Z Comeniusem w Hiszpanii

29.03.2010, 12:16

Pszczyna

W trakcie ferii zimowych grupa uczniów i nauczycieli z III LO i PG 2 wzięła udział w wyjeździe do szkoły partnerskiej w Ordes, w północnej części Hiszpanii.
To już drugi projekt Comeniusa realizowany przez Zespół Szkół Nr 1, tym razem nasza szkoła koordynuje cały międzynarodowy projekt, pod nadzorem p. Lucyny Nocoń-Kobiór. W projekcie realizowanym przez lata 2009-11 działamy pod hasłem ”Młodzi Reporterzy Europy” (”Young Reporters of Europe”) i współpracujemy ze szkołami na Litwie i w Hiszpanii.

Projekt realizowany pod tym tytułem koncentruje się na przybliżaniu wartości regionalnych i narodowych krajów partnerskich i dotyka takich zagadnień jak ważne postaci historyczne, znaczenie i pochodzenie popularnych imion narodowych, dzielenie się dziedzictwem historycznym i kulturowym własnego regionu i narodu.
Pierwsza wizyta robocza odbyła się w listopadzie w mieście Druskienniki na Litwie i zainaugurowała najważniejsze prace nad projektem.
Z ich efektami można zapoznać się w internetowej gazecie dokumentującej działania uczniów i nauczycieli wszystkich trzech szkół (adres strony: http://www.ejournal.fi/ipm705/). Można także śledzić przebieg projektu na bieżąco na łamach prasy i lokalnych stronach internetowych.
Każdy wyjazd w ramach realizacji projektu to niezwykła przygoda, a uczestnicy i ich rodziny goszczące pozostają w kontakcie jeszcze przez długi czas. Organizatorzy zawsze starają się przygotować jak najciekawszy plan pobytu, przybliżając gościom kulturę i zwyczaje swojego kraju.
Podczas wyjazdu do Hiszpanii, który miał miejsce w drugim tygodniu ferii zimowych, odkrywaliśmy Galicję, jej najpiękniejsze zakątki, a także poznawaliśmy smaki tradycyjnych potraw oraz muzykę i tańce mające celtycki rodowód.

Jednym z najciekawszych wspomnień pozostanie wycieczka nad Ocean Atlantycki, na tzw. ”Costa da Morte” (”Wybrzeże śmierci”). Niezapomnianie wrażenie zrobiła na nas także wizyta w miastach A Coruna i Santiago de Compostela, gdzie mieliśmy okazję podziwiać panoramę miasta z dachu słynnej katedry. Byliśmy także gośćmi burmistrza miasta Ordes, a następnego dnia opublikowany został artykuł w lokalnej gazecie dotyczący naszego projektu.
Zarówno polscy jak i litewscy uczniowie mieli możliwość udziału w normalnych lekcjach, część z nich, jak na przykład zajęcia teatralne czy plastyczne, przeprowadzone były w języku angielskim, tak, aby wszyscy mogli w nich aktywnie uczestniczyć.
Mimo iż wyjazd trwał tylko tydzień, nie sposób wymienić i opisać wszystkich atrakcji, które przygotowali nasi hiszpańscy partnerzy.

Kolejne spotkanie partnerów projektu odbędzie się w czerwcu w Pszczynie, mamy nadzieję, że pokażemy partnerom najlepsze strony naszego regionu i zapamiętają nasz kraj równie dobrze, jak my nasz pobyt w Hiszpanii.

Uczniowie uczestniczący w wyjeździe: Karolina Grzyb, Wiktoria Maziarczyk, Dominika Gruszka, Michalina Kanafek, Tomasz Cieszewski, Kamil Czerwiński
Nauczyciele uczestniczący w wyjeździe: Justyna Strzelec – koordynator działań projektowych, Magdalena Solik, Joanna Pszonak, Joanna Tlałka.

(Zespół Szkół nr 1)

akm

T G+ F

1

1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1

Zobacz także

III LO z Comeniusem w Hiszpanii
III LO z Comeniusem w Hiszpanii
Piszczek zadebiutuje w Hiszpanii?
Piszczek zadebiutuje w Hiszpanii?
12 kierowców ukaranych za przejazd na czerwonym świetle
12 kierowców ukaranych za przejazd na czerwonym świetle
Bezpłatne przejazdy dla Honorowych Dawców Krwi
Bezpłatne przejazdy dla Honorowych Dawców Krwi
„Skrawek Nieba - Artyści Dzieciom”
„Skrawek Nieba - Artyści Dzieciom”

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18