Za nami I Pszczyński Weekend Kryminalny

Pszczyna14.05.2015, 14:47, aktualizacja: 15.05.2015, 14:47

Przez trzy dni Pszczyną zawładnęła literatura kryminalna.

Zaczęło się 8 maja (piątek) od konkursu czytelniczego dla młodzieży gimnazjalnej. Zgłosiło się siedem drużyn, a każdy z uczestników wykazał się ogromną wiedzą z zakresu trzech książek Mariusza Czubaja – 21:37, Kołysanka dla mordercy oraz Zanim znowu zabiję. Najpierw odpowiedzieli pisemnie na 60 pytań zamkniętych, po czym jury (w składzie: Agnieszka Kiełbas-Mateja, Elżbieta Gwóźdź, Weronika Zawisza-Grzanka, Jakub Pieczka) zadała pytania otwarte.

Nie byłoby większej nagrody niż uścisk dłoni autora wspomnianych powieści. O godzi. 18.00 rozpoczęło się spotkanie autorskie z Mariuszem Czubajem – profesorem antropologii, teoretykiem i praktykiem powieści kryminalnych. Podczas spotkania autor dał wiele wskazówek dla młodych pisarzy, a także opowiedział o swoich pasjach, pracy oraz literackim show-biznesie.

Po spotkaniu odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie czytelniczym. Wszystkim biorącym udział i zwycięzcom należą się gratulacje za wiedzę i podziękowania za wspólną zabawę!

9 maja był dniem panelu wykładowego, który odbył się w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie. Rozpoczął dr hab. Marian Małecki opowieścią o rodzajach zbrodni i kar na przestrzeni wieków. Szczególne zainteresowanie słuchaczy zwróciły te drugie, niejedne bardzo drastyczne.

Prawdziwą pochwałę literatury kryminalnej wygłosił prof. Ryszard Koziołek, zwracając uwagę, że to nie rozwiązanie zagadki jest najlepsze, a jej stopniowe rozwiązywanie. Dr Wojciech Śmieja natomiast opowiedział o Roku w trumnie, powieści politycznej Romana Bratnego – jej treści, historii, części kryminalnej oraz recenzjach. Konferencję zakończyła oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie, st. asp. Karolina Błaszczyk, opowiadając o przestępstwach w powiecie pszczyńskim oraz własnych doświadczeniach z różnych akcji dochodzeniowych.

Popołudniu i wieczorem odbyły się dwa seanse w ramach Pszczyńskiego Klubu Filmowego. Widzowie mogli zatopić się w świecie braci Coen oraz klasyce PRL-u.

Ostatniego dnia, 10 maja, o godz. 16.30 odbyła się promocja pierwszego pszczyńskiego wydawnictwa kryminalnego – Angielskiego szpiega – książki autorstwa uczestniczek spotkań Klubu Miłośników Powieści Kryminalnych „Pod Lupą”, Agnieszki Kiełbas-Matei i Elżbiety Gwóźdź (redakcja Jakub Pieczka). Autorki opowiedziały o swojej pracy, inspiracjach i dalszych planach wydawniczych. Książka jest do nabycia w sekretariacie PCKulu i Biurze Informacji Turystycznej w Bramie Wybrańców w cenie 13 zł.

Podczas tego spotkania wręczono także nagrody w konkursie literackim. Nadesłano siedem prac (wszystkie autorstwa lokalnych gimnazjalistów), które ukażą się jesienią w zbiorczym tomie opowiadań kryminalnych.

Trzydniową imprezę zakończyło I Pszczyńskie Głośne Czytanie Kryminału. Tym razem można było wysłuchać fragmentów Martwego popołudnia Mariusza Czubaja.

W imieniu wszystkich organizatorów bardzo chciałbym podziękować uczestnikom naszej przygody z kryminałem i zaprosić na przyszłoroczną edycję.

Koordynator i inicjator projektu: Jakub Pieczka

jack

T G+ F

Galeria

Zobacz także

Nadchodzi II Pszczyński Weekend Kryminalny!
Nadchodzi II Pszczyński Weekend Kryminalny!
Szukają aktorów do „Morderstwa w Orient Expressie
Szukają aktorów do „Morderstwa w Orient Expressie"!
Trwa rozbudowa zaplecza sportowego w Łące
Trwa rozbudowa zaplecza sportowego w Łące
Spotkanie autorskie z Filipem Springerem
Spotkanie autorskie z Filipem Springerem
Wraca akcja „Aktywnie na Starym Dworcu”
Wraca akcja „Aktywnie na Starym Dworcu”
Akademia Młodego Strażaka doskonali umiejętności
Akademia Młodego Strażaka doskonali umiejętności
W sołectwie Osiedle Pawłowice powstały punkty rekreacji i naprawy rowerów
W sołectwie Osiedle Pawłowice powstały punkty rekreacji i naprawy rowerów

Komentarze:

Aster 2015-05-22 godz. 12:40
Nie wydaje mi się Andrzej, że Daisy. Zbyt oczywiste. Ten oficer Hochberga wydaje się za bardzo owładnięty manią prześladowczą. Wiesz, każdy sądzi według siebie.
Klub Miłośników Powieści Kryminalnych "Pod Lupą" 2015-05-18 godz. 20:03
Zofio. Angielski szpieg do nabycia od dzisiaj również w Biurze Informacji Turystycznej w Bramie Wybrańców. Godziny otwarcia: pn-pt: 8.00-16.00, sob-niedz: 10.00-17.00. Przyjemnej lektury.
Zofia 2015-05-16 godz. 13:39
Nie wiem jak z tym zakupem, ale dzwoniłam do Biura Informacji Turystycznej i mówili, że nie mają. Kupić można tylko w PCKulu. Tylko, jak się pracuje do piątej, to jak?
Andrzej 2015-05-15 godz. 22:44
CZytałem książkę! Mamie wyrwałem w końcu do poczytania. Dziewczyny, kiedy druga część? Wbiłyście klina. Angielski szpieg w Pszczynie? Aż się kojarzy z Daisy.
Dido 2015-05-15 godz. 18:57
Pan Czubaj, piesze nieźle, ale jeszcze lepiej mówi. Niezły gość!
treść:
autor:

SQL: 18