Wiemy już kiedy odbędą się wybory samorządowe

Powiat14.08.2018, 10:38

21 października odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych (druga tura, jeśli będzie konieczna, 4 listopada). Taką  datę wyborów wyznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Z chwilą zarządzenia wyborów rusza kalendarz wyborczy. To właśnie wtedy startuje kampania wyborcza. Od tego momentu mogą tworzyć się komitety wyborcze. To również czas na zawiadamianie właściwych organów wyborczych o utworzeniu takich komitetów. Po przyjęciu zawiadomień przez organy wyborcze komitety mogą prowadzić agitację wyborczą i zbierać podpisy pod zgłoszeniem list kandydatów.

W jesiennych wyborach samorządowych wybierzemy 1547 wójtów, 823 burmistrzów i 107 prezydentów, w sumie 2477 organów wykonawczych gmin . W skali całego kraju do objęcia w gminach będzie dokładnie 39 256 mandatów radnego. Wybierzemy ponadto radnych powiatów i sejmików województw.

Wybory większościowe odbędą się w 2145 gminach, a wybory proporcjonalne w 332 gminach (w tym 66 miastach na prawach powiatu).

Przypomnijmy, że w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców przywrócono proporcjonalny system wyborczy i okręgi wielomandatowe. Podobnie jak w 2010 r. w gminie Pszczyna  (podzielona na cztery okręgi wyborcze)  głos będziemy oddawać na kandydatów z list komitetów wyborczych, a mandaty będą dzielone proporcjonalnie pomiędzy listy, które uzyskały najwięcej głosów.  W pozostałych gminach powiatu pszczyńskiego, tak jak cztery lata, temu do rady dostaną się ci kandydaci, którzy otrzymają najwięcej głosów w jednomandatowych okręgach.  Od tych wyborów kadencja w samorządach będzie trwać pięć lat, a nie cztery lata. Prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie będą mogli sprawować urząd maksymalnie dwie kadencje.

Zgodnie ze znowelizowanym w styczniu Kodeksem wyborczym, datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad (16 listopada). Premier mógł wyznaczyć datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający pomiędzy 17 października 2018 r. a 9 listopada 2018 r. W tym wypadku w grę wchodziły trzy niedziele: 21 października, 28 października lub 4 listopada.

 

Reklama

jack/PAP

T G+ F

Zobacz także

gorący temat
Wybory: D. Skrobol burmistrzem, II tura w Miedźnej
Wybory: D. Skrobol burmistrzem, II tura w Miedźnej
Dariusz Skrobol dziękuje mieszkańcom za głosy
Dariusz Skrobol dziękuje mieszkańcom za głosy
Wydłużenie czasu na rejestrację pojazdu
Wydłużenie czasu na rejestrację pojazdu
Powiat wesprze zakup aparatury do wykonywania testów na obecność koronawirusa
Powiat wesprze zakup aparatury do wykonywania testów na obecność koronawirusa
Uważajcie na fałszywą listonoszkę!
Uważajcie na fałszywą listonoszkę!

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19