Wrzesień z przytupem w PZS nr 2

Pszczyna07.09.2017, 11:02

Rok szkolny 2017/2018 w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie toczy się normalnym trybem – akademia, spotkanie w klasach, miłe powroty i serdeczne przywitania. Jednak dla grupy 16 uczniów, którzy już 9 września wylecą na staż zawodowy do Irlandii i Niemiec szkoła zaczęła się już w sierpniu.

Powiatowy Zespół Szkół nr 2 to placówka oświatowa, która od lat kształci młodzież w wielu zawodowych kierunkach. Śledząc zapotrzebowanie rynku pracy szkoła dostosowuje swoją ofertę kształcenia do aktualnych trendów.

Oprócz kształcenia teoretycznego domeną szkoły są praktyki zawodowe organizowane w kraju oraz za granicą. Od lat PZS nr 2 uczestniczy w projektach unijnych, dzięki którym uczniowie mogli skonfrontować zdobyte umiejętności w przedsiębiorstwach znajdujących się w Hiszpanii, Portugalii, Czechach, we Włoszech czy w Niemczech.

Obecnie realizowany jest projekt „Aktywni zdobywają doświadczenie”, finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, PO WER, którego całkowity budżet wynosi ponad 846 tys. zł. 16 uczniów z kierunków:  technik elektryk, technik mechatronik oraz technik budownictwa, w najbliższy weekend wyjedzie na miesięczny staż do Niemiec i Irlandii.

Po przeprowadzeniu rekrutacji uczniowie przeszli dwutygodniowy kurs języka angielskiego i niemieckiego oraz zostali przygotowani z zakresu wiedzy o kraju, do którego wyjeżdżają. Po raz pierwszy szkoła nawiązała współpracę z irlandzką firmą pośredniczącą Your International Training FBD House, organizującą i koordynującą międzynarodowe szkolenia w ramach programów unijnych.

Firmy elektryczne, w których staż odbywać będzie dziewięciu elektryków, znajdują się w Cork - drugim co do wielkości mieście w Irlandii. Dla uczestników wyjazd będzie lekcją samodzielności. Cały miesiąc spędzą w obcym kraju, a zakwaterowani zostaną u irlandzkich rodzin goszczących.

Budowlańcy i mechatronicy wyjadą na cztery tygodnie do oddalonego od Pszczyny 600 km Schkeuditz w Niemczech. Dla szkoły jest to przetarty szlak, ponieważ współpraca z Vitalis Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH - niemieckim partnerem współorganizującym staż - trwa od lat.

Głównym zadaniem partnerów zagranicznych jest zapewnienie praktykantom stanowisk pracy, dzięki którym nabędą nowe kompetencje, poznają rynek pracy i rozwiną swoje zainteresowania w obszarze kształconego zawodu. Staż równa się doświadczenie zawodowe.

Tymczasem uczniowie z kierunku technik rolnik przygotowują się do wymiany uczniowskiej organizowanej z zaprzyjaźnioną od lat z PZS 2 niemiecką szkołą Fachschulzentrum Freiberg-Zug, gdzie w wyspecjalizowanych gospodarstwach będą mogli zapoznać się z techniką rolniczą, z jakiej korzysta się u naszych zachodnich sąsiadów.

(źródło: PZS nr 2)

jack

T G+ F

Zobacz także

150 tys. euro dla PZS nr 2
150 tys. euro dla PZS nr 2
Fryzjerskie szaleństwo w PZS nr 1
Fryzjerskie szaleństwo w PZS nr 1
Czas na emeryturę
Czas na emeryturę
Ucieszą plażowiczów, zwalczą sinice?
Ucieszą plażowiczów, zwalczą sinice?
Protesty nic nie dają
Protesty nic nie dają

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18