Z wizytą w Laurii

11.12.2008, 13:40

Wola

Od 25 do 30 listopada br. nauczycielki Zespołu Szkół w Woli Joanna Kocioła i Małgorzata Miedzianowska wraz z dyrektor szkoły Teresą Koczor wzięły udział w spotkaniu szkół realizujących projekt Comenius pt. „Budujmy Europę, nie wojnę”.


Wizyta miała miejsce w uroczym miasteczku Lauria na południu Włoch. Było to pierwsze spotkanie nauczycieli ze szkół partnerskich tj. Polski, Włoch, Francji, Rumunii i Niemiec.
Głównym celem wizyty było poznanie się partnerów, omówienie w szczegółach planowanych działań projektowych oraz zaplanowanie kolejnych wizyt we Francji, Rumunii i Polsce, które odbędą się w bieżącym i kolejnym roku szkolnym. Ważnym elementem spotkania było również zapoznanie wszystkich uczestników z możliwością samodzielnego administrowania wspólną stroną internetową projektu, na której znajduje się pełny zakres informacji na temat szkół partnerskich, ich krajów i regionów.

Wartościowym doświadczeniem dla uczestników wizyty była możliwość spotkania z włoskimi uczniami podczas trwania ich lekcji. Dzieci były bardzo przyjaźnie nastawione i ciekawe rówieśników z krajów partnerskich. Chciały się dowiedzieć jak najwięcej o ich dniu w szkole, zainteresowaniach, ulubionych sportach. O Polsce włoscy uczniowie nie wiedzą zbyt wiele, najważniejsze jest jednak, iż bardzo chcą to zmienić i nie mogą doczekać się przyjazdu do Polski.
Oprócz prac ściśle związanych z projektem nauczyciele, którzy gościli w Laurii mięli również niepowtarzalną możliwość poznania i podziwiania okolic. Włoscy gospodarze zadali sobie wiele trudu aby goście wrócili do domów z bagażem niezapomnianych wrażeń.
Pierwszym z odwiedzanych miejsc była Maratea, nadmorski kurort, pięknie położony u podnóża gór malowniczo zanurzonych w lazurowym Morzu Śródziemnym. Położone niedaleko Laurii miasteczko okazało się być kwintesencją tego co najpiękniejsze w tamtejszym krajobrazie.
Kolejną atrakcją było odwiedzenie antycznych ruin greckich w Peastum, gdzie znajduje się również muzeum, w którym umieszczono bezcenne znaleziska archeologiczne odkryte w ruinach. Zwiedzanie tego miejsca pozwoliło oderwać się na chwilę od pracy i przenieść myślami w odległą przeszłość.

Jednak najwspanialszą atrakcję Włosi zostawili na ostatni dzień pobytu – była nią wycieczka do kamiennego miasta Matera. Niezwykłe miejsce zapierało dech w piersiach wszystkim uczestnikom wycieczki. Oczami wyobraźni wszyscy widzieli sceny z filmu „Pasja” Mela Gibsona, który był kręcony na terenie tego miasteczka. Wrażenia, które towarzyszyły podziwianiu miasta są nieporównywalne z niczym, nieziemskie, zupełnie jak wizyta na innej planecie. Matera była zamieszkana do lat 60-tych XXw., co wydaje się nieprawdopodobne z uwagi na ciężkie warunki sanitarne tam panujące. Obecnie nadal mieszkają tu ludzie, teraz jednak w odrestaurowanych domach, jest tu również luksusowy hotel i malowniczo położone restauracje.
Wizyta we Włoszech dobiegła końca. Pozostały niesamowite wspomnienia, zapał do dalszej pracy nad projektem i sporo refleksji na temat przygody jaką jest Comenius. Pewne jest, że Polscy nauczyciele wrócili do domu z ogromnym bagażem nowych doświadczeń i przemyśleń, gotowi zarówno do dalszych wizyt w partnerskich szkołach, jak i zorganizowania u siebie wizyty kończącej realizację projektu, która odbędzie się w maju 2010r. Joanna Kocioła (żródło: UG Miedźna)

agw

T G+ F

Zobacz także

PKNiS z wizytą we Wrocławiu
PKNiS z wizytą we Wrocławiu
Z wizytą w Proszowicach i Radłowie
Z wizytą w Proszowicach i Radłowie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

Kasia 2015-03-19 godz. 12:09
Dzień dobry. Mam dobrą wiadomość dla nauczycieli, praca - francuski w Wrocławiu. Najlepsze warunki i szczegóły na http://preply.com/pl/wroclaw/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-francuskiego
treść:
autor:

SQL: 18