Z „Diablakiem” na Turbaczu

Powiat13.03.2018, 11:59

W słoneczną, marcową niedzielę, grupa klubowiczów UKST „Diablak” wybrała się na wycieczkę w Gorce. Podobnie jak dwa lata temu, podczas pierwszej klubowej wycieczki w to pasmo górskie, celem naszej wycieczki był szczyt najwyższej gorczańskiej góry - Turbacza (1310 m n.p.m.).

Tym razem zdecydowaliśmy się zdobyć tę górę od północy i przeszliśmy trasę z Koninek na Obidowiec, by stamtąd udać się na szczyt Turbacza, zaś po dłuższej przerwie w schronisku zeszliśmy do Koninek przez Czoło Turbacza. Podczas przejścia pieszej trasy, kilka razy mieliśmy okazję przechodzić przez obszar Gorczańskiego Parku Narodowego, wciąż spowitego śnieżną bielą. Zdecydowanie największą furorę wycieczki stanowiły spektakularne panoramy górskie na wszystkie strony świata - z widokami głównie na Tatry, Beskid Wyspowy oraz Beskid Żywiecki. Po kilku godzinach wędrówki i jazdy, zadowolona grupa wróciła do Pszczyny.

Podczas wycieczki uczestnikom została przedstawiona przede wszystkim topografia obszaru wycieczki i pobliskich pasm górskich, wraz z anegdotami na temat wybranych gór. Pokrótce przedstawiono historię Gorczańskiego Parku Narodowego oraz zagadnienie obserwatorium astronomicznego na mijanej Suchorze. Zwrócono uwagę na zasady bezpiecznego poruszania się po górach w warunkach zimowych, ze szczególnym uwzględnieniem trudności poruszania się w czasie roztopów.

Uczniowski Klub Sportowo-Turystyczny „Diablak” współpracuje przy organizacji wyjazdów z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie, a także Urzędem Miejskim w Pszczynie oraz Starostwem Powiatowym w Pszczynie.

Jako organizatorzy cieszymy się zainteresowaniem naszymi wycieczkami. Do udziału w naszych wycieczkach zachęcamy również grupy szkolne pod opieką nauczyciela. Informacje na temat planowanych wycieczek systematycznie publikujemy na naszej stronie internetowej www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl oraz profilu FB.  Serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów turystyki, osoby chcące pochodzić po górach do uczestnictwa w wycieczkach organizowanych przez Uczniowski Klub Sportowo-Turystyczny „Diablak”. Naszym celem jest zachęcanie młodzieży do aktywnego spędzania wolnego czasu, pozostajemy również otwarci na turystów w każdym wieku.

Najbliższe wycieczki (pełna informacja niebawem na stronie Klubu):
- 08.04.2018 r. – RODZINNA wycieczka w Beskid Żywiecki (Rysianka)
- 15.04.2018 r. – wycieczka w Beskid Sądecki
- 06.05.2018 r. – wycieczka w Beskid Żywiecki (Polica)
- 27.05.2018 r. – wycieczka RODZINNA w Beskid Żywiecki (Krawców Wierch)

Osoby pełnoletnie mogą również skorzystać z propozycji trudniejszych wycieczek w Tatry.

Opiekunowie Klubu
Agnieszka Szczypka-Wojciech i Artur Wojciech

 

Reklama

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Zimowa Barania Góra z Diablakiem
Zimowa Barania Góra z Diablakiem
Diablak w drodze na Policę
Diablak w drodze na Policę
Będzie nowa winda w pszczyńskim ratuszu
Będzie nowa winda w pszczyńskim ratuszu
Powrót do hafciarstwa na ziemi pszczyńskiej
Powrót do hafciarstwa na ziemi pszczyńskiej
Zameczek prosi o pomoc w zakupie specjalistycznej wanny
Zameczek prosi o pomoc w zakupie specjalistycznej wanny
Młodzi Logistycy z Pawłowic w złotej dziesiątce najlepszych logistyków w Polsce
Młodzi Logistycy z Pawłowic w złotej dziesiątce najlepszych logistyków w Polsce

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20