W Pawłowicach ruszyła właśnie wypożyczalnia rowerów (fot. UG Pawłowice)

Zamiast auta, na rowery!

Powiat09.10.2018, 11:38

Okoliczne samorządy coraz częściej zachęcają mieszkańców do pozostawienia aut w garażach i korzystania z rowerów.

Rowery nie wytwarzają spalin, nie generują korków, są więc bardziej ekologiczne. Do tego – co istotne – ruch sprzyja naszemu zdrowiu. Same korzyści! Początkiem października wypożyczalnia rowerów ruszyła w gminie Pawłowice, w ramach tzw. systemu GeoVelo. Miłośnicy jednośladów mają do dyspozycji 20 pojazdów zlokalizowanych w pięciu punktach postojowych na terenie gminy: obok eko targu i centrum przesiadkowego, lodowiska, Gminnego Ośrodka Sportu, inhalatorium oraz na parkingu przed kościołem św. Mikołaja w Warszowicach.

Rowery działają dzięki aplikacji, którą należy ściągnąć na swój telefon ze sklepu internetowego Google Play lub AppStore. Z jej pomocą można znaleźć wszystkie aktualne miejsca postoju rowerów, sprawdzić ile z nich jest aktualnie dostępnych, a następnie otworzyć zamek roweru i ruszyć w drogę. Jednoślady nie wymagają stacji dokujących.

Można nimi podróżować na terenie całej gminy oraz zostawić w innym miejscu postojowym niż tym, z którego rower wypożyczono. Każdy rower jest także wyposażony w urządzenie pozwalające na jego bieżącą lokalizację, elektroniczny zamek z modułem GPS oraz modułem transmisji danych, zintegrowane światło przednie oraz światło tylne zasilane z dynama, opony nieulegające przebiciom, mały przedni bagażnik, nóżkę, dzwonek oraz komfortowe, regulowane siodełko. Dzięki modułowi GPS kradzież roweru jest niemożliwa.

Po aktywacji aplikacji na telefonie, należy wnieść opłatę rejestracyjną w wysokości 10 zł. Opłata za wypożyczenie roweru wynosi 1,50 zł za 30 minut, 3 zł za godzinę lub 9 zł za cały dzień. System oferuje również możliwość wykupienia abonamentu miesięcznego za 49 zł, trzymiesięcznego za 99 zł lub sezonowego za 199 zł.

Do końca września funkcjonowała wspólna wypożyczalnia rowerów w gminach Pszczyna i Goczałkowice-Zdrój. W ośmiu stacjach w miejscowościach obu gmin do dyspozycji mieszkańców było łącznie 80 jednośladów. Co istotne, pierwszych 30 minut jazdy było bezpłatnych.

Wypożyczalnia rowerów w Pszczynie funkcjonowała drugi sezon (fot. UM Pszczyna)

Wypożyczalnia funkcjonowała drugi sezon. Rok temu odnotowano prawie 900 użytkowników, którzy wypożyczyli rowery 4 274 razy. W tym było jeszcze lepiej. Zarejestrowało się bowiem ponad 2 tys. użytkowników, a łączna liczba wypożyczeń to 8 953. Najwięcej było w lipcu – 2 468. Rowery do wypożyczenia w Pszczynie i Goczałkowicach wrócą wiosną przyszłego roku.

Jako że przykład idzie z góry, do korzystania z jednośladów mają przekonywać sami urzędnicy. 230 rowerów dla wszystkich urzędów miast i gmin zrzeszonych kupi Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia w ramach programu „Rowerem lub na kole - do pracy, w pracy, z pracy”.

Każdy urząd ma otrzymać po trzy jednoślady. Dlatego być może już wkrótce na rowerach będzie można spotkać urzędników z Kobióra, jedynej gminy powiatu pszczyńskiego, która jest członkiem metropolii. Ponadto, w ramach Metropolitalnego Funduszu Solidarności w Kobiórze planowana jest metropolitalna stacja rowerowa z rowerami do wypożyczenia.

 

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

pako

T G+ F

Zobacz także

Podsumowanie trzeciego sezonu z Pszczyńskim Rowerem Miejskim
Podsumowanie trzeciego sezonu z Pszczyńskim Rowerem Miejskim
Ostatni weekend z Pszczyńskim Rowerem Miejskim
Ostatni weekend z Pszczyńskim Rowerem Miejskim
Meetingi biegowe z "Aktywną Pszczyną"
Meetingi biegowe z "Aktywną Pszczyną"
E-learning dla najmłodszych mieszkańców wsi
E-learning dla najmłodszych mieszkańców wsi
Akcja Dar za dar - oddaj krew na pszczyńskim rynku i odbierz choinkę
Akcja Dar za dar - oddaj krew na pszczyńskim rynku i odbierz choinkę
Zastrzelono psa w Wiśle Wielkiej. Poszukiwani świadkowie
Zastrzelono psa w Wiśle Wielkiej. Poszukiwani świadkowie

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18