Urządzenie dokonuje pomiaru, co wydobywa się z komina (fot. UM Pszczyna)

Dron skontroluje, kto pali śmieciami

Pszczyna04.12.2018, 11:01

Gmina Pszczyna ma nowe narzędzie do walki ze smogiem. Ruszyły kontrole powietrza, które realizowane są przy pomocy drona. Straż Miejska podpisała umowę z firmą, która zajmuje się pobieraniem próbek z drona.

Wymiana kotłów na nowoczesne, termomodernizacja budynków czy akcje edukacji ekologicznej – to działania, które podejmowane są w celu poprawy jakości powietrza. Dochodzi do nich kolejne. Do końca roku nowym narzędziem do walki ze smogiem będą kontrole z powietrza.

- Chociaż kontrole Straży Miejskiej przynoszą efekty, nie brakuje mieszkańców, którzy wciąż do swoich pieców wrzucają śmieci. Pokazują to ostatnie krajowe raporty. Tego zaakceptować nie możemy. Cieszę się, że wzrasta świadomość naszych mieszkańców, którzy palą świadomie, nie trując siebie i swoich sąsiadów - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

W Pszczynie w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji polegający na wymianie starych kotłów na nowoczesne węglowe lub gazowe, a także termomodernizacji budynków. - Ze swojej strony na poziomie lokalnym robimy wszystko, żeby ze smogiem walczyć. Dopóki jednak nie będzie programów rządowych, o których się tak głośno mówi, zostajemy sami ze swoimi budżetami. W Pszczynie w ostatnim czasie wymieniliśmy ponad 500 źródeł ciepła, zamontowaliśmy w każdym przedszkolu ponad 100 oczyszczaczy powietrza, przeprowadzaliśmy i będziemy kontynuowali akcje edukacyjne dla naszych mieszkańców - dodaje burmistrz.

Kolejną skuteczną metodą walki o czyste powietrze mają być kontrole z drona. Jak będą wyglądały? Nad podejrzany komin nadleci maszyna, która dokona pomiaru. Jeżeli badanie wykaże, że spalane są śmieci, wówczas strażnicy uruchomią postępowanie.

- Rozpoczynamy kolejne kontrole. Tym razem z użyciem kolejnego narzędzia, jakim jest dron. Będziemy przede wszystkim kontrolowali miejsca, które wytypowane zostały na podstawie trzyletnich działań prowadzonych przez nasze Eko Patrole. Mamy sygnały, że nadal w kilku miejscach są palone śmieci. To właśnie tam skierujemy urządzenia - mówi Artur Krzyżaniak, komendant Straży Miejskiej. Dron będzie latał zarówno nad pszczyńskimi osiedlami, jak i sołectwami.

 

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

man

T G+ F

Zobacz także

Pszczyna chce przystąpić do programu „Stop Smog”
Pszczyna chce przystąpić do programu „Stop Smog”
Trwa wymiana kotłów w Goczałkowicach
Trwa wymiana kotłów w Goczałkowicach
Alarm przeciwpowodziowy odwołany
Alarm przeciwpowodziowy odwołany
Nie będzie dofinansowań do odnawialnych źródeł energii
Nie będzie dofinansowań do odnawialnych źródeł energii
Nielegalni imigranci schwytani na stacji w Warszowicach
Nielegalni imigranci schwytani na stacji w Warszowicach

Komentarze:

Trocken 2018-11-22 godz. 20:00
Góra tu zacznijcie i to w nocy
Plesek.pl 2018-11-21 godz. 20:08
To nowe narzędzie władz gminy do symulacji walki ze smogiem.
treść:
autor:

SQL: 18