Wybory do Śląskiej Izby Rolniczej

10.12.2006, 15:59

Kraj, powiat

Niedawno zakończyły się wybory samorządowe, a przed nami kolejne. Tym razem do Rad Izb Rolniczych, których czteroletnia kadencja dobiega końca.

Wybory do walnych zgromadzeń izb rolniczych wyznaczono na 4 lutego 2007 roku. Rolnicy, którzy chcieli wziąć udział w pracach Komisji Okręgowej, która przeprowadza wybory do Rady, do 8 grudnia br. musieli złożyć w Śląskiej Izbie Rolniczej specjalne oświadczenie. O tym, kto zasiądzie w komisjach, będzie wiadomo już 7 stycznia.

Kolejna data – 16 stycznia 2007 r. – wyznacza ostateczny termin zgłaszania kandydatów do Rady Powiatowej Śląskiej Izby Rolniczej.

W gminach, w których powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 4 tys. ha (okręg jednomandatowy) do Rady Powiatowej Izby Rolniczej wybiera się jednego członka, a w gminach posiadających więcej niż 4 tys. ha (okręg dwumandatowy) wybiera się dwóch członków. W miastach na prawach powiatów grodzkich, wybrany może zostać tylko jeden rolnik, który wejdzie do składu Rady Powiatowej utworzonej w sąsiadującym powiecie ziemskim.
Wybory do Walnego Zgromadzenia Śląskiej Izby Rolniczej, przybiegać będą w dwustopniowo (w dwóch etapach) :
- w pierwszym etapie, spośród kandydujących rolników, którzy otrzymają największą ilość ważnie oddanych głosów, w powiatach ziemskich zostanie powołana – Rada Powiatowa Śląskiej Izby Rolniczej,
- w drugim etapie, Rada Powiatowa Śląskiej Izby Rolniczej na pierwszym posiedzeniu, w głosowaniu tajnym, wybierze przewodniczącego, który z mocy prawa zostaje delegatem oraz drugiego delegata do walnego zgromadzenia. Następnie nowe walne zgromadzenie, wybiera Zarząd i Komisję Rewizyjną Śląskiej Izby Rolniczej.
Rolnicy, którzy będą kandydować do Rady Powiatowej Śląskiej Izby Rolniczej, najpóźniej do dnia 16 stycznia 2007 muszą zgłosić się i zarejestrować w Komisji Okręgowej, powołanej na terenie gminy.
Kandydat, zobowiązany jest osobiście lub za pośrednictwem Poczty Polskiej dostarczyć Komisji Okręgowej, czytelnie wypełnione, następujące dokumenty :
1) druk zgłoszenia kandydata
2) druk oświadczenia o zgodzie na kandydowanie
3) czytelnie wypełnioną listę, zawierającą co najmniej 50 podpisów rolników popierających kandydata na załączonym druku. Jeden rolnik może udzielić poparcia kilku kandydatom, z tej samej gminy. W okręgu wyborczym, w którym liczba członków wynosi mniej niż 50, listę co najmniej 10% członków danej Izby posiadającej czynne prawo wyborcze w danym okręgu wyborczym.


Kto może kandydować i brać udział w głosowaniu? Oczywiście wszystkie osoby, które są płatnikami podatku rolnego. Kandydować można tylko w jednym okręgu wyborczym. Jest nim obszar gminy i miasta o statusie powiatu grodzkiego. Jeżeli rolnik posiada grunty w kilku gminach i w każdej opłaca podatek rolny, kandydować może tylko w jednej wybranej gminie.


Więcej informacji na temat wyborów: http://www.sir-katowice.pl/wybory.html


agw

T G+ F

Zobacz także

Nabór wniosków o dofinansowanie na usuwanie odpadów rolniczych w gminie Suszec
Nabór wniosków o dofinansowanie na usuwanie odpadów rolniczych w gminie Suszec
Do Izby Dziecka!
Do Izby Dziecka!
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18