wiz. PTBS

Większość się wycofała, ale z inwestycji nie rezygnują

Pszczyna28.02.2019, 10:34

Problemy z wyłonieniem firmy, która wybuduje Osiedle Luizy skłoniły wielu chętnych na mieszkania do wycofania się z umów partycypacji. PTBS jednak nie rezygnuje z inwestycji.

Trzy przetargi ogłoszone przez Pszczyńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, spółkę, której jedynym udziałowcem jest gmina Pszczyna nie wyłoniły wykonawcy osiedla. W tym ostatnim jedyna oferta opiewała na prawie 67 mln zł, tymczasem PTBS chciał wydać na ten cel nieco ponad 30 mln zł. Szybko policzono, że taka propozycja oznacza koszt ponad 6,5 tys. zł za m2 brutto. Wojciech Studzieński, prezes spółki stwierdził w oświadczeniu, że nie są to ceny rynkowe, bo można je porównać do tych z Katowic, Krakowa czy nawet Warszawy.

Z powodu tych trudności zarząd spółki podjął decyzję o zwrocie wpłaconych kwot partycypacji wszystkim osobom, które zdecydują się na rozwiązanie umowy partycypacji. W ciągu nieco ponad dwóch miesięcy z mieszkań, które mają powstać u zbiegu ulic Cieszyńskiej i Sznelowiec zrezygnowała zdecydowana większość osób, które podpisały umowy partycypacji.

Na 52 zawarte umowy, rozwiązano 75%! - Na dzień 18 lutego br. 39 osób zwróciło się o zwrot partycypacji. Partycypacje tym osobom zostały zwrócone. W chwili obecnej jest 13 obowiązujących umów partycypacji plus 51 mieszkań zarezerwowanych dla gminy Pszczyna – informuje Piotr Łapa, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. Mimo tego podkreśla, że zainteresowanie planowanymi mieszkaniami nadal jest ogromne. - Mieszkańcy Pszczyny czekają na termin rozpoczęcia budowy Osiedla Luizy, o czym świadczą liczne zapytania kierowane do zarządu spółki – zauważa.

Dlatego PTBS nie wycofuje się z inwestycji. Co jednak zrobić, kiedy koszt zaproponowane w przetargach są tak wysokie? - Zarząd spółki dokonał aktualizacji kosztorysów inwestorskich w związku ze wzrostem cen usług budowlanych oraz analizuje możliwość ogłoszenia kolejnego przetargu w ramach zamówień publicznych – zauważa rzecznik ratusza.

Pod uwagę brana jest też możliwość pozyskania dodatkowych środków finansowych na budowę Osiedla Luizy z programów mieszkaniowych. Co istotne, na realizację inwestycji PTBS-owi został wstępnie przyznany preferencyjny kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego. Jednak warunkiem uzyskania kredytu jest rozpoczęcie budowy najpóźniej we wrześniu 2019 r. Czasu jest więc bardzo mało.

Przypomnijmy, w ramach Osiedla Luizy ma powstać sześć budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Znajdzie się w nich 195 mieszkań pod wynajem o powierzchni od 30 m2 do 64 m2, w standardzie „pod klucz”.

 

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

gorący temat
Drogo jak w Warszawie. Nie będzie nowego osiedla?
Drogo jak w Warszawie. Nie będzie nowego osiedla?
100 tys. zł uratuje nowe osiedle?
100 tys. zł uratuje nowe osiedle?
12 kierowców ukaranych za przejazd na czerwonym świetle
12 kierowców ukaranych za przejazd na czerwonym świetle
Bezpłatne przejazdy dla Honorowych Dawców Krwi
Bezpłatne przejazdy dla Honorowych Dawców Krwi
„Skrawek Nieba - Artyści Dzieciom”
„Skrawek Nieba - Artyści Dzieciom”
Podziękowano wolontariuszom miejskiego sztabu WOŚP
Podziękowano wolontariuszom miejskiego sztabu WOŚP

Komentarze:

#R 2019-02-28 godz. 11:18
Za 30 mln mogli by szkołę podstawową wybudować gdzie pomieściły by się dzieci z SP1 i szkoły 21, budynek na Batorego sprzedać lub mieszkania pod wynajem i kasa by leciała. Ale w Pszczynie wybraliśmy głupiego urzędnika który pojęcia nie ma o przedsiębiorczości.
treść:
autor:

SQL: 19