fot. archiwum Każdego roku wśród wolontariuszy pojawiają się nowe osoby.

Wolontariusze Szlachetnej Paczki już działają

Pszczyna11.11.2018, 10:00

W tym roku po raz osiemnasty paczką będzie można wesprzeć rodziny w trudnej sytuacji. W Pszczynie trwają już przygotowania.

Końcem października wolontariusze Szlachetnej Paczki zaczęli odwiedzać rodziny, które w tym roku zostaną objęte projektem. Do17 listopada opracowywane są opisy rodzin, następnie rozpocznie się kompletowanie paczek. Finał tegorocznej edycji zaplanowany jest na 8-9 grudnia. Zanim jednak paczki trafią do adresata, wolontariusze przeprowadzają selekcję rodzin i zbierają informacje o ich potrzebach. – Cały proces rozpoczyna się od zgłoszenia rodziny. Zgłosić je musi ktoś z zewnątrz. Na pierwszej wizycie następuje rozeznanie, wolontariusz poznaje rodzinę i podejmuje decyzję, czy włączyć ją do akcji. Na kolejnej natomiast tworzona jest lista potrzeb – mówi Magdalena Wojtala, liderka tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki w Pszczynie. Potrzeby są różne, głównie są to duże zapasy żywności, ubrania oraz sprzęt AGD, np. lodówka.

Jednak w Szlachetnej Paczce nie chodzi tylko o jednorazowe wsparcie materialne. – Jest to mądra pomoc, która ma być impulsem do działania. Wolontariusze nie przychodzą tylko raz, oni poznają rodzinę oraz jej potencjał. Chcemy, by dzięki wsparciu byli samodzielni i aktywni. Jeśli jest jakaś osoba niepracująca, to staramy się podpowiedzieć, gdzie mogłaby się zwrócić - mówi Magdalena Wojtala.

Rezultaty tej pracy są widoczne. – W naszym rejonie można dostrzec, że tych potrzebujących rodzin jest coraz mniej – zaznacza Magdalena Wojtala. Czasem osoby wcześniej obdarowane chcą się odwdzięczyć. – Prowadzę wdrożenia dla wolontariuszy w różnych rejonach Śląska i pojawiają się tam osoby, które wcześniej same otrzymały paczkę i teraz chcą pomóc innym – dodaje.

W tym roku na spotkania z rodzinami z rejonu powiatu pszczyńskiego udało się 13 wolontariuszy. Trzy osoby to już weterani projektu, natomiast dla pozostałych to pierwszy raz. W tej grupie są zarówno studenci, jak i osoby pracujące, w przedziale wiekowym 19-49 lat. Doświadczeni wolontariusze odpowiadają za wdrożenie nowych. Jak podkreśla Magdalena Wojtala, projekt pozwala nie tylko nieść pomoc innym, ale także rozwijać własne kompetencje, w takich dziedzinach jak marketing czy logistyka.

Od 17 listopada będzie można wybrać rodzinę w potrzebie, dla której przygotuje się dedykowaną pomoc. Darczyńcą może zostać każdy. Co roku w Szlachetną Paczkę angażują się nie tylko osoby prywatne, ale także szkoły i zakłady pracy.

man

T G+ F

Zobacz także

Paczki trafiły do potrzebujących
Paczki trafiły do potrzebujących
Szlachetna Paczka poszukuje wolontariuszy
Szlachetna Paczka poszukuje wolontariuszy
Wakacyjne konkursy w goczałkowickiej bibliotece
Wakacyjne konkursy w goczałkowickiej bibliotece
Policyjne patrole wodne i rowerowe gotowe do sezonu
Policyjne patrole wodne i rowerowe gotowe do sezonu
Nieudany manewr skrętu doprowadził do kolizji
Nieudany manewr skrętu doprowadził do kolizji

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18