieście mimo, że poparte wskaźnikami ze stacji pomiarowej. W rozmowie z redaktorem UM chwalił się podjętymi działaniami na rzecz poprawy jakości powietrza...docieplaniem budynków szkół.
treść:
autor:

SQL: 20