Zamiana budynków: burmistrz przekonał radnych

Pszczyna08.11.2018, 13:01

Radni tylko przez moment mieli wątpliwości co do sprzedaży prywatnemu inwestorowi oficyny przy zamku za wybudowanie budynków socjalnego i komunalnego. Cała procedura jest już blisko finiszu.

W porządku obrad sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 25 października znalazł się projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości zabudowanej budynkiem wielorodzinnym położonym w Pszczynie przy ul. Basztowej 1-3-5-7.

To kontynuacja działań prowadzonych od jakiegoś czasu. Dość nieoczekiwanie na początku sesji Henryk Kopiec odczytał wniosek Komisji Gospodarki Rady Miejskiej o wycofanie z porządku obrad tego projektu. Wszystko po to, żeby – jak tłumaczono – radni mogli szczegółowo przeanalizować sprawę.

Do wniosku odniósł się burmistrz. - Uchwała jest konsekwencją blisko dwuletniej pracy związanej z wdrożeniem partnerstwa publiczno-prywatnego na terenie gminy, czyli projektu, który państwo doskonale znaliście i który był wielokrotnie analizowany przez Radę Miejską – tłumaczył Dariusz Skrobol.

Burmistrz poinformował, że w sierpniu konserwator zabytków zgodził się na sprzedaż budynku, a kolejnym etapem miała być uchwała Rady Miejskiej ze zgodą na taką sprzedaż.

Przypomnijmy, gmina chce sprzedać firmie prywatnej budynek oficyny zamkowej (znajduje się naprzeciwko zamku, za Bramą Wybrańców), która w zamian za to będzie musiała zniszczony obiekt wyremontować i dodatkowo wybudować gminie budynek komunalny i socjalny (tam mieliby przeprowadzić się ci, którzy mieszkają teraz w mieszkaniach znajdujących się w oficynie).

Negocjacje są prowadzone z konsorcjum firm Zakłady Mięsne Henryk Kania z Pszczyny, Renobud z Goczałkowic, Firma Remontowo-Budowlana Łukasz Waleczek z Pszczyny oraz Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Puchałka” z Pszczyny. W budynku miałby powstać prawdopodobnie hotel.

Mimo że Komisja Gospodarki wniosek o wycofanie projektu uchwały przyjęła 15 głosami „za”, bez głosów przeciwnych (dwie osoby wstrzymały się od głosu), na sesji Rada Miejska wniosek odrzuciła. Za jego przyjęciem była tylko jedna osoba, przeciw – 15, sześcioro radnych wstrzymało się od głosu.

 

Co będzie działo się dalej? I dlaczego oficyna ma zostać sprzedana, choć jeszcze w połowie roku burmistrz informował, że chodzi o przekazanie w użytkowanie na 20 lub 30 lat? O tym piszemy w najnowszym numerze "Gazety Pszczyńskiej" (nr 21/2018) - w sklepach za 1 zł!

pako

T G+ F

Zobacz także

Gmina odda zabytek za budynek komunalny?
Gmina odda zabytek za budynek komunalny?
W oficynie przy zamku powstanie hotel?
W oficynie przy zamku powstanie hotel?
Przekazali pieniądze na budowę Domu Ojca Pio
Przekazali pieniądze na budowę Domu Ojca Pio
Powiatowe szkoły zapraszają na dni otwarte
Powiatowe szkoły zapraszają na dni otwarte

Komentarze:

Alojz 2018-11-10 godz. 16:20
Zobaczymy co z tego wyniknie, żeby nie wyszło jak zwykle.
Dobra zmiana. 2018-11-09 godz. 22:18
Dalej będzie to samo co z Palais czyli tzw. Paleją. Jeżeli zbudowanie budynku socjalnego i komunalnego ma zrównoważyć realną wartość nieruchomości położonej w samym sercu rynku pszczyńskiego to.....
treść:
autor:

SQL: 18