(fot. powiat)

Współdziałanie gmin i powiatu przyszłością szpitala

Powiat10.09.2020, 09:43

W pszczyńskim starostwie włodarze gmin i powiatu rozmawiali o przyszłości szpitala. Powiat pszczyński ponownie wystąpił do samorządowców z propozycją wejścia do spółki prowadzącej placówkę.

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie odbył się Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego poświęcony aktualnej sytuacji szpitala. We wrześniu ubiegłego roku starosta i dyrektor szpitala zaproponowali włodarzom gmin przystąpienie do samorządowej spółki prowadzącej szpital. Podczas konwentu ponowiono propozycję sprzed roku i zaproszono gminy do wspólnego zadbania o przyszłość jedynego szpitala w powiecie pszczyńskim.

- Pszczyński szpital liczy się na nowo od sierpnia 2018 roku. Niezaprzeczalnie funkcjonowanie tego miejsca ma brzemienne znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu. Tylko wspólne działanie samorządów może przyczynić się do jego rozwoju. Stąd szukamy sojuszników wśród gmin, nie tylko naszego powiatu, które mogłyby włączyć się bezpośrednio w prowadzenie szpitala i zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych mieszkańców naszego powiatu i okolicy - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

W konwencie prócz włodarzy reprezentujących samorządy z powiatu pszczyńskiego oraz gminę Czechowice-Dziedzice, uczestniczyli również parlamentarzyści - osobiście, bądź poprzez swoich przedstawicieli. - Do wzięcia udziału w konwencie zaprosiliśmy wszystkich posłów i senatorów działających na terenie powiatu pszczyńskiego, aby pokazać im jak funkcjonuje szpital w konkretnych realiach z perspektywy samorządu. Liczymy z ich strony na to, że zabiorą głos w sprawie zmiany finansowania szpitali w Polsce - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Kluczowym punktem posiedzenia była analiza potrzeb zdrowotnych mieszkańców powiatu pszczyńskiego w zakresie leczenia szpitalnego opracowana na podstawie danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny, Wydział Zdrowia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, a także informacji przekazanych przez spółkę Centrum Przedsiębiorczości prowadzącą od 1 sierpnia 2018 r. pszczyński szpital. Przygotowana mapa potrzeb zdrowotnych ma zapewnić skuteczne narzędzie planowania zabezpieczenia właściwej dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej dla mieszkańców powiatu.

W trakcie konwentu przedstawiono informacje na temat bieżącej działalności szpitala, a także dane dotyczące stanu ekonomicznego spółki. - Marzy nam się spółka samorządowa, która będzie zrzeszała wokół spraw szpitala wszystkie zainteresowane gminy, których mieszkańcy korzystają z usług placówki. Jej powstanie miałoby szansę zasypać dramatyczną nierówność pomiędzy powiatami ziemskimi, a miastami na prawach powiatu, także w sprawach ochrony zdrowia - mówi Marcin Leśniewski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Pszczynie.

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Zobacz także

Powiatowi radni wspierają szpital
Powiatowi radni wspierają szpital
Tablety dla pacjentów pszczyńskiego szpitala
Tablety dla pacjentów pszczyńskiego szpitala
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

Plesek.pl 2020-09-14 godz. 19:25
Pozwólcie dokonać żywota tej parodii szpitala.
treść:
autor:

SQL: 18