fot. archiwum Każdego roku wśród wolontariuszy pojawiają się nowe osoby.

Wolontariusze Szlachetnej Paczki już działają

Pszczyna11.11.2018, 10:00

W tym roku po raz osiemnasty paczką będzie można wesprzeć rodziny w trudnej sytuacji. W Pszczynie trwają już przygotowania.

Końcem października wolontariusze Szlachetnej Paczki zaczęli odwiedzać rodziny, które w tym roku zostaną objęte projektem. Do17 listopada opracowywane są opisy rodzin, następnie rozpocznie się kompletowanie paczek. Finał tegorocznej edycji zaplanowany jest na 8-9 grudnia. Zanim jednak paczki trafią do adresata, wolontariusze przeprowadzają selekcję rodzin i zbierają informacje o ich potrzebach. – Cały proces rozpoczyna się od zgłoszenia rodziny. Zgłosić je musi ktoś z zewnątrz. Na pierwszej wizycie następuje rozeznanie, wolontariusz poznaje rodzinę i podejmuje decyzję, czy włączyć ją do akcji. Na kolejnej natomiast tworzona jest lista potrzeb – mówi Magdalena Wojtala, liderka tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki w Pszczynie. Potrzeby są różne, głównie są to duże zapasy żywności, ubrania oraz sprzęt AGD, np. lodówka.

Jednak w Szlachetnej Paczce nie chodzi tylko o jednorazowe wsparcie materialne. – Jest to mądra pomoc, która ma być impulsem do działania. Wolontariusze nie przychodzą tylko raz, oni poznają rodzinę oraz jej potencjał. Chcemy, by dzięki wsparciu byli samodzielni i aktywni. Jeśli jest jakaś osoba niepracująca, to staramy się podpowiedzieć, gdzie mogłaby się zwrócić - mówi Magdalena Wojtala.

Rezultaty tej pracy są widoczne. – W naszym rejonie można dostrzec, że tych potrzebujących rodzin jest coraz mniej – zaznacza Magdalena Wojtala. Czasem osoby wcześniej obdarowane chcą się odwdzięczyć. – Prowadzę wdrożenia dla wolontariuszy w różnych rejonach Śląska i pojawiają się tam osoby, które wcześniej same otrzymały paczkę i teraz chcą pomóc innym – dodaje.

W tym roku na spotkania z rodzinami z rejonu powiatu pszczyńskiego udało się 13 wolontariuszy. Trzy osoby to już weterani projektu, natomiast dla pozostałych to pierwszy raz. W tej grupie są zarówno studenci, jak i osoby pracujące, w przedziale wiekowym 19-49 lat. Doświadczeni wolontariusze odpowiadają za wdrożenie nowych. Jak podkreśla Magdalena Wojtala, projekt pozwala nie tylko nieść pomoc innym, ale także rozwijać własne kompetencje, w takich dziedzinach jak marketing czy logistyka.

Od 17 listopada będzie można wybrać rodzinę w potrzebie, dla której przygotuje się dedykowaną pomoc. Darczyńcą może zostać każdy. Co roku w Szlachetną Paczkę angażują się nie tylko osoby prywatne, ale także szkoły i zakłady pracy.

man

T G+ F

Zobacz także

Paczki trafiły do potrzebujących
Paczki trafiły do potrzebujących
Szlachetna Paczka poszukuje wolontariuszy
Szlachetna Paczka poszukuje wolontariuszy
Przekazali pieniądze na budowę Domu Ojca Pio
Przekazali pieniądze na budowę Domu Ojca Pio
Powiatowe szkoły zapraszają na dni otwarte
Powiatowe szkoły zapraszają na dni otwarte

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18