fot. UM Pszczyna

Z pełnomocnikiem premiera o programie walki ze smogiem

Pszczyna16.05.2018, 13:34

Na zaproszenie posła Grzegorza Pudy we wtorek odbyło się w Pszczynie spotkanie dotyczące rządowego programu „Czyste powietrze”. Gościem specjalnym był Piotr Woźny, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu. W spotkaniu udział wzięli również radny Sejmiku Śląskiego Grzegorz Gaża oraz burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

- Rozpoczynamy cykl działań, które pozwolą nam na to, aby niska emisja, bo to jest największy problem, została w dużym stopniu ograniczona. Dlatego w Pszczynie, Żywcu, Bielsku udaje nam się z panem ministrem wytłumaczyć mieszkańcom, na czym będzie polegał program termomodernizacji i w jaki sposób z niego skorzystać - powiedział poseł Grzegorz Puda.

W rankingu opublikowanym w maju 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia zestawiła 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Polska nie może mieć powodów do radości. W niechlubnym zestawieniu 33 miasta leżą na terenie naszego kraju. Stąd duży nacisk położono na walkę z niską emisją. Kołem ratunkowym dla małych miejscowości ma być rządowy program "Czyste powietrze", który dedykowany jest 23 gminom mającym poniżej 100 tys. mieszkańców. Jedną z takich gmin jest właśnie Pszczyna.

- Ogromnie zainteresowany jestem wsparciem, które proponuje rząd. Wielokrotnie powtarzałem, że małe gminy nie są w stanie finansowo udźwignąć tak ogromnych projektów. To pierwsze spotkanie, podczas którego możemy opowiedzieć o działaniach realizowanych na terenie Pszczyny. Z uwagą śledzimy informacje dotyczące planowanych projektów termomodernizacji, a także o planach wprowadzenia certyfikacji paliw i innych działaniach, które docelowo pozwolą skutecznie walczyć ze smogiem - skomentował burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Podczas spotkania Piotr Woźny przedstawił podstawowe założenia programu. Opowiedział m.in. o proponowanych wariantach. Jednym z nich są mechanizmy pomocy osobom najuboższym, które być może nigdy same nie zdecydowałyby się na skorzystanie z programu. Według danych szacunkowych takich osób w kraju może być ok. 12%.

W swoich wypowiedziach pełnomocnik premiera podkreślił, że ogromnie ważną kwestią jest współpraca z lokalnym samorządem, dlatego ucieszyła go deklaracja burmistrza Pszczyny dotycząca ścisłej współpracy. Najważniejsze, aby osiągnąć cele, czyli zmniejszyć zapotrzebowanie budynków na energię, a także obniżyć poziom szkodliwych substancji. Jak tylko zakończy się część proceduralna, gminy rozpoczną rozmowy dotyczące szczegółowych rozwiązań.

W spotkaniu dotyczącym ograniczenia niskiej emisji udział wzięła pszczyńska młodzież, która angażuję się w działania edukacyjne.
UM Pszczyna

pako

T G+ F

Zobacz także

Pszczyna znów w niechlubnej czołówce
Pszczyna znów w niechlubnej czołówce
100 mln zł dla samorządów, przedsiębiorców i spółdzielni
100 mln zł dla samorządów, przedsiębiorców i spółdzielni
Komunikat dla pracowników szpitala
Komunikat dla pracowników szpitala
Oddam za darmo: to może być internetowe oszustwo!
Oddam za darmo: to może być internetowe oszustwo!
Bieg Pszczyński: zapisy tylko do soboty
Bieg Pszczyński: zapisy tylko do soboty

Komentarze:

Wyborca 2018-05-17 godz. 08:09
Propaganda przedwyborcza!
Mieszkaniec 2018-05-16 godz. 16:53
A czy Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów Pan Piotr Woźny, przedstawił czy dane szacunkowe o których mówił i z których wynika, że ok. 12% mieszkańców Polski może skorzystać z rządowego programu, przedstawił także ile razy te dane szacunkowe mogą być błedne w górę lub w dół? Z ilością osób z niepełnosprawnością rząd, NFZ i protestujący w sejmie rodzice dzieci niepełnosprawnych różnią się od 150 tyś. do blisko miliona osób. Czy tu też takie rozbieżności w dotacjach będą?
DDD 2018-05-16 godz. 16:04
Nic z tego nie będzie, jeśli nie będzie konkretnych funduszy. A tych nie ma póki co.
Płetwonurek 2018-05-16 godz. 14:05
Kampania wyborcza ruszyła....
treść:
autor:

SQL: 18