Z maleńkiej wioski na wyżyny

19.04.2011, 12:23

Łąka

Z okazji 170. rocznicy urodzin Jana Kupca, poety i mieszkańca Łąki wznowiono wydanie jego jedynego drukowanego poematu, zatytułowanego „Sejmik w Jassach”.


Jan Kupiec był poetą, zbieraczem polskich pieśni ludowych, a także działaczem oświatowym, żyjącym na przełomie XIX i XX wieku. Jego ojciec pochodził z Łąki, tu też Kupiec się wychowywał oraz prowadził działalność – założył Towarzystwo Oświaty Ludowej i Towarzystwo Czytelni Ludowej. Pamiętając o swoim wybitnym mieszkańcu 15 kwietnia w Łące odbyło się spotkanie z okazji 170. rocznicy jego urodzin, w którym udział wzięli mieszkańcy Łąki – ci młodsi i starsi, członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, przedstawiciele lokalnych władz czy prawnuk poety.
W ramach obchodów pracownicy Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie przygotowali specjalną wystawę, na której można było podziwiać notatki Kupca, korespondencje kierowane do niego oraz publikacje. Jedną z nich był poemat „Sejmik w Jassach” - na tę okazję nakładem Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej wznowiono jego wydanie w ramach serii „Perły Słowa Polskiego na Ziemi Pszczyńskiej”.

Dzieło pierwotnie drukowane było na początku XX wieku w gazecie „Górnoślązak”, wydawanej przez Wojciecha Korfantego. Utwór traktuje o wydarzeniach z roku 1792, kiedy to odbył się sejmik przygotowujący do konfederacji targowickiej. - Celem autora nie było wyłącznie przedstawienie przebiegu obrad, postaci dramatu przedstawiają współczesnych Kupcowi ludzi. W utworze ukazano społeczną wartość pracy chłopów i wartość tej warstwy, w której upatrywał on siłę narodu – mówił prof. dr hab. Dariusz Rott z Uniwersytetu Śląskiego, który przedstawił zebranym kulisy powstawania „Sejmiku w Jassach” oraz twórczość Jana Kupca. Zwracał przy tym uwagę na to, że talent literacki Kupca nie rozwijał się w sprzyjających okolicznościach – mieszkał bowiem daleko od znaczących ośrodków kulturalnych, a dojazd do nich i kontakt z nimi był wówczas utrudniony.

Dariusz Rott przyznał, że przygotowanie publikacji zajęło sporo czasu. Pierwotnie „Sejmik w Jassach” ukazał się w 1904 roku. - Trzeba było wyczyścić bardzo mozolnie każdy centymetr tego tekstu. To była mrówcza praca – podkreślał. Wydanie poematu było kolejną inicjatywą, która miała na celu popularyzację życia i twórczości Jana Kupca. Wcześniej m.in. postawiono jego pomnik, rada sołecka wraz z TMZP ufundowały pamiątkową tablicę na ścianie biblioteki w Łące. - To absolutnie fenomenalne, że człowiek w takiej maleńkiej wiosce, właściwie bez wykształcenia potrafił osiągnąć takie wyżyny – przyznaje Aleksander Spyra, inicjator spotkania. - Dlatego od wielu lat robimy wszystko, aby ta postać była bardziej znana, bo zasługuje na to – mówi. I dodaje, że czynione są starania, by szkoła w Łące nosiła imię poety. - No bo czyim imieniem miałaby być nazwana? - pyta.
Paweł Komraus/Gazeta Pszczyńska

(więcej czytaj w najnowszym wydaniu Gazety Pszczyńskiej, nr 8 z 19 kwietnia 2011 r.)

jack

T G+ F

Zobacz także

Nowe połączenie drogowe już gotowe
Nowe połączenie drogowe już gotowe
Weekend Cudów w powiecie pszczyńskim
Weekend Cudów w powiecie pszczyńskim
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18