O rządowym programie opowiadał Piotr Woźny, pełnomocnik premiera (pierwszy z lewej), fot. UM Pszczyna

Z pełnomocnikiem premiera o programie walki ze smogiem

Pszczyna16.05.2018, 13:34, aktualizacja: 30.05.2018, 09:46

16 maja w Pszczynie odbyło się spotkanie dotyczące rządowego programu „Czyste powietrze”.

W 2016 r. Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała ranking 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. W niechlubnym zestawieniu znalazły się 33 polskie miasta, a Pszczyna zajęła 2. miejsce. Samorządy skupiły się na walce ze smogiem, działania zapowiedział także rząd. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił program „Czyste powietrze”, który ma być dedykowany 23 gminom poniżej 100 tys. zł. Ma on być realizowany także w Pszczynie.

16 maja na zaproszenie posła Grzegorza Pudy w Pszczynie odbyło się spotkanie dotyczące rządowego programu. Gościem specjalnym był Piotr Woźny, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu. W spotkaniu udział wziął też m.in. burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

- Ogromnie zainteresowany jestem wsparciem, które proponuje rząd. Wielokrotnie powtarzałem, że małe gminy nie są w stanie finansowo udźwignąć tak ogromnych projektów. To pierwsze spotkanie, podczas którego możemy opowiedzieć o działaniach realizowanych na terenie Pszczyny. Z uwagą śledzimy informacje dotyczące planowanych projektów termomodernizacji, a także o planach wprowadzenia certyfikacji paliw i innych działaniach, które docelowo pozwolą skutecznie walczyć ze smogiem - skomentował burmistrz.

Podczas spotkania Piotr Woźny przedstawił podstawowe założenia programu. Opowiedział m.in. o proponowanych wariantach. Jednym z nich są mechanizmy pomocy osobom najuboższym, które być może nigdy same nie zdecydowałyby się na skorzystanie z programu.

Pełnomocnik premiera podkreślił, że ogromnie ważną kwestią jest współpraca z lokalnym samorządem. Zauważono, że najważniejsze jest to, aby osiągnąć cele, czyli zmniejszyć zapotrzebowanie budynków na energię, a także obniżyć poziom szkodliwych substancji. Jak tylko zakończy się część proceduralna, gminy rozpoczną rozmowy dotyczące szczegółowych rozwiązań.

W spotkaniu dotyczącym ograniczenia niskiej emisji udział wzięła pszczyńska młodzież, która angażuję się w działania edukacyjne.

 

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

pako

T G+ F

Zobacz także

Stop Smog: 86 wniosków zakwalifikowanych
Stop Smog: 86 wniosków zakwalifikowanych
Przedstawiciele Alarmu Smogowego na spotkaniu w Urzędzie Miejskim
Przedstawiciele Alarmu Smogowego na spotkaniu w Urzędzie Miejskim
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

Wyborca 2018-05-17 godz. 08:09
Propaganda przedwyborcza!
Mieszkaniec 2018-05-16 godz. 16:53
A czy Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów Pan Piotr Woźny, przedstawił czy dane szacunkowe o których mówił i z których wynika, że ok. 12% mieszkańców Polski może skorzystać z rządowego programu, przedstawił także ile razy te dane szacunkowe mogą być błedne w górę lub w dół? Z ilością osób z niepełnosprawnością rząd, NFZ i protestujący w sejmie rodzice dzieci niepełnosprawnych różnią się od 150 tyś. do blisko miliona osób. Czy tu też takie rozbieżności w dotacjach będą?
DDD 2018-05-16 godz. 16:04
Nic z tego nie będzie, jeśli nie będzie konkretnych funduszy. A tych nie ma póki co.
Płetwonurek 2018-05-16 godz. 14:05
Kampania wyborcza ruszyła....
treść:
autor:

SQL: 18