Wspaniały koncert Zespołu Śląsk - zobacz zdjęcia!

26.03.2007, 10:50

Pszczyna

Zespół Śląsk przyciągnął pszczynian jak magnez. Requiem Gosseca w wykonaniu chóru, orkiestry i solistów Zespołu wysłuchało kilkaset osób.


To już trzecia wizyta Zespołu im. Stanisława Hadyny na koncertach organizowanych przez Lions Club Pszczyna”95. Współorganizatorem kolejnego już koncertu z cyklu Musica Sacra był Kościół Ewangelicki w Pszczynie oraz po raz pierwszy - Urząd Miejski w Pszczynie. Chór i orkiestrę poprowadził Waldemar Sutryk, kierownik artystyczny i dyrygent Chóru Filharmonii Śląskiej. Grande Messe Des Morts” to pierwsze działo na solistów, chór i orkiestrę, które z wyjątkiem Kyrie, zawiera całość części śpiewanych mszy żałobnej liturgii katolickiej. Jako jedno z pierwszych w historii muzyki zorkiestrowane w nowoczesny sposób, barwy orkiestry są zróżnicowane i charakterystyczne. Sztuka kompozycji, budowanie napięć, kontrastów, kolorów, ilustracyjność w dobrym smaku, ciekawe użycie głosów to duże atuty utworu Francois Joseph Gosseca.

- Requiem przypomina nam, że każde życie podlega osądowi. Zwłaszcza przed Wielkim Tygodniem możemy nastawić się, że cokolwiek robimy, zostanie rozliczone - mówił Jan Badura, proboszcz Parafii Ewangelickiej.

Dochód z koncertu tradycyjnie już zostanie przekazany na finansowanie kolonii ubogich dzieci z Pszczyny.


Francois Joseph Gossec – urodził się 17.01 1734 w Vergnies (Hainaut), zmarł 16.021829 w Passy koło Paryża; francuski kompozytor pochodzenia belgijskiego.W 1778 r. został dyrygentem Academie de Musique; w 1784 założył Ecole Royale de Chant, z której po połączeniu z Institut National de Musique powstało w 1795 r. konserwatorium w Paryżu. F. J. Gossec był dyrygentem orkiestry Gwardii Narodowej i oficjalnym kompozytorem Republiki, autorem licznych hymnów patriotycznych, marszów i pieśni rewolucyjnych. Były to utwory na duże zespoły chóralne z towarzyszeniem instrumentów blaszanych, wykonywane na wolnym powietrzu. W swych utworach F. J. Gossec stosował efekty brzmieniowe nawiązujące do doświadczeń kompozytorów stylu polichóralnego, np. w oratorium La Nativite wprowadził niewidzialny chór aniołów śpiewający w kopule katedry. Komponował także opery, m.in. Philemon et Baucis, L”Offrande a la Liberte. Jako kompozytor republiki brał udział w oprawie muzycznej niemal wszystkich ważnych oficjalnych uroczystości. W 1793 r. pisze on jedoaktówkę, a następnie wspólnie z Gluckiem i Philidorem pisze muzykę do wystawianego na ulicy przed gmachem Opery dzieła. Jako pierwszy francuski symfonik nawiązywał do stylu szkoły mannheimskiej, stosował klarnety, puzony i rogi (zwłaszcza w finałach). Gossec przyczynił się m.in. do innego niż u klasyków spojrzenia na aparat orkiestrowy. Cechował go styl symfoniczny – stawiające orkiestrę na pierwszym planie.


Zobacz galerię zdjęć z wczorajszego koncertu
, fot. infopres, Gazeta Pszczyńska

pin

T G+ F

1

1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1

Zobacz także

Koncert charytatywny w PCK - zobacz zdjęcia
Koncert charytatywny w PCK - zobacz zdjęcia
Koncert charytatywny zespołu Hendon - zobacz zdjęcia
Koncert charytatywny zespołu Hendon - zobacz zdjęcia
Jak zagłosować poza miejscem zamieszkania?
Jak zagłosować poza miejscem zamieszkania?
ZO ŚZGiP proponuje zmiany w finansowaniu i organizacji oświaty
ZO ŚZGiP proponuje zmiany w finansowaniu i organizacji oświaty
Mniej zdarzeń na drogach, ale więcej kradzieży
Mniej zdarzeń na drogach, ale więcej kradzieży

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18