Wola: Będą się szkolić u zachodnich sąsiadów

08.03.2007, 10:52

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Woli kończy realizację swojego pierwszego projektu wymian i staży w ramach unijnego programu Leonardo da Vinci.

W projekcie „Staż zawodowy dla uczniów klasy trzeciej Technikum Elektronicznego w zakresie urządzeń automatyki przemysłowej” uczestniczy 20 uczniów.
W maju ubiegłego roku Krajowa Agencja Programu Leonardo da Vinci doceniła złożony przez szkołę projekt opracowany przez nauczycieli, przyznając mu ocenę bardzo dobrą i dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości prawie 24 tys. euro.
Projekt przewidywał trzytygodniowe praktyki w niemieckich firmach w rejonie Lipska (Niemcy). W trakcie praktyk uczniowie mieli możliwość zapoznania się z nowoczesną technologią stosowaną w zakresie urządzeń automatyki przemysłowej i z jej praktycznym zastosowaniem oraz systemem i organizacją pracy w firmach niemieckich.

Projekt ten miał dla nas szczególne znaczenie. Jest on ściśle związany ze stworzeniem w naszej szkole nowoczesnej pracowni programatorów i kontrolerów.
W realizacji tego projektu partnerował nam ośrodek Vitalis – Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte GmbH z Lipska. Vitalis jest instytucją zajmującą się koordynacją projektów wymian i staży w ramach programu Leonardo da Vinci. Realizacją projektów zajmuje się od 1997 roku i ma już na swoim koncie około 3000 pomyślnie zrealizowanych projektów.
Rola partnera polegała na znalezieniu dla naszych uczniów miejsc, w których mogliby odbyć praktykę i mieć okazję rozwinąć swoją wiedzę fachową oraz nabyć nowe umiejętności praktyczne.

Dzięki unijnym dotacjom mogliśmy zapewnić naszym uczniom przejazd, noclegi, wyżywienie i ubezpieczenie. Dofinansowanie pomogło nam również odpowiednio przygotować naszych uczniów do wyjazdu na staż do Niemiec. Uczniowie uczestniczący
w projekcie wzięli udział w dodatkowych zajęciach z języka niemieckiego, w trakcie których poznawali specjalistyczne słownictwo związane z branżą elektroniczną i informatyczną, dodatkowych zajęciach na temat historii i geografii Niemiec, w ramach których mogli zapoznać się z kulturą i tradycjami kraju partnerskiego.

Uczniowie oprócz codziennych praktyk w niemieckich firmach elektronicznych uczestniczyli również w wycieczkach kulturoznawczych do Drezna, Weimaru, Halle czy Lipska, dzięki którym mogli się zetknąć bezpośrednio z niemiecką kulturą i historią. Zorganizowane zostały również zajęcia rekreacyjne: bowling, dyskoteka, gokarty czy wyjście na mecz na słynnym stadionie w Lipsku.
Po zakończeniu stażu uczniowie otrzymali uznawane w całej Unii Europejskiej certyfikaty EUROPASS, które potwierdzają odbycie praktyki specjalistycznej i nabyte przez nich nowe umiejętności.
Mamy nadzieję, że wyposażeni w nową wiedzę i nowe doświadczenia uczniowie szkoły będą bardziej konkurencyjni na zarówno na krajowym jak i europejskim rynku pracy, gdzie obserwuje się obecnie wzrost zapotrzebowania na wyspecjalizowanych pracowników z zakresu obsługi urządzeń automatyki przemysłowej.

Szkoła pracuje już nad kolejnym projektem, tym razem dotyczącym wymiany doświadczeń, w ramach którego planujemy wysłanie nauczycieli przedmiotów zawodowych
i języków obcych do Vocational Training Center w Lipsku.
Poprzez poznanie niemieckiego systemu kształcenia zawodowego nauczyciele będą mogli doskonalić własne metody pracy i wypracować nowe rozwiązania pozwalające na modernizację systemu kształcenia zawodowego w polskich szkołach, a także dopasowanie go do wymagań Unii Europejskiej. Zdobyte przez nauczycieli doświadczenia pomogą lepiej przygotować uczniów do poszukiwania zatrudnienia na europejskim rynku pracy.



Joanna Jochemczyk
Grzegorz Mola

agw

T G+ F

1

1

Zobacz także

Czy trzeba się bać sąsiadów?
Czy trzeba się bać sąsiadów?
Będą kursy na linii Wola - Oświęcim
Będą kursy na linii Wola - Oświęcim
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18