Wielkanoc ma swój urok!

Suszec04.04.2015, 10:50, aktualizacja: 11:30

Można się było o tym przekonać na suszeckim Jarmarku Wielkanocnym, podczas którego rozstrzygnięto konkursy na palmę wielkanocną, gniazdko zajęcze i kartkę wielkanocną.

W sobotę, dzień przed Niedzielą Palmową, mieszkańcy Suszca mogli pochwalić się własnoręcznie wykonanymi palmami. Oceniała je pani Maria Szendera, znawczyni suszeckich tradycji i obyczajów.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Emilia Mocko. – Ta palma jest najbardziej podobna do tych, które kiedyś się u nas robiło – uzasadniała werdykt pani Maria Szendera. Palmę dla Emilii wykonał jej tata. - Taką palmę nauczył mnie robić dziadek. Jest wykonana z tradycyjnych elementów, wszystkie są z naszego ogródka. Pani Maria Szendera doceniła szczególnie to, że palma jest związana sibą – tłumaczy pan Maciej Mocek. – Kiedy dziadek zmarł, przez dłuższy czas nie robiłem palm. Ale jak zacząłem chodzić na zolyty, to moja mi powiedziała, żebym jej zrobił palmę. No i tak musiałem sobie wszystko poprzypominać. Od tego czasu, już od 15 lat każdego roku robię palmę – dodaje pan Maciej.

II miejsce w konkursie na palmę wielkanocną zajęła Zosia Świerczek, a III Zuzanna Chrószcz. W konkursie na gniazdko zajęcze I miejsce przyznano Zosi Świerczek, II Wiktorii Gosek, a III Małgorzacie Gosek.

W konkursie powiatowym na najładniejszą kartkę wielkanocną wzięło udział aż 250 osób! W kategorii klasy I-III szkół podstawowych I miejsce zajęła Zuzanna Chrószcz. II miejsce przyznano Amelii Klos, a III Damianowi Toszkowi. Wyróżnienia za swoje prace otrzymały Oliwia Baranowska i Milena Michalik. W kategorii klasy IV-VI szkół podstawowych najwyżej została oceniona praca Wiktorii Ryłko. II miejsce zajęła Natalia Moćko, a III Patrycja Liszka. Wyróżnienia zdobyły Monika Jeziorska i Aleksandra Kowalska. W kategorii gimnazjum najładniejszą kartkę wykonała Anna Krzyżowska. II miejsce przyznano Marcie Widerze, a III Annie Ostrowskiej. Wyróżnienie zdobyły Edyta Bałuch i Adrianna Żmij. W kategorii dorośli I miejsce zajął Szymon Dudek. II miejsce przyznano Poli Pietranik, a III Julii Janosz. Wyróżnienie otrzymała Anna Trojnar.

Podczas Jarmarku Wielkanocnego, który odbył się 28 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Suszcu, jak co roku można było kupić przeróżne ozdoby wielkanocne – zajączki, zdobione na różne sposoby jajka, a także palmy i świąteczne smakołyki. Na przykład uczniowie klasy I B Gimnazjum w Radostowicach przygotowali świąteczne wypieki.

– Od niedawana prowadzimy w szkole warsztaty kulinarne. Wszystko to, co jest na naszym stoisku - babeczki, ciasta, baranki – upiekli moi uczniowie – mówi z dumą wychowawczyni, Sylwia Michalska.

jack

T G+ F

Zobacz także

W dniach 7-8 grudnia odbędzie się świąteczny Jarmark na Nikiszu w Katowicach
W dniach 7-8 grudnia odbędzie się świąteczny Jarmark na Nikiszu w Katowicach
W świecie, w którym małe jest piękne
W świecie, w którym małe jest piękne
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18