X Dni Suszca- Amatorska Grupa Teatralna

09.12.2009, 14:38

SUSZEC:

Obchody święta Gminy w Suszcu mają już dziesięcioletnią tradycję i co roku dostarczają mieszkańcom mnóstwo dobrej zabawy. Odbywające się w pierwszej połowie listopada Dni Suszca, mają wpisane w swój repertuar takie imprezy jak: premiera spektaklu Amatorskiej Grupy Teatralnej działającej przy Kole Związku Górnośląskiego w Suszcu, koncert gwiazdy polskiej sceny muzycznej, sesję naukową, Turniej Zespołów Ludowych Ziemi Pszczyńskiej im. Mariana Cieśli „Jak ze Suszca powędruję”, Przegląd Amatorskich Kabaretów „W DECHE” oraz koncert „Muzyka w barwach jesieni”, który odbywa się w suszeckim kościele.7 listopada:

Tegoroczne świętowanie rozpoczęła premiera spektaklu w wykonaniu Amatorskiej Grupy Teatralnej zatytułowanego „Jak wesele to wesele” w reżyserii Bogusława Musiolika. Spektakl swoją tematyką nawiązuje do pierwszego przedstawienia zagranego przez Grupę Teatralną pt: „Wesele na Górnym Śląsku” na podstawie scenariusza Stanisława Ligonia.

W zamyśle reżysera było ukazanie różnic i podobieństw związanych ze śląskim obrzędem weselnym z początku XX wieku oraz weselem współczesnym. Oprócz porównania ceremonii ślubnych widzowie mogli obejrzeć obyczaj zalotów i zaręczyn, który za czasów naszych babć był bardzo oficjalny i wiązał się z tym, iż ówczesny „zolytnik” o rękę dziewczyny prosił rodziców, którzy nie musieli się zgodzić i przyjąć młodzieńca do rodziny. W czasach uwolnienia młodzieży od wszelkich konwenansów oraz obyczajowości związanej z kulturą śląska zaloty, zaręczyny jak również sama ceremonia ślubna i wesele wyglądają zupełnie inaczej. Młodzi nie zważają na zdanie rodziców i samodzielnie podejmują decyzję o założeniu rodziny. Wszystkie te obyczaje i obrzędy ukazane w sztuce oprawione są zabawnymi dialogami w gwarze śląskiej, świetną grą aktorską oraz ciekawymi i barwnymi strojami. Spektakl obejrzało ok. 600 widzów zgromadzonych w sali widowiskowej DK w Suszcu.

Listopadowa premiera była szczególna ponieważ wiązała się z dziesięcioleciem istnienia Amatorskiej Grupy Teatralnej. To właśnie 11 listopada 1999 roku Teatr rozpoczął swoją działalność wystawieniem sztuki wg St. Ligonia „Jak wesele to wesele”. Miało to być jednorazowe przedsięwzięcie, które jednak zaowocowało wieloletnią współpracą i przyniosło Grupie Teatralnej
z Suszca wiernych słuchaczy oraz fanów.

Zainteresowanych zapraszamy w imieniu aktorów na spektakl pt: „Co nowego
u Pogorzałków i w okolicy”, który jest związany z tematyką zbliżających się Świat Bożego Narodzenia.


Spektakl odbędzie się 19 grudnia 2009 roku w Bieruńskim Centrum Kultury.


Wstęp wolny.

akm

T G+ F

1

1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1

Zobacz także

XIX Dni Suszca
XIX Dni Suszca
Ania Rusowicz gwiazdą 19. Dni Suszca
Ania Rusowicz gwiazdą 19. Dni Suszca
Wypalanie traw jest niebezpieczne i niedozwolone!
Wypalanie traw jest niebezpieczne i niedozwolone!
"Maseczka dla każdego mieszkańca Gminy Suszec"
"Maseczka dla każdego mieszkańca Gminy Suszec"
Przygotowania do zdalnej sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego
Przygotowania do zdalnej sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18