Gminy powiatu pszczyńskiego oferują dofinansowanie do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych, które produkują energię elektryczną ze światła słonecznego (fot. archiwum)

Zachęcają mieszkańców do fotowoltaiki

Powiat06.03.2018, 11:23

Gminy powiatu pszczyńskiego realizują kolejne programy ekologiczne dla mieszkańców. Popularne są programy dofinansowania do montażu instalacji fotowoltaicznych.

Dzięki panelom fotowoltaicznym energia elektryczna produkowana jest ze światła słonecznego. Na tego typu instalacje zdecydowała się właśnie gmina Pawłowice. W tym tygodniu ma zostać ogłoszony regulamin naboru i zasady dofinansowania dla mieszkańców. Tym samym ruszy przyjmowanie wniosków. Wsparcie ma wynieść 85%.

Do 26 lutego przyjmowano wnioski od mieszkańców gminy Pszczyna zainteresowanych instalacją odnawialnych źródeł energii, czyli instalacji fotowoltaicznych, a także kolektorów słonecznych i pomp ciepła z wymiennikiem gruntowym. Bezzwrotna dotacja ma wynieść od 88% do 95%. Trwa weryfikacja zgłoszeń. - Szacujemy, że ok. 500 mieszkańców złożyło wnioski - mówi Piotr Łapa, rzecznik Urzędu Miejskiego.

Także w Miedźnej postawiono na fotowoltaikę. Zakończyło się już przyjmowanie ankiet od chętnych do udziału w projekcie pn. „Poprawa efektywności energetycznej poprzez zakup i montaż ogniw fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych w Gminie Miedźna”. Chęć pozyskania dofinansowania w wysokości nawet 85% na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych wyraziło ponad 700 osób! - Zainteresowanie programem przerosło nasze oczekiwania – przyznaje wójt Bogdan Taranowski. Teraz wszystkie wnioski są weryfikowane. O tym, ilu mieszkańców będzie mogło skorzystać z dofinansowania będzie wiadomo po ogłoszeniu konkursu w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Gminy chcą też dopłacać mieszkańcom do wymiany kotłów. W Pawłowicach mieszkańcy mogli zgłaszać wnioski do końca lutego. Do urzędu trafiło 478 deklaracji udziału w programie. Gmina będzie się ubiegała o prawie 3,5 mln zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W Miedźnej podczas lutowej sesji Rady Gminy zdecydowano o zaciągnięciu pożyczki na ten cel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 315,5 tys. zł. W ciągu trzech lat planuje się dofinansowanie do 65% na wymianę 180 kotłów. Wkrótce ma ruszyć nabór.

Na program wymiany starych kotłów węglowych na gazowe z dofinansowaniem do 95% chce się zdecydować gmina Kobiór. Obecnie urząd sprawdza, jakie jest zapotrzebowanie mieszkańców. I dlatego zainteresowanych programem właścicieli budynków prosi o wypełnienie i dostarczenie do 16 marca odpowiedniej deklaracji.

Wraz z programami ekologicznymi prowadzone są także kontrole, czym mieszkańcy palą w swoich piecach. Te w gminie Pszczyna odbywają się od dłuższego czasu. W lutym ruszyły też w gminie Miedźna. W ciągu nieco ponad trzech tygodni urzędnicy skontrolowali 53 posesje. Póki co, w najgorszym razie skończyło się na pouczeniach.

 

 

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

pako

T G+ F

Zobacz także

Odnawialne źródła energii: dodatkowe spotkanie w Studzionce
Odnawialne źródła energii: dodatkowe spotkanie w Studzionce
Fotowoltaika, kolektory, pompy ciepła: złóż deklarację
Fotowoltaika, kolektory, pompy ciepła: złóż deklarację
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18