Wiemy już kiedy odbędą się wybory samorządowe

Powiat14.08.2018, 10:38

21 października odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych (druga tura, jeśli będzie konieczna, 4 listopada). Taką  datę wyborów wyznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Z chwilą zarządzenia wyborów rusza kalendarz wyborczy. To właśnie wtedy startuje kampania wyborcza. Od tego momentu mogą tworzyć się komitety wyborcze. To również czas na zawiadamianie właściwych organów wyborczych o utworzeniu takich komitetów. Po przyjęciu zawiadomień przez organy wyborcze komitety mogą prowadzić agitację wyborczą i zbierać podpisy pod zgłoszeniem list kandydatów.

W jesiennych wyborach samorządowych wybierzemy 1547 wójtów, 823 burmistrzów i 107 prezydentów, w sumie 2477 organów wykonawczych gmin . W skali całego kraju do objęcia w gminach będzie dokładnie 39 256 mandatów radnego. Wybierzemy ponadto radnych powiatów i sejmików województw.

Wybory większościowe odbędą się w 2145 gminach, a wybory proporcjonalne w 332 gminach (w tym 66 miastach na prawach powiatu).

Przypomnijmy, że w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców przywrócono proporcjonalny system wyborczy i okręgi wielomandatowe. Podobnie jak w 2010 r. w gminie Pszczyna  (podzielona na cztery okręgi wyborcze)  głos będziemy oddawać na kandydatów z list komitetów wyborczych, a mandaty będą dzielone proporcjonalnie pomiędzy listy, które uzyskały najwięcej głosów.  W pozostałych gminach powiatu pszczyńskiego, tak jak cztery lata, temu do rady dostaną się ci kandydaci, którzy otrzymają najwięcej głosów w jednomandatowych okręgach.  Od tych wyborów kadencja w samorządach będzie trwać pięć lat, a nie cztery lata. Prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie będą mogli sprawować urząd maksymalnie dwie kadencje.

Zgodnie ze znowelizowanym w styczniu Kodeksem wyborczym, datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad (16 listopada). Premier mógł wyznaczyć datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający pomiędzy 17 października 2018 r. a 9 listopada 2018 r. W tym wypadku w grę wchodziły trzy niedziele: 21 października, 28 października lub 4 listopada.

 

Reklama

jack/PAP

T G+ F

Zobacz także

gorący temat
Wybory: D. Skrobol burmistrzem, II tura w Miedźnej
Wybory: D. Skrobol burmistrzem, II tura w Miedźnej
Dariusz Skrobol dziękuje mieszkańcom za głosy
Dariusz Skrobol dziękuje mieszkańcom za głosy
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19