Winni za naruszenie uczciwej konkurencji

22.10.2012, 15:23

Pszczyna, Tychy

Zapadł wyrok w sprawie dotyczącej kontrowersji wokół przetargu na termomodernizację Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach.Sprawa toczyła się w Sądzie Rejonowym w Tychach od początku roku, a na ławie oskarżonych zasiadali Ryszard Z., właściciel jednej z pszczyńskich firm, Sylwia C. - jego córka, pszczyńska radna oraz Piotr K. - przewodniczący komisji przetargowej.
Sąd uniewinnił tego ostatniego, natomiast Ryszard Z. i Sylwia C. zostali skazani na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 2 lat oraz grzywnę 2 400 zł każdy. Zapłacą także za koszty procesu (po 450 zł).

Sąd uznał, że pszczyńska firma znając kosztorys przetargowy posiadała wiedzę, której nie miały inne przedsiębiorstwa, startujące w przetargu (nie złożyła także oświadczenia, że nie może w nim startować). Tym samym powinna zostać wykluczona z niego, gdyż zdaniem sądu naruszało to zasadę uczciwej konkurencji. Sąd uznał także, że w kwestii referencji zachowanie oskarżonych nie wyczerpało znamion przestępstwa. Sylwia C. bowiem przesłała firmie, która zaświadczała o doświadczeniu jej przedsiębiorstwa edytowalny plik, a zadaniem zaświadczającego było sprawdzenie i uzupełnienie odpowiednich danych (w tym ilości zdemontowanego azbestu).

Przypomnijmy, firma Z. stanęła w ogłoszonym wiosną 2010 roku przetargu, wartym ponad 2 mln zł na kompleksową termomodernizację Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Tychach wraz z demontażem i utylizacją odpadów azbestowych. Wygrała go m.in. dzięki przedstawieniu dokumentu, z którego wynikało, że dokonała demontażu pokrycia z płyt azbestowych o powierzchni co najmniej 2000 m2. Sprawą zainteresowało się CBA, które odkryło, że doświadczenie firmy w tym zakresie miało być znacznie mniejsze.

Stronom służy odwołanie od wyroku. Obecni na ogłoszeniu Ryszard Z. i Sylwia C. nie są z niego zadowoleni. - Czekamy na pisemne uzasadnienie i będziemy się od niego odwoływać – zapowiadają.

Więcej czytaj w najnowszym numerze Gazety Pszczyńskiej”. W sprzedaży od wtorku, 23 października.

pako

T G+ F

Zobacz także

W kulturze nie ma konkurencji!
W kulturze nie ma konkurencji!
W 97% winni kierowcy
W 97% winni kierowcy
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18