Z Comeniusem w Hiszpanii

29.03.2010, 12:16

Pszczyna

W trakcie ferii zimowych grupa uczniów i nauczycieli z III LO i PG 2 wzięła udział w wyjeździe do szkoły partnerskiej w Ordes, w północnej części Hiszpanii.
To już drugi projekt Comeniusa realizowany przez Zespół Szkół Nr 1, tym razem nasza szkoła koordynuje cały międzynarodowy projekt, pod nadzorem p. Lucyny Nocoń-Kobiór. W projekcie realizowanym przez lata 2009-11 działamy pod hasłem ”Młodzi Reporterzy Europy” (”Young Reporters of Europe”) i współpracujemy ze szkołami na Litwie i w Hiszpanii.

Projekt realizowany pod tym tytułem koncentruje się na przybliżaniu wartości regionalnych i narodowych krajów partnerskich i dotyka takich zagadnień jak ważne postaci historyczne, znaczenie i pochodzenie popularnych imion narodowych, dzielenie się dziedzictwem historycznym i kulturowym własnego regionu i narodu.
Pierwsza wizyta robocza odbyła się w listopadzie w mieście Druskienniki na Litwie i zainaugurowała najważniejsze prace nad projektem.
Z ich efektami można zapoznać się w internetowej gazecie dokumentującej działania uczniów i nauczycieli wszystkich trzech szkół (adres strony: http://www.ejournal.fi/ipm705/). Można także śledzić przebieg projektu na bieżąco na łamach prasy i lokalnych stronach internetowych.
Każdy wyjazd w ramach realizacji projektu to niezwykła przygoda, a uczestnicy i ich rodziny goszczące pozostają w kontakcie jeszcze przez długi czas. Organizatorzy zawsze starają się przygotować jak najciekawszy plan pobytu, przybliżając gościom kulturę i zwyczaje swojego kraju.
Podczas wyjazdu do Hiszpanii, który miał miejsce w drugim tygodniu ferii zimowych, odkrywaliśmy Galicję, jej najpiękniejsze zakątki, a także poznawaliśmy smaki tradycyjnych potraw oraz muzykę i tańce mające celtycki rodowód.

Jednym z najciekawszych wspomnień pozostanie wycieczka nad Ocean Atlantycki, na tzw. ”Costa da Morte” (”Wybrzeże śmierci”). Niezapomnianie wrażenie zrobiła na nas także wizyta w miastach A Coruna i Santiago de Compostela, gdzie mieliśmy okazję podziwiać panoramę miasta z dachu słynnej katedry. Byliśmy także gośćmi burmistrza miasta Ordes, a następnego dnia opublikowany został artykuł w lokalnej gazecie dotyczący naszego projektu.
Zarówno polscy jak i litewscy uczniowie mieli możliwość udziału w normalnych lekcjach, część z nich, jak na przykład zajęcia teatralne czy plastyczne, przeprowadzone były w języku angielskim, tak, aby wszyscy mogli w nich aktywnie uczestniczyć.
Mimo iż wyjazd trwał tylko tydzień, nie sposób wymienić i opisać wszystkich atrakcji, które przygotowali nasi hiszpańscy partnerzy.

Kolejne spotkanie partnerów projektu odbędzie się w czerwcu w Pszczynie, mamy nadzieję, że pokażemy partnerom najlepsze strony naszego regionu i zapamiętają nasz kraj równie dobrze, jak my nasz pobyt w Hiszpanii.

Uczniowie uczestniczący w wyjeździe: Karolina Grzyb, Wiktoria Maziarczyk, Dominika Gruszka, Michalina Kanafek, Tomasz Cieszewski, Kamil Czerwiński
Nauczyciele uczestniczący w wyjeździe: Justyna Strzelec – koordynator działań projektowych, Magdalena Solik, Joanna Pszonak, Joanna Tlałka.

(Zespół Szkół nr 1)

akm

T G+ F

1

1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1

Zobacz także

III LO z Comeniusem w Hiszpanii
III LO z Comeniusem w Hiszpanii
Piszczek zadebiutuje w Hiszpanii?
Piszczek zadebiutuje w Hiszpanii?
Wydłużenie czasu na rejestrację pojazdu
Wydłużenie czasu na rejestrację pojazdu
Powiat wesprze zakup aparatury do wykonywania testów na obecność koronawirusa
Powiat wesprze zakup aparatury do wykonywania testów na obecność koronawirusa
Uważajcie na fałszywą listonoszkę!
Uważajcie na fałszywą listonoszkę!

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18